ÅRHUS (Tipsbladet): Der er flere måder at se på AGF’s sæson og nuværende position før den hektiske slutspurt i Superligaen med vigtige påske-kampe forude.
Er glasset halvt fuldt, ser man, at ‘GF kun er syv point efter et usikkert FC København på førstepladsen med to kampe forude mod københavnerne, hvor de i mindst den ene må undvære førstevalget Diant Ramaj i målet.
I den verden dufter der af Europa og åbne muligheder, og det har AGF da også med en relativt skades- og problemfri trup.
Er glasset derimod halvtomt, har AGF, som Århus Stiftstidende påpegede efter FCM-kampen, kun vundet fem af de 18 seneste betydende kampe.
Her er spillet ustabilt, man er voldsomt afhængig af Patrick Mortensens fornemme form, og intet garanterer, man holder Randers og FC Nordsjælland bag sig.

Det virker sandsynligt, at ligaen fortsætter med at være tæt, og i Århus er man opsat på det gode scenarie, hvor profilen Mikael Anderson ser en masse muligheder for at opnå noget.
– Jeg håber, vi kan vende bøtten og snart tage tre point, for det vil sætte skub i tingene igen. Og så håber jeg da på, at vi kan kvalificere os til Europa. Det er det absolutte minimum, vi skal gå efter, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
Fjerdepladsen giver en Europa-playoffkamp hjemme mod Viborg eller Silkeborg, hvis FCK eller Brøndby slutter i Top 3 og samtidig vinder pokalfinalen.
Men den slags hvis’ser er ikke noget, man sigter efter i Århus nu med de tre rivaler to, seks og syv point foran med syv runder tilbage.
– Da mesterskabsspillet startede, var vi en bedre position, end vi er nu. Vi ligger firer, og Båndby har overhalet os, så vi er ikke lige der, hvor vi gerne vil være.
– Vi håber, vi kan vende det, for de to seneste kampe har været lidt op ad bakke. Især Midtjylland-kampen, der var vi heldige med at komme afsted med et point. Midtjylland havde et par store chancer, hvor de nok ærgrer sig over, at de ikke fik puttet den ind, siger AGF-profilen, der som bekendt har en længere fortid hos de forsvarende mestre.
Indhop mod FCM og Brøndby
Mikael Anderson skal selv i gang igen, efter han fik en skade mod Viborg i tredje kamp i foråret.
Han blev skiftet ind i tyve minutters tid mod Brøndby og FC Midtjylland, men midtbanespilleren føler sig klar til mere mod enten Randers eller FC København, eller i begge kampe.
– Det var den der famøse Vejle-kamp, hvor jeg spillede 90 minutter, hvor jeg måske forværrede det en del mere, end jeg måske burde have gjort. Så der har været lidt af et efterslæb, der skulle bearbejdes efter den kamp. Og det har taget lidt tid, men det gør det nogle gange, når man skader. Heldigvis føler jeg mig frisk og klar til at spille igen.
Læs også om Superliga-klubbernes spillerbudgetter
– Det er fint nok med indhop, men at starte en fodboldkamp, det er noget andet. Og det glæder jeg mig for alvor til. Nogle gange er det svært lige at gøre en kæmpe forskel, når man kommer ind. Men nu er det rart at være i spil til at starte ind igen. Og så håber jeg, træneren vælger at se min vej, siger Mikael Anderson og smiler stort.
Mikael Anderson er i skarp konkurrence på midtbanen med Mads Emil Madsen som starter i langt de fleste kampe, Nicolai Poulsen som sekser og Kristian Arnstad som otter eller sekser.
Også Max Power og Frederik Brandhof er i spil til minutter, mens Kevin Yakob sandsynligvis først skal ind i betydende kampe i næste sæson efter en meget lang skadespause.
AGF og Randers støder sammen torsdag klokken 16.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Rasmus Højlund har ikke set det før
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER