Prøvede at hente Victor Lindelöf til Superligaen

Portugisisk fodbold fostrer mange dygtige fodboldspillere, og det har Superliga-klubberne øje for.



SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har fået en god start på Superliga-sæsonen og ligger til igen at komme i Top 6.

Sommeren har været intens med fire europæiske kampe og en masse aktivitet på transfermarkedet, og nu håber silkeborgenserne, at flere skadede spillere snart er tilbage på banen efter et par pressede måneder.

Silkeborg IF-cheftræner Kent Nielsen fortæller i et stort interview med Tipsbladet om Silkeborgs sæsonstart og planer.

Og som flere andre Superliga-klubber de seneste år, har SIF været forbi portugisisk fodbold for at købe ind, i Silkeborgs tilfælde med en aftale med Pedro Ganchas fra Pacos Ferreira.

Ganchas har ligesom Viborgs Serginho spillet i ungdomsafdelingen og reserveholdene i storklubben Benfica, og det er ikke et rent tilfælde, SIF har set i den retning.

– Når vi kigger på spillere i 1. Division nu, er det som regel på de samme spillere, som alle andre Superliga-klubber kigger på. Og klubberne fra Sverige og Norge kigger der også. Princippet er det samme, hvis vi kigger på en spiller i Sverige eller Norge. Der er kommet flere klubber på markedet, så derfor har vi udvidet vores fokus lidt.

– Det er blandt andet derfor, vi kiggede på Portugal og hentede Pedro [Ganchas]. Vi så allerede på ham i vinter, da vi ikke helt vidste, hvad situationen var omkring Alexander Busch. Og hvorfor kigger vi så i Portugal? Det kan være noget med, at vi lidt bedre kan være med økonomisk, og så er det et marked, man godt kan dyrke. Vi fik Pedro, og det er vi godt tilfredse med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

For portugisisk fodbold leverer dygtige spillere. Ud over Serginho har også Elias Achouri fået sin fodbolduddannelse i landet, og der er en lang række dygtige spillere at se efter i både toppen men også bredden i portugisisk fodbold.

275358

Victor Lindelöf i kamp for Manchester United mod Liverpool. Foto: Alamy

– Vi var i Portugal på træningslejr med AaB, da jeg var træner der. Der spillede vi en træningskamp, hvor vi spillede en halvleg mod Benficas førstehold og så en halvleg mod Benficas U/23-hold, der spiller i næstbedste række. Det er meget skægt, for der spillede, hvad er det han hedder, Victor Lindelöf. Han spillede på deres næstbedste hold dengang. Bagefter spurgte vi på ham for at høre, om der var en mulighed for at hente ham. Så gik der halvanden sæson, og så skiftede han til Manchester United, siger Kent Nielsen.

Præsterer midt i stor udskiftning
Silkeborg IF har aldrig haft et transfervindue, hvor der er hentet spillere til for flere penge, end der blev i sommeren 2024.

Det kunne Silkeborg, fordi man har solgt massivt de seneste to år, og Kent Nielsen var før sæsonen spændt på, hvordan mandskabet ville klare det.

– Hvis man sætter sig ned og ser på det hold, der blev samlet i 1. Division og Superligaen, og så vandt bronze. Stort set alle de salg, der er kommet efterfølgende, er fra det hold. Også her ved nytår i sidste sæson med Tobias Salquist. Nicolai Vallys, alle de spillere, vi kender. De var produkt af et superhold, der fortjent tog bronze.

Nu har Silkeborg 17 point i de første ni kampe, selv om Kent Nielsen til sin ærgrelse har måttet undvære Pelle Mattsson, Anders Klynge, Pontus Rödin og flere andre i længere stræk i begyndelsen af sæsonen, og Alexander Busch siden nytår.

275358

Kent Nielsen er rigtig godt tilfreds med den måde, Silkeborg-holdet har klaret en lang række udskiftninger. Foto: Alamy

– Vi har været dygtige til at arbejde videre på det fundament, vi har fået. I kan komme med jeres statistikker om effektivitet og sådan noget, men vi er, hvor vi er, og det er vi virkelig glade for.

Læs også om Silkeborg IF's økonomiske formåen på transfermarkedet her

– Vi kan ikke kalde det en ny start. Måske er det SIF 3.0, eller hvad ved jeg. Men vi har fået mange nye folk. Der er kommet en del nye folk siden 2023. Vi er i gang med at få sat tingene endnu bedre sammen.

– Vi har vores hovedideer om, hvordan vi er, at vi vil spille med bolden, og hvordan vi forsvarer os. Detaljerne ligger i spillerne, for de afgør det. Der er stor forskel på at have Mark Brink som sekser og at spille med Pelle Mattsson der, siger Kent Nielsen om et Silkeborg-hold, hvor der er kommet mere muskel og fart i midtbanen og lidt mindre knivskarp boldcirkulation uden Brink, der nu spiller for FC Nordsjælland.

– Hvis du havde sat dig for et år siden og opremset, hvem der kunne blive solgt inden for det næste år, havde du ramt mange af dem, vi siden har solgt. Lige nu vil jeg gætte på, at det ville være sværere for dig at stille op. For det er ikke tydeliggjort endnu, siger Kent Nielsen om et hold, hvor han forventer, adskillige spillere kommer til at tage sig flot ud i de næste par år.

Silkeborg ligger lige nu på fjerdepladsen a point med FC København og møder Lyngby og netop FCK i de to runder frem mod næste landsholdstermin, der også markerer halvvejspunktet for grundspillet i Superligaen og danner basis for uddelingen af første portion præstationspenge fra den nye medieaftale.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdt på stor hemmelighed

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Teemu Pukki dominerer

Prøvede at lokke Eriksen

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

– En stor beslutning

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League