I FC København drømmer man om også at have Mohamed Daramy spillende på venstrefløjen til næste sæson.
Det lægger klubbens sportsdirektør Peter ‘PC’ Christiansen ikke skjul på. Daramy har i 2023 fundet tilbage til det høje topniveau, som for halvandet år siden sikrede ham et skifte til AFC Ajax, men som siden har været gemt godt væk.
Det er nu tilbage, og det nyder FC København for alvor godt af i jagten på FC Nordsjælland i Superliga-toppen. Daramy er dog kun lejet for resten af sæsonen i AFC Ajax, og planen er, at han skal tilbage til den hollandske storklub efter sæsonen. Man skal dog aldrig sige aldrig, og FC København vil meget gerne beholde ham, siger ‘PC’ til Discovery+.
– Det er for tidligt at sige, hvad han skal. For det første er det hans valg og hans baglands valg. Det er klart, at det er en spiller, som jeg gerne vil beholde i FC København. Jeg ved ikke, om det er realistisk, men det må vi se henover foråret, om vi kan finde en måde at eventuelt løse det på.
– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, siger FCK-bossen.
Han lægger heller ikke skjul på, at han kommer til at finde pengepungen frem til sommer, hvis det nu viser sig umuligt at fortsætte samarbejdet med fløjspilleren, som er i spil til det danske herrelandshold, der senere på måneden sparker EM-kvalifikationen i gang mod Finland og Kasakhstan.
– Det er en spiller, som er en afgørende faktor for os i den måde, vi spiller på, og en spiller som på mange måder er svær at erstatte. Skal vi ud og erstatte sådan en spiller, skal vi bruge mange penge, lyder det fra ‘PC’.
Mohamed Daramy har været en af FC Københavns bedste spillere i 2023, men i søndagens sejr måtte han gå fra banen uden scoringer, selv om FC København vandt 4-1.
Se hele interviewet med Peter Christiansen i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
