De fleste fodbolddommere er omrejsende i skældud, så man må næsten håbe, at dommerne i Superligaen læser denne artikel.
Her følger nemlig en omgang ubetinget ros.
Roserne kommer fra hollandske Ted van Leeuwen, der var sportsdirektør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018. I dag er han teknisk direktør i NEC Nijmegen, hvor Mikkel Duelund, Magnus Mattsson og Lasse Schöne slår deres foldere.
Der kan meget vel komme flere danske spillere til klubben de kommende år – dem er Ted van Leeuwen nemlig vild med.
Og en stor del af æren tilskriver han den danske dommerstand.
– Da jeg var i Esbjerg, sagde jeg i et interview, at Danmark har en lysere fremtid end Holland, og det holder jeg fast i på baggrund af, hvad jeg ser på ungdomslandsholdene. Danmark har en meget mindre befolkningsgruppe end Holland, men der udføres et flot stykke arbejde med talenterne, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet og tilføjer:
– Danske spillere gør det godt, når de kommer til udlandet, og fysisk er de stærke. Ved du hvorfor? På grund af de danske dommere. Det lyder måske skørt, men jeg kan ikke rose dem nok.
– Jeg ser stadig en masse kampe fra Superligaen, og dommerne fløjter jo næsten aldrig. De fløjter kampen i gang, og 90 minutter senere fløjter de den af, og i mellemtiden dømmer de måske for et par offside. De lader spillerne gå til den. I Holland lyder fløjten, så snart en spiller falder, og det gør bare, at danske og hollandske spillere har en forskellig mentalitet.
– I Danmark er der også respekt for dommerne, fordi man generelt har det indtryk, at de kun fløjter, når det er nødvendigt. I Holland er det brok, brok, brok. Endeløse brokkerier. En fodboldkamp i Holland består af konstante diskussioner. De danske spillere tuder ikke. De rejser sig, ranker ryggen og spiller videre. Det må man ikke undervurdere betydningen af. Jeg har aldrig oplevet et problem med en dansk spiller.
– Jeg er sikker på, at der er mange, der vil grine, når de læser mine udtalelser, men det er fordi, at I har vænnet jer til de danske dommere. Det er normalt for jer. Når man kommer udefra, tænker man ”wow, hvor er det fedt”.
NEC Nijmegen fastslår, at det spillemæssige niveau i Superligaen også er højt.
– Jeg følger som sagt godt med i Superligaen, og der er helt sikkert nogle interessante spillere. Men du får mig naturligvis ikke til at nævne navne. Superligaen er god. Der er ikke et Ajax i Danmark, men jeg vil mene, at det gennemsnitlige niveau er højere. Når nummer fire og fem møder hinanden i Holland, er niveauet lavere, end når nummer fire og fem i Danmark tørner sammen, lyder det fra Ted van Leeuwen.
NEC Nijmegen blev nummer 11 i Æresdivisionen i den forgangne sæson.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Massiv interesse for Horsens-flop

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Belgier var fristet af FCK og FCM

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

FCM jagter Champions League-talenter

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Lindstrøm på blokken i storklub

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Rejser til Brøndby med en røvfuld

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FC Barcelona-stjerner i chok

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen