Pourie vil blive i Silkeborg

Marvin Pourie siger nu, at han har besluttet sig for at blive i Silkeborg – eller er det bare taktik på højt plan?



Der florerer mange rygter om Marvin Pourie i øjeblikket, og det kan sandt for dyden være svært at skille skidt fra kanel.

I morges kom det frem, at Silkeborg-topscoreren kun var ganske få formaliteter fra at skifte til den belgiske klub Zulte Waregem, og senere kunne tipsbladet.dk fortælle, at en priskrig kunne bremse tyskerens skifte til Belgien.

Nu er det imidlertid en helt tredje part, der har sat en stopper for det, der lignede en sikker transfer – nemlig hovedpersonen selv. Højest overraskende – nærmest sensationelt – har Marvin Pourie besluttet sig for at blive i Silkeborg.

– Min familie og jeg har talt sammen, og vi har besluttet, at jeg bliver i Silkeborg, indtil min kontrakt udløber næste sommer. Jeg spiller her et år endnu, og jeg vil føre Silkeborg op i Superligaen, fortæller Marvin Pourié til sporten.dk og tilføjer:

– Nu må Silkeborg sige til Zulte Waregem og andre interesserede klubber, at jeg ikke skifter denne sommer.

Om det er det rene spin fra en snu tysker, eller om Silkeborg vitterligt har fået bremset en transfer med det, der utvivlsomt bliver NordicBet Ligaens farligste angriber, kan kun tiden vise. Udefra set ligner det unægtelig et regulært røgslør i forbindelse med forhandlingerne med en ny klub.

Under alle omstændigheder var der næppe mange, der havde set den udtalelse komme fra en person, der ikke altid har været lige vellidt i Silkeborg-truppen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Spændende melding

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg