Vild med danske spillere: Dommerne gør dem gode

Tidligere Esbjerg-sportsdirektør følger stadig Superligaen tæt, og han er vildt imponeret over de danske dommere, som han mener er med til at løfte spillerne.



De fleste fodbolddommere er omrejsende i skældud, så man må næsten håbe, at dommerne i Superligaen læser denne artikel.

Her følger nemlig en omgang ubetinget ros. 

Roserne kommer fra hollandske Ted van Leeuwen, der var sportsdirektør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018. I dag er han teknisk direktør i NEC Nijmegen, hvor Mikkel Duelund, Magnus Mattsson og Lasse Schöne slår deres foldere.

Der kan meget vel komme flere danske spillere til klubben de kommende år – dem er Ted van Leeuwen nemlig vild med. 

Og en stor del af æren tilskriver han den danske dommerstand.

– Da jeg var i Esbjerg, sagde jeg i et interview, at Danmark har en lysere fremtid end Holland, og det holder jeg fast i på baggrund af, hvad jeg ser på ungdomslandsholdene. Danmark har en meget mindre befolkningsgruppe end Holland, men der udføres et flot stykke arbejde med talenterne, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet og tilføjer:

– Danske spillere gør det godt, når de kommer til udlandet, og fysisk er de stærke. Ved du hvorfor? På grund af de danske dommere. Det lyder måske skørt, men jeg kan ikke rose dem nok.

– Jeg ser stadig en masse kampe fra Superligaen, og dommerne fløjter jo næsten aldrig. De fløjter kampen i gang, og 90 minutter senere fløjter de den af, og i mellemtiden dømmer de måske for et par offside. De lader spillerne gå til den. I Holland lyder fløjten, så snart en spiller falder, og det gør bare, at danske og hollandske spillere har en forskellig mentalitet.

– I Danmark er der også respekt for dommerne, fordi man generelt har det indtryk, at de kun fløjter, når det er nødvendigt. I Holland er det brok, brok, brok. Endeløse brokkerier. En fodboldkamp i Holland består af konstante diskussioner. De danske spillere tuder ikke. De rejser sig, ranker ryggen og spiller videre. Det må man ikke undervurdere betydningen af. Jeg har aldrig oplevet et problem med en dansk spiller.

– Jeg er sikker på, at der er mange, der vil grine, når de læser mine udtalelser, men det er fordi, at I har vænnet jer til de danske dommere. Det er normalt for jer. Når man kommer udefra, tænker man ”wow, hvor er det fedt”.

NEC Nijmegen fastslår, at det spillemæssige niveau i Superligaen også er højt.

– Jeg følger som sagt godt med i Superligaen, og der er helt sikkert nogle interessante spillere. Men du får mig naturligvis ikke til at nævne navne. Superligaen er god. Der er ikke et Ajax i Danmark, men jeg vil mene, at det gennemsnitlige niveau er højere. Når nummer fire og fem møder hinanden i Holland, er niveauet lavere, end når nummer fire og fem i Danmark tørner sammen, lyder det fra Ted van Leeuwen.

NEC Nijmegen blev nummer 11 i Æresdivisionen i den forgangne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Hemmelig samtale med storklub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Chokskifte?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Rekordtransfer?

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Kontramelding om transfer

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark