En transferkrig er ved at bryde ud omkring venstrebacken Marcos Lopez.
Han har i seneste sæson været udlejet til FC København, hvor han i perioder har vist et rigtig højt topniveau særligt offensivt.
Det har FC København tilsyneladende købt ind på, da de ligger i forhandlinger med Feyenoord om en permanent aftale med Marcos Lopez for omkring ni millioner kroner, har Tipsbladet afsløret.
Handlen er dog ikke endeligt på plads, og det kan være, at den aldrig kommer det, da en ny bejler har meldt sin ankomst.
Det er tv-stationen L1 MAX, der er ejet af det peruvianske fodboldforbund, som fortæller, at Dinamo Zagreb vil forsøge at kuppe FC København for Marcos Lopez.
– Dinamo Zagreb vil også have ham, og de er meget, meget interesseret og har lagt tingene på bordet, som man siger, fortæller Gustavo Peralta Coello i en tv-udsendelse på L1 MAX.
Han fortæller dog også, at det er langt fra sikkert, at Dinamo Zagreb lykkes med deres kup, da FC København fortsat er i førersædet til venstrebacken.
– Prioriteten er FC København, som jeg tror på, ender med hans underskrift. Det er spændende nyheder, så lad os se hvordan det ender, siger Gustavo Peralta Coello.
Ligesom FC København er en stor klub i Danmark, er Dinamo Zagreb det samme i Kroatien, hvor trofæskabet bugner med 25 mesterskaber og 17 pokaltitler, mens næste sæson byder på Europa League.
Uanset hvor Marcos Lopez ender, skal han først forhandles ud af sin aftale med Feyenoord, som han har et enkelt år tilbage af, ligesom han selvfølgelig skal blive enige om sine personlige vilkår med en kommende arbejdsgiver.
Gør FCK klogt i at beholde Lopez?
0 Votes
Den 25-årige peruvianer har i FCK-trøjen bidraget med syv assister på tværs af alle turneringer, og nu må tiden vise, om det bliver til flere i næste sæson.
Det kræver i hvert fald, at FC Københavns sportslige ledelse får hevet de sidste detaljer ind over målstregen.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Tyskland åbner med stor pligtsejr
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten