De fleste fodbolddommere er omrejsende i skældud, så man må næsten håbe, at dommerne i Superligaen læser denne artikel.
Her følger nemlig en omgang ubetinget ros.
Roserne kommer fra hollandske Ted van Leeuwen, der var sportsdirektør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018. I dag er han teknisk direktør i NEC Nijmegen, hvor Mikkel Duelund, Magnus Mattsson og Lasse Schöne slår deres foldere.
Der kan meget vel komme flere danske spillere til klubben de kommende år – dem er Ted van Leeuwen nemlig vild med.
Og en stor del af æren tilskriver han den danske dommerstand.
– Da jeg var i Esbjerg, sagde jeg i et interview, at Danmark har en lysere fremtid end Holland, og det holder jeg fast i på baggrund af, hvad jeg ser på ungdomslandsholdene. Danmark har en meget mindre befolkningsgruppe end Holland, men der udføres et flot stykke arbejde med talenterne, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet og tilføjer:
– Danske spillere gør det godt, når de kommer til udlandet, og fysisk er de stærke. Ved du hvorfor? På grund af de danske dommere. Det lyder måske skørt, men jeg kan ikke rose dem nok.
– Jeg ser stadig en masse kampe fra Superligaen, og dommerne fløjter jo næsten aldrig. De fløjter kampen i gang, og 90 minutter senere fløjter de den af, og i mellemtiden dømmer de måske for et par offside. De lader spillerne gå til den. I Holland lyder fløjten, så snart en spiller falder, og det gør bare, at danske og hollandske spillere har en forskellig mentalitet.
– I Danmark er der også respekt for dommerne, fordi man generelt har det indtryk, at de kun fløjter, når det er nødvendigt. I Holland er det brok, brok, brok. Endeløse brokkerier. En fodboldkamp i Holland består af konstante diskussioner. De danske spillere tuder ikke. De rejser sig, ranker ryggen og spiller videre. Det må man ikke undervurdere betydningen af. Jeg har aldrig oplevet et problem med en dansk spiller.
– Jeg er sikker på, at der er mange, der vil grine, når de læser mine udtalelser, men det er fordi, at I har vænnet jer til de danske dommere. Det er normalt for jer. Når man kommer udefra, tænker man ”wow, hvor er det fedt”.
NEC Nijmegen fastslår, at det spillemæssige niveau i Superligaen også er højt.
– Jeg følger som sagt godt med i Superligaen, og der er helt sikkert nogle interessante spillere. Men du får mig naturligvis ikke til at nævne navne. Superligaen er god. Der er ikke et Ajax i Danmark, men jeg vil mene, at det gennemsnitlige niveau er højere. Når nummer fire og fem møder hinanden i Holland, er niveauet lavere, end når nummer fire og fem i Danmark tørner sammen, lyder det fra Ted van Leeuwen.
NEC Nijmegen blev nummer 11 i Æresdivisionen i den forgangne sæson.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
OPTAKT
