Vil ikke gnide salt i såret på Daniel Wass

Kasper Lorentzen ser frem til at stå over for sin tidligere holdkammerat.



Onsdag aften skal slaget stå.  

Kasper Lorentzen skal for første gang stå over for sin tidligere klub Brøndby som træner, når B.93 byder op til dans på Sundby Idrætspark.  

Som aktiv spillede Kasper Lorentzen i Brøndby i alle sine ungdomsår og frem til 2009, hvor han skiftede til Randers.  

Som træner har han også slået vejen forbi de blågule på Vestegnen, hvor han har været ungdomstræner i adskillige år.  

Nu skal han prøve at gøre det så svært som muligt for sin tidligere klub – noget han glæder sig meget til.  

– Nu skal jeg jo svare, som om det er en fodboldkamp som alle andre, siger Kasper Lorentzen med et grin og fortsætter:  

– Men omvendt kan det ikke undgås at kunne mærkes i klubben, for det er ikke en modstander, vi plejer at have. Det er til trods for, at vi er røget i 1. division og har mødt modstandere som Lyngby, AaB og OB, som er Superliga-hold, der ryger ned.  

– Men det her er i en helt anden kaliber, og det gør, at der er rigtig meget hype omkring det – også grundet jer (journalister, red.), for I ringede sgu ikke til os, da vi skulle møde OB, men I ringer nu, når vi skal møde Brøndby.  

– Jeg ville da lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke kan mærke, at der er en større hype omkring det. Hele klubben har travlt inden kampen, og vi er alle godt opmærksomme på, hvad der skal ske, siger han til Tipsbladet.

 

Kasper Lorentzen i FC Nordsjælland. Foto: Alamy

Håneret på spil mod Daniel Wass 

Hvordan bliver det personligt? Du har jo været flere år i klubben 

– Jeg prøver at lade være med at tænke for meget over det. Det er lang tid siden, jeg har været der. Jo, så har jeg været der som træner, men det er lang tid siden, jeg har været der som spiller, og jeg har stået over for dem i de to klubber, jeg var efterfølgende.  

– Jeg synes da bare, at det er fedt, men jeg vil da gerne slå Brøndby, som jeg gerne vil slå alle andre hold. Jo, jeg har en fortid i klubben, og det gør, at folk nok tænker lidt mere over det, end jeg selv gør. Men jeg synes, det er fedt, at de kommer for at spille imod os. 

Kender du stadig nogle af folkene i klubben?  

– Der er blevet skiftet lidt ud, men der sidder nogle mennesker på trænerbænken, jeg kender, og der er også nogle i truppen, jeg kender.  

– Jeg har selv haft Nartey, og jeg har selv spillet med Wass – så kan du så regne ud, hvor gammel han er, ham med nummer 10.  

Er der håneret på spil med Wass?  

– Selvfølgelig. Jeg vil da drille ham lidt, men jeg vil ikke drille ham bagefter, det er der ingen tvivl om. Men hvis jeg kan få ham til at pjatte og lade være med at tænke på kampen, så er det da også et våben.  

– Om der bliver mulighed for det, ved jeg ikke. Men ellers er der ikke så meget håneret, for jeg ved godt, hvordan det er for dem, hvis vi skal lykkes med at lave den overraskelse, som det jo vil være, så er der nok ikke nogen grund til at gnide salt i såret, siger Kasper Lorentzen.  

Kampen spilles onsdag aften klokken 20.45, og den kan følges live på Tipsbladet.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Til tider virkede han modløs og opgivende



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Peger på særligt problem for Superligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Tæt på utrolig kamprekord

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Er han den nye Rurik Gislason?

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Marseille kan overraske i Le Classique