Vil have FCK-spiller: Jeg har snart et møde med PC

FC København-spilleren Thomas Jørgensen har haft stor succes på leje i Hvidovre, og står det til klubbens sportschef, Peter Lassen, så måtte han da gerne blive længere.



For nyligt fortalte Hvidovres sportschef, Peter Lassen, at kontrakterne med Daniel Stenderup og Simon Makienok var blevet underskrevet og forlænget.

Og selvom nedrykningskampen har førsteprioritet, så er der fortsat en del arbejde at gøre på kontorgangene i Hvidovre.

En af Peter Lassens førsteprioriteter er blandt andre at få afklaring omkring FCK-lejesvenden Thomas Jørgensen, der har været i forrygende form i dette forår for Superligaens bundprop.

Netop hans fremtid står højt på Peter Lassens to do-liste, fortæller den karismatiske sportschef til Tipsbladet.

– Jeg har en aftale med PC (Peter Christiansen, red.) om, at når turneringen er afsluttet, så sætter vi os sammen og snakker over en kop kaffe i forhold til de forskellige muligheder, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi er sindssygt glade for, at vi har været med til at flytte Thomas. Vi er også glade på FCK's vegne, at han er kommet herud og har præsteret, som han har. Det er vi stolte og glade over. Han er glad for at være her, og vi har et sindssygt godt samarbejde med FC København, så vi vil også være glade for at levere en spiller tilbage, som har flyttet sig på Superliga-plan.

Peter Lassen har dog ikke på nuværende tidspunkt nogen fornemmelse omkring, hvilken retning pilen peger i, når det kommer til et længerevarende ophold i Hvidovre for midtbanespilleren.

– Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at han bliver herude. Men det handler igen om, hvilke planer FCK har med ham. Hvis han alligevel bare skal tilbage og træne med… Men lad os nu se, hvad der sker.

Også andre steder er der dog ting at se til for Peter Lassen. Mads Kaalund og Filip Djukic har fået et tilbud, hvilket Hvidovre-chefen tidligere har afsløret til Viaplay, men nu har en af holdets øvrige profiler også modtaget en kontrakt at skulle forholde sig til.

– Kaalund, Djukic og Greko har fået et tilbud, men for nu lader vi den ligge. Nu koncentrerer vi os om at spille fodbold, indtil det matematisk ikke længere kan lade sig gøre for os at blive oppe. Jeg gider ikke løbe efter dem, og de gider ikke løbe efter mig, så vi holder fokus på de sidste kampe, for vi tror stadig på det.

Lige nu råder Hvidovre over en trup på 20 mand, men til næste sæson – uanset om det hedder 1. division eller Superliga – vil man gerne op på 26 spillere. Peter Lassen tror på, at ændringen til et fuldtidssetup gør det mere attraktivt at blive Hvidovre-spiller.

– Det gør det automatisk (mere interessant, red.). Der er ikke som sådan kommet noget endnu, men det kommer til at være attraktivt. Vi har mistet rigtigt mange dygtige spillere på, at vi træner klokken 16. Så jeg håber og tror på, at det vil flytte os hele vejen rundt.

Matti Olsen har også kontraktudløb til sommer, og det samme har Tobias Thomsen, der kan få svært ved at få tingene til at hænge sammen i et fuldtidssetup, hvilket han har sagt til Tipsbladet. Også Marco Ramkilde, der har været skadet tæt på hele sæsonen, skal Peter Lassen tage temperaturen på, inden han skal retur til AaB.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chelsea med historiens største PL-underskud

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Rasmus Højlund har ikke set det før

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham præsenterer ny træner

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

En historisk katastrofe for Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Undskylder efter italiensk fiasko

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Stor profil glad for Brøndby

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres