FC Københavns Viktor Fischer var til søndagens opgør mod Silkeborg IF helt ude af kamptruppen, og det er der en meget simpel forklaring på, siger Jess Thorup.
– Han er fravalgt på grund af sit niveau. Han har ikke leveret det, hverken vi eller han har håbet på. Derfor tog jeg en snak med ham lørdag, hvor jeg fortalte ham, at han ikke skulle være med.
Viktor Fischer har ellers tidligere været en stor profil i FC København, men Jess Thorup fortæller, at det ikke bør komme som en overraskelse, at Viktor Fischer nu er fravalgt.
– Dem, der har fulgt med, har jo set, at William Bøving, Pep Biel og Mohamed Daramy har spillet langt mere i opstarten, end Viktor Fischer har gjort.
– Så det kommer jo ikke som den store overraskelse. Niveauet er der bare ikke lige nu.
Jess Thorup fortæller, at Viktor Fischer naturligvis blev skuffet, da han modtog beskeden.
– Der er jo ingen, der bliver glade, når de får at vide, at de ikke skal være en del af truppen, og jeg tror, at han er en af dem.
FCK-træneren håber på at se en trodsreaktion fra Viktor Fischer, der nu skal kæmpe for at komme tilbage på holdkortet.
– Det er jo ikke første gang i fodboldhistorien, at der er en, som er sat af. Når man er sat af, kan man enten vælge at give op eller træne lidt ekstra. Det sidste tror jeg, bliver løsningen for Viktor Fischer.
Midt i et transfervindue kan man få den tanke, at Viktor Fischer skulle være på vej væk. Jess Thorup sætter dog en tyk streg under, at det ikke er tilfældet.
– Nej, det er han ikke.
Om Viktor Fischer er at finde i truppen til FCK’s næste kamp, kan man se, når holdet på torsdag skal møde Torpedo Zhodino. Kampen spilles på neutral bane i russiske Kazan på grund af EU-sanktioner mod Hviderusland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
