Vil sælge midtbanespiller og købe OB-angriber

OB-angriber er havnet i fryseboksen – nu kan han være på vej til norsk klub.



Sander Svendsen har blot været på banen i 12 minutter i denne sæson, og alt tyder på, at sidste sæsons topscorer i OB er på vej væk.

I efteråret var han udlejet til Brann i hjemlandet, og nu kan han atter være på vej retur til Norge.

Denne gang til Odd BK, som han også tørnede ud for i 2019 på en lejeaftale. 

Telemarksavisa skriver, at Sander Svendsen er højt på ønskelisten i Odd, og at klubben allerede har taget de indledende krumspring og rettet henvendelse til enten angriberens bagland eller OB. 

– Det er en spiller, som tidligere har været i Odd og andre steder. Han er en god spiller, der er på kontrakt i OB. Det er der, den ligger, siger Odds sportschef Tore Andersen til avisen og afviser, at han har været i kontakt med OB.

For at få råd til Sander Svendsen er Odd BK i gang med at sælge midtbanespilleren Vebjørn Hoff til Rosenborg. Den aftale ventes at falde på plads meget snart, og transfervinduet er fortsat åbent i Norge, hvilket betyder, at også Sander Svendsen kan skifte med det samme. 

23-årige Sander Svendsen kom til OB i sommeren 2019, og han scorede 13 mål i sin første sæson i dansk fodbold, hvilket ikke alene gjorde ham til topscorer i OB, men også en fornem nummer fire på den samlede topscorerliste i Superligaen. Alligevel har OB ingen tillid til angriberen, der er på kontrakt frem til juni 2023.

Sander Svendsen er med sikkerhed ikke på vej hjem til Norge og Odd i skrivende stund. Han er nemlig udtaget til OB’s pokalkamp mod FC Midtjylland – et opgør, der går i gang klokken 16.30.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Afslører vilde kontraktdetaljer

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson