Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Mikael Anderson er ikke begejstret for at ligge firer i Superligaen, selv om rækken er tæt.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der er flere måder at se på AGF’s sæson og nuværende position før den hektiske slutspurt i Superligaen med vigtige påske-kampe forude.

Er glasset halvt fuldt, ser man, at ‘GF kun er syv point efter et usikkert FC København på førstepladsen med to kampe forude mod københavnerne, hvor de i mindst den ene må undvære førstevalget Diant Ramaj i målet.

I den verden dufter der af Europa og åbne muligheder, og det har AGF da også med en relativt skades- og problemfri trup.

Er glasset derimod halvtomt, har AGF, som Århus Stiftstidende påpegede efter FCM-kampen, kun vundet fem af de 18 seneste betydende kampe.

Her er spillet ustabilt, man er voldsomt afhængig af Patrick Mortensens fornemme form, og intet garanterer, man holder Randers og FC Nordsjælland bag sig.

Det virker sandsynligt, at ligaen fortsætter med at være tæt, og i Århus er man opsat på det gode scenarie, hvor profilen Mikael Anderson ser en masse muligheder for at opnå noget.

– Jeg håber, vi kan vende bøtten og snart tage tre point, for det vil sætte skub i tingene igen. Og så håber jeg da på, at vi kan kvalificere os til Europa. Det er det absolutte minimum, vi skal gå efter, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

Fjerdepladsen giver en Europa-playoffkamp hjemme mod Viborg eller Silkeborg, hvis FCK eller Brøndby slutter i Top 3 og samtidig vinder pokalfinalen.

Men den slags hvis’ser er ikke noget, man sigter efter i Århus nu med de tre rivaler to, seks og syv point foran med syv runder tilbage.

– Da mesterskabsspillet startede, var vi en bedre position, end vi er nu. Vi ligger firer, og Båndby har overhalet os, så vi er ikke lige der, hvor vi gerne vil være.

– Vi håber, vi kan vende det, for de to seneste kampe har været lidt op ad bakke. Især Midtjylland-kampen, der var vi heldige med at komme afsted med et point. Midtjylland havde et par store chancer, hvor de nok ærgrer sig over, at de ikke fik puttet den ind, siger AGF-profilen, der som bekendt har en længere fortid hos de forsvarende mestre.

Indhop mod FCM og Brøndby

Mikael Anderson skal selv i gang igen, efter han fik en skade mod Viborg i tredje kamp i foråret.

Han blev skiftet ind i tyve minutters tid mod Brøndby og FC Midtjylland, men midtbanespilleren føler sig klar til mere mod enten Randers eller FC København, eller i begge kampe.

– Det var den der famøse Vejle-kamp, hvor jeg spillede 90 minutter, hvor jeg måske forværrede det en del mere, end jeg måske burde have gjort. Så der har været lidt af et efterslæb, der skulle bearbejdes efter den kamp. Og det har taget lidt tid, men det gør det nogle gange, når man skader. Heldigvis føler jeg mig frisk og klar til at spille igen.

Læs også om Superliga-klubbernes spillerbudgetter

– Det er fint nok med indhop, men at starte en fodboldkamp, det er noget andet. Og det glæder jeg mig for alvor til. Nogle gange er det svært lige at gøre en kæmpe forskel, når man kommer ind. Men nu er det rart at være i spil til at starte ind igen. Og så håber jeg, træneren vælger at se min vej, siger Mikael Anderson og smiler stort.

Mikael Anderson er i skarp konkurrence på midtbanen med Mads Emil Madsen som starter i langt de fleste kampe, Nicolai Poulsen som sekser og Kristian Arnstad som otter eller sekser.

Også Max Power og Frederik Brandhof er i spil til minutter, mens Kevin Yakob sandsynligvis først skal ind i betydende kampe i næste sæson efter en meget lang skadespause.

AGF og Randers støder sammen torsdag klokken 16.





Forudser Dolberg-problemer: Jeg er bekymret




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– En tabersag for Brøndby

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Mads Hermansen kritiseres igen

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

– Jeg kan ikke lide Højlund

‘Der er en lidt større ro omkring Steve Cooper’

Rasmus Højlund jubler over debutscoring

Højlund fik drømmestart i Napoli



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

‘Jonas Wind er på vej væk’

Brutal kritik af Brøndby-boss

‘Brøndby var ikke gode – vi var svage’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Stor Pione Sisto-overraskelse

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Silkeborg IF – OB

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

– Kasper tog mange ting for personligt

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Viborg FF – AGF

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

– Det var en stor overraskelse for mig

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Frygtelig debut for Postecoglou

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Absolut ikke i tvivl

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Steve Cooper havde Brøndby-trøje som dreng

Romere indtager Romagna

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Lyndebut for Christian Eriksen?

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham