Vil have FCK-spiller: Jeg har snart et møde med PC

FC København-spilleren Thomas Jørgensen har haft stor succes på leje i Hvidovre, og står det til klubbens sportschef, Peter Lassen, så måtte han da gerne blive længere.



For nyligt fortalte Hvidovres sportschef, Peter Lassen, at kontrakterne med Daniel Stenderup og Simon Makienok var blevet underskrevet og forlænget.

Og selvom nedrykningskampen har førsteprioritet, så er der fortsat en del arbejde at gøre på kontorgangene i Hvidovre.

En af Peter Lassens førsteprioriteter er blandt andre at få afklaring omkring FCK-lejesvenden Thomas Jørgensen, der har været i forrygende form i dette forår for Superligaens bundprop.

Netop hans fremtid står højt på Peter Lassens to do-liste, fortæller den karismatiske sportschef til Tipsbladet.

– Jeg har en aftale med PC (Peter Christiansen, red.) om, at når turneringen er afsluttet, så sætter vi os sammen og snakker over en kop kaffe i forhold til de forskellige muligheder, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi er sindssygt glade for, at vi har været med til at flytte Thomas. Vi er også glade på FCK's vegne, at han er kommet herud og har præsteret, som han har. Det er vi stolte og glade over. Han er glad for at være her, og vi har et sindssygt godt samarbejde med FC København, så vi vil også være glade for at levere en spiller tilbage, som har flyttet sig på Superliga-plan.

Peter Lassen har dog ikke på nuværende tidspunkt nogen fornemmelse omkring, hvilken retning pilen peger i, når det kommer til et længerevarende ophold i Hvidovre for midtbanespilleren.

– Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at han bliver herude. Men det handler igen om, hvilke planer FCK har med ham. Hvis han alligevel bare skal tilbage og træne med… Men lad os nu se, hvad der sker.

Også andre steder er der dog ting at se til for Peter Lassen. Mads Kaalund og Filip Djukic har fået et tilbud, hvilket Hvidovre-chefen tidligere har afsløret til Viaplay, men nu har en af holdets øvrige profiler også modtaget en kontrakt at skulle forholde sig til.

– Kaalund, Djukic og Greko har fået et tilbud, men for nu lader vi den ligge. Nu koncentrerer vi os om at spille fodbold, indtil det matematisk ikke længere kan lade sig gøre for os at blive oppe. Jeg gider ikke løbe efter dem, og de gider ikke løbe efter mig, så vi holder fokus på de sidste kampe, for vi tror stadig på det.

Lige nu råder Hvidovre over en trup på 20 mand, men til næste sæson – uanset om det hedder 1. division eller Superliga – vil man gerne op på 26 spillere. Peter Lassen tror på, at ændringen til et fuldtidssetup gør det mere attraktivt at blive Hvidovre-spiller.

– Det gør det automatisk (mere interessant, red.). Der er ikke som sådan kommet noget endnu, men det kommer til at være attraktivt. Vi har mistet rigtigt mange dygtige spillere på, at vi træner klokken 16. Så jeg håber og tror på, at det vil flytte os hele vejen rundt.

Matti Olsen har også kontraktudløb til sommer, og det samme har Tobias Thomsen, der kan få svært ved at få tingene til at hænge sammen i et fuldtidssetup, hvilket han har sagt til Tipsbladet. Også Marco Ramkilde, der har været skadet tæt på hele sæsonen, skal Peter Lassen tage temperaturen på, inden han skal retur til AaB.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her er VM-turneringens hold

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’