Vil have FCK-spiller: Jeg har snart et møde med PC

FC København-spilleren Thomas Jørgensen har haft stor succes på leje i Hvidovre, og står det til klubbens sportschef, Peter Lassen, så måtte han da gerne blive længere.



For nyligt fortalte Hvidovres sportschef, Peter Lassen, at kontrakterne med Daniel Stenderup og Simon Makienok var blevet underskrevet og forlænget.

Og selvom nedrykningskampen har førsteprioritet, så er der fortsat en del arbejde at gøre på kontorgangene i Hvidovre.

En af Peter Lassens førsteprioriteter er blandt andre at få afklaring omkring FCK-lejesvenden Thomas Jørgensen, der har været i forrygende form i dette forår for Superligaens bundprop.

Netop hans fremtid står højt på Peter Lassens to do-liste, fortæller den karismatiske sportschef til Tipsbladet.

– Jeg har en aftale med PC (Peter Christiansen, red.) om, at når turneringen er afsluttet, så sætter vi os sammen og snakker over en kop kaffe i forhold til de forskellige muligheder, siger sportschefen og tilføjer:

– Vi er sindssygt glade for, at vi har været med til at flytte Thomas. Vi er også glade på FCK's vegne, at han er kommet herud og har præsteret, som han har. Det er vi stolte og glade over. Han er glad for at være her, og vi har et sindssygt godt samarbejde med FC København, så vi vil også være glade for at levere en spiller tilbage, som har flyttet sig på Superliga-plan.

Peter Lassen har dog ikke på nuværende tidspunkt nogen fornemmelse omkring, hvilken retning pilen peger i, når det kommer til et længerevarende ophold i Hvidovre for midtbanespilleren.

– Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at han bliver herude. Men det handler igen om, hvilke planer FCK har med ham. Hvis han alligevel bare skal tilbage og træne med… Men lad os nu se, hvad der sker.

Også andre steder er der dog ting at se til for Peter Lassen. Mads Kaalund og Filip Djukic har fået et tilbud, hvilket Hvidovre-chefen tidligere har afsløret til Viaplay, men nu har en af holdets øvrige profiler også modtaget en kontrakt at skulle forholde sig til.

– Kaalund, Djukic og Greko har fået et tilbud, men for nu lader vi den ligge. Nu koncentrerer vi os om at spille fodbold, indtil det matematisk ikke længere kan lade sig gøre for os at blive oppe. Jeg gider ikke løbe efter dem, og de gider ikke løbe efter mig, så vi holder fokus på de sidste kampe, for vi tror stadig på det.

Lige nu råder Hvidovre over en trup på 20 mand, men til næste sæson – uanset om det hedder 1. division eller Superliga – vil man gerne op på 26 spillere. Peter Lassen tror på, at ændringen til et fuldtidssetup gør det mere attraktivt at blive Hvidovre-spiller.

– Det gør det automatisk (mere interessant, red.). Der er ikke som sådan kommet noget endnu, men det kommer til at være attraktivt. Vi har mistet rigtigt mange dygtige spillere på, at vi træner klokken 16. Så jeg håber og tror på, at det vil flytte os hele vejen rundt.

Matti Olsen har også kontraktudløb til sommer, og det samme har Tobias Thomsen, der kan få svært ved at få tingene til at hænge sammen i et fuldtidssetup, hvilket han har sagt til Tipsbladet. Også Marco Ramkilde, der har været skadet tæt på hele sæsonen, skal Peter Lassen tage temperaturen på, inden han skal retur til AaB.





LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Vild stime før Danmark-brag

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Det skal blive bedre, Isaksen!

Ser I med, Brøndby?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

‘Vil du være multimillionær?’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Sendt hjem fra FC København-træning

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

– Hele holdet er trygge ved ham

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Brian Riemer til pressen: Husk det!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Joakim Mæhle åbner op

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’