Håber på trodsreaktion fra vraget Viktor Fischer

Viktor Fischer var udeladt af FCK-truppen søndag, fordi niveauet ikke er der, siger cheftræner Jess Thorup.



FC Københavns Viktor Fischer var til søndagens opgør mod Silkeborg IF helt ude af kamptruppen, og det er der en meget simpel forklaring på, siger Jess Thorup.

– Han er fravalgt på grund af sit niveau. Han har ikke leveret det, hverken vi eller han har håbet på. Derfor tog jeg en snak med ham lørdag, hvor jeg fortalte ham, at han ikke skulle være med.

Viktor Fischer har ellers tidligere været en stor profil i FC København, men Jess Thorup fortæller, at det ikke bør komme som en overraskelse, at Viktor Fischer nu er fravalgt.

– Dem, der har fulgt med, har jo set, at William Bøving, Pep Biel og Mohamed Daramy har spillet langt mere i opstarten, end Viktor Fischer har gjort.

– Så det kommer jo ikke som den store overraskelse. Niveauet er der bare ikke lige nu.

Jess Thorup fortæller, at Viktor Fischer naturligvis blev skuffet, da han modtog beskeden.

– Der er jo ingen, der bliver glade, når de får at vide, at de ikke skal være en del af truppen, og jeg tror, at han er en af dem.

FCK-træneren håber på at se en trodsreaktion fra Viktor Fischer, der nu skal kæmpe for at komme tilbage på holdkortet.

– Det er jo ikke første gang i fodboldhistorien, at der er en, som er sat af. Når man er sat af, kan man enten vælge at give op eller træne lidt ekstra. Det sidste tror jeg, bliver løsningen for Viktor Fischer.

Midt i et transfervindue kan man få den tanke, at Viktor Fischer skulle være på vej væk. Jess Thorup sætter dog en tyk streg under, at det ikke er tilfældet.

– Nej, det er han ikke.

Om Viktor Fischer er at finde i truppen til FCK’s næste kamp, kan man se, når holdet på torsdag skal møde Torpedo Zhodino. Kampen spilles på neutral bane i russiske Kazan på grund af EU-sanktioner mod Hviderusland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show