Man kan godt blive solgt til Italien på en enkelt god kamp eller en enkelt god aktion. Det vil Mike Tullberg i hvert fald kunne bekræfte.
Torsdag var det så FC Midtjyllands Gustav Isaksen, der foldede sig ud for øjnene af støvlelandets indbyggere.
De danske vicemestre vandt ganske opsigtsvækkende med hele 5-1 over storklubben Lazio, og Gustav Isaksen førte an i triumfen med en fabelagtig præstation.
Det var sådan en kamp, der meget vel kan blive karrieredefinerende for den 21-årige offensivspiller, fastslår Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladet.
– Lazio-kampen er 100 procent sikkert det første, Isaksens agent viser til potentielle købere. Isaksen har haft svært ved at veksle sit store potentiale til mål, assists og præstationer, der afgør kampe. Nu har han i den allerstørste ramme præsteret en topkamp, der giver genlyd, siger Troels Bager Thøgersen, der ikke kan forestille sig andet end, at især mange italienske klubber vil henvende sig til FC Midtjylland:
– Jeg siger ikke, at det sker, men der er før blevet solgt spillere for både 50 og 70 millioner kroner fra Superligaen til Italien takket være store præstationer i europæiske kampe mod Serie A-hold.
En svale gør som bekendt ingen sommer, og selv om Gustav Isaksen valgte den perfekte kamp at spille godt i, skal han stadig levere for FC Midtjylland resten af sæsonen, hvis drømmen om et stort skifte skal gå i opfyldelse.
– Nu handler det for Gustav Isaksen om at bygge videre på den kæmpe optur, Lazio-kampen var. Hvis tingene var gået planmæssigt, og han havde strålet mere, skulle han nærmest allerede have været solgt i sommer. Nu skal han spille den topsæson, der får ham afsted til udlandet, og det her var et flot afsæt, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
FC Midtjyllands administrerede direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at han forventer massiv interesse for Gustav Isaksen allerede i det kommende transfervindue – læs mere her.
LIVE
LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
EKSKLUSIVT
Ser gode muligheder for FCK-transfer
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Forsvarer dansker: Alle ser potentialet
Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede
TOPNYHED
Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
Håkon Evjen i kæmpe nedtur
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
FC København bekræfter transfer
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
OPTAKT
Brøndby IF – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
OPTAKT
Silkeborg IF – AC Horsens
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
EKSPERT
– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd
OPTAKT
Randers FC – Viborg FF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
‘Man er nødt til at lære af den slags historier’
Her kan du se Real Madrid mod Villarreal
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
I angreb: ‘De gør sig selv til grin’
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere