Vil have FCK-spiller: Jeg har snart et møde med PC

FC København-spilleren Thomas Jørgensen har haft stor succes på leje i Hvidovre, og står det til klubbens sportschef, Peter Lassen, så måtte han da gerne blive længere.



For nyligt fortalte Hvidovres sportschef, Peter Lassen, at kontrakterne med Daniel Stenderup og Simon Makienok var blevet underskrevet og forlænget.

Og selvom nedrykningskampen har førsteprioritet, så er der fortsat en del arbejde at gøre på kontorgangene i Hvidovre.

En af Peter Lassens førsteprioriteter er blandt andre at få afklaring omkring FCK-lejesvenden Thomas Jørgensen, der har været i forrygende form i dette forår for Superligaens bundprop.

Netop hans fremtid står højt på Peter Lassens to do-liste, fortæller den karismatiske sportschef til Tipsbladet.

– Jeg har en aftale med PC (Peter Christiansen, red.) om, at når turneringen er afsluttet, så sætter vi os sammen og snakker over en kop kaffe i forhold til de forskellige muligheder, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi er sindssygt glade for, at vi har været med til at flytte Thomas. Vi er også glade på FCK's vegne, at han er kommet herud og har præsteret, som han har. Det er vi stolte og glade over. Han er glad for at være her, og vi har et sindssygt godt samarbejde med FC København, så vi vil også være glade for at levere en spiller tilbage, som har flyttet sig på Superliga-plan.

Peter Lassen har dog ikke på nuværende tidspunkt nogen fornemmelse omkring, hvilken retning pilen peger i, når det kommer til et længerevarende ophold i Hvidovre for midtbanespilleren.

– Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at han bliver herude. Men det handler igen om, hvilke planer FCK har med ham. Hvis han alligevel bare skal tilbage og træne med… Men lad os nu se, hvad der sker.

Også andre steder er der dog ting at se til for Peter Lassen. Mads Kaalund og Filip Djukic har fået et tilbud, hvilket Hvidovre-chefen tidligere har afsløret til Viaplay, men nu har en af holdets øvrige profiler også modtaget en kontrakt at skulle forholde sig til.

– Kaalund, Djukic og Greko har fået et tilbud, men for nu lader vi den ligge. Nu koncentrerer vi os om at spille fodbold, indtil det matematisk ikke længere kan lade sig gøre for os at blive oppe. Jeg gider ikke løbe efter dem, og de gider ikke løbe efter mig, så vi holder fokus på de sidste kampe, for vi tror stadig på det.

Lige nu råder Hvidovre over en trup på 20 mand, men til næste sæson – uanset om det hedder 1. division eller Superliga – vil man gerne op på 26 spillere. Peter Lassen tror på, at ændringen til et fuldtidssetup gør det mere attraktivt at blive Hvidovre-spiller.

– Det gør det automatisk (mere interessant, red.). Der er ikke som sådan kommet noget endnu, men det kommer til at være attraktivt. Vi har mistet rigtigt mange dygtige spillere på, at vi træner klokken 16. Så jeg håber og tror på, at det vil flytte os hele vejen rundt.

Matti Olsen har også kontraktudløb til sommer, og det samme har Tobias Thomsen, der kan få svært ved at få tingene til at hænge sammen i et fuldtidssetup, hvilket han har sagt til Tipsbladet. Også Marco Ramkilde, der har været skadet tæt på hele sæsonen, skal Peter Lassen tage temperaturen på, inden han skal retur til AaB.



Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Vildt skifte i Superligaen?

Danske klubber efter Thomas Delaney

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Aflyser møde med pressen

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Viborg er klar til pokalsemifinale

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Zorniger kommer med klar besked

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Brøndby afvist

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Få mål i lokalderby i Rhinland

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Rune deler video: ‘Super svært at gå’