Vil have FCK-spiller: Jeg har snart et møde med PC

FC København-spilleren Thomas Jørgensen har haft stor succes på leje i Hvidovre, og står det til klubbens sportschef, Peter Lassen, så måtte han da gerne blive længere.



For nyligt fortalte Hvidovres sportschef, Peter Lassen, at kontrakterne med Daniel Stenderup og Simon Makienok var blevet underskrevet og forlænget.

Og selvom nedrykningskampen har førsteprioritet, så er der fortsat en del arbejde at gøre på kontorgangene i Hvidovre.

En af Peter Lassens førsteprioriteter er blandt andre at få afklaring omkring FCK-lejesvenden Thomas Jørgensen, der har været i forrygende form i dette forår for Superligaens bundprop.

Netop hans fremtid står højt på Peter Lassens to do-liste, fortæller den karismatiske sportschef til Tipsbladet.

– Jeg har en aftale med PC (Peter Christiansen, red.) om, at når turneringen er afsluttet, så sætter vi os sammen og snakker over en kop kaffe i forhold til de forskellige muligheder, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi er sindssygt glade for, at vi har været med til at flytte Thomas. Vi er også glade på FCK's vegne, at han er kommet herud og har præsteret, som han har. Det er vi stolte og glade over. Han er glad for at være her, og vi har et sindssygt godt samarbejde med FC København, så vi vil også være glade for at levere en spiller tilbage, som har flyttet sig på Superliga-plan.

Peter Lassen har dog ikke på nuværende tidspunkt nogen fornemmelse omkring, hvilken retning pilen peger i, når det kommer til et længerevarende ophold i Hvidovre for midtbanespilleren.

– Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at han bliver herude. Men det handler igen om, hvilke planer FCK har med ham. Hvis han alligevel bare skal tilbage og træne med… Men lad os nu se, hvad der sker.

Også andre steder er der dog ting at se til for Peter Lassen. Mads Kaalund og Filip Djukic har fået et tilbud, hvilket Hvidovre-chefen tidligere har afsløret til Viaplay, men nu har en af holdets øvrige profiler også modtaget en kontrakt at skulle forholde sig til.

– Kaalund, Djukic og Greko har fået et tilbud, men for nu lader vi den ligge. Nu koncentrerer vi os om at spille fodbold, indtil det matematisk ikke længere kan lade sig gøre for os at blive oppe. Jeg gider ikke løbe efter dem, og de gider ikke løbe efter mig, så vi holder fokus på de sidste kampe, for vi tror stadig på det.

Lige nu råder Hvidovre over en trup på 20 mand, men til næste sæson – uanset om det hedder 1. division eller Superliga – vil man gerne op på 26 spillere. Peter Lassen tror på, at ændringen til et fuldtidssetup gør det mere attraktivt at blive Hvidovre-spiller.

– Det gør det automatisk (mere interessant, red.). Der er ikke som sådan kommet noget endnu, men det kommer til at være attraktivt. Vi har mistet rigtigt mange dygtige spillere på, at vi træner klokken 16. Så jeg håber og tror på, at det vil flytte os hele vejen rundt.

Matti Olsen har også kontraktudløb til sommer, og det samme har Tobias Thomsen, der kan få svært ved at få tingene til at hænge sammen i et fuldtidssetup, hvilket han har sagt til Tipsbladet. Også Marco Ramkilde, der har været skadet tæt på hele sæsonen, skal Peter Lassen tage temperaturen på, inden han skal retur til AaB.





LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Randers FC – FC København

Silkeborg IF – OB

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sønderjyske – Viborg FF

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Cooper gav hård og ærlig besked



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Arsenal snublede i guldkampen

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano