SILKEBORG (Tipsbladet): Silkeborg IF har fået en god start på Superliga-sæsonen og ligger til igen at komme i Top 6.
Sommeren har været intens med fire europæiske kampe og en masse aktivitet på transfermarkedet, og nu håber silkeborgenserne, at flere skadede spillere snart er tilbage på banen efter et par pressede måneder.
Silkeborg IF-cheftræner Kent Nielsen fortæller i et stort interview med Tipsbladet om Silkeborgs sæsonstart og planer.
Og som flere andre Superliga-klubber de seneste år, har SIF været forbi portugisisk fodbold for at købe ind, i Silkeborgs tilfælde med en aftale med Pedro Ganchas fra Pacos Ferreira.
Ganchas har ligesom Viborgs Serginho spillet i ungdomsafdelingen og reserveholdene i storklubben Benfica, og det er ikke et rent tilfælde, SIF har set i den retning.
– Når vi kigger på spillere i 1. Division nu, er det som regel på de samme spillere, som alle andre Superliga-klubber kigger på. Og klubberne fra Sverige og Norge kigger der også. Princippet er det samme, hvis vi kigger på en spiller i Sverige eller Norge. Der er kommet flere klubber på markedet, så derfor har vi udvidet vores fokus lidt.
– Det er blandt andet derfor, vi kiggede på Portugal og hentede Pedro [Ganchas]. Vi så allerede på ham i vinter, da vi ikke helt vidste, hvad situationen var omkring Alexander Busch. Og hvorfor kigger vi så i Portugal? Det kan være noget med, at vi lidt bedre kan være med økonomisk, og så er det et marked, man godt kan dyrke. Vi fik Pedro, og det er vi godt tilfredse med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
For portugisisk fodbold leverer dygtige spillere. Ud over Serginho har også Elias Achouri fået sin fodbolduddannelse i landet, og der er en lang række dygtige spillere at se efter i både toppen men også bredden i portugisisk fodbold.

– Vi var i Portugal på træningslejr med AaB, da jeg var træner der. Der spillede vi en træningskamp, hvor vi spillede en halvleg mod Benficas førstehold og så en halvleg mod Benficas U/23-hold, der spiller i næstbedste række. Det er meget skægt, for der spillede, hvad er det han hedder, Victor Lindelöf. Han spillede på deres næstbedste hold dengang. Bagefter spurgte vi på ham for at høre, om der var en mulighed for at hente ham. Så gik der halvanden sæson, og så skiftede han til Manchester United, siger Kent Nielsen.
Præsterer midt i stor udskiftning
Silkeborg IF har aldrig haft et transfervindue, hvor der er hentet spillere til for flere penge, end der blev i sommeren 2024.
Det kunne Silkeborg, fordi man har solgt massivt de seneste to år, og Kent Nielsen var før sæsonen spændt på, hvordan mandskabet ville klare det.
– Hvis man sætter sig ned og ser på det hold, der blev samlet i 1. Division og Superligaen, og så vandt bronze. Stort set alle de salg, der er kommet efterfølgende, er fra det hold. Også her ved nytår i sidste sæson med Tobias Salquist. Nicolai Vallys, alle de spillere, vi kender. De var produkt af et superhold, der fortjent tog bronze.
Nu har Silkeborg 17 point i de første ni kampe, selv om Kent Nielsen til sin ærgrelse har måttet undvære Pelle Mattsson, Anders Klynge, Pontus Rödin og flere andre i længere stræk i begyndelsen af sæsonen, og Alexander Busch siden nytår.

– Vi har været dygtige til at arbejde videre på det fundament, vi har fået. I kan komme med jeres statistikker om effektivitet og sådan noget, men vi er, hvor vi er, og det er vi virkelig glade for.
Læs også om Silkeborg IF's økonomiske formåen på transfermarkedet her
– Vi kan ikke kalde det en ny start. Måske er det SIF 3.0, eller hvad ved jeg. Men vi har fået mange nye folk. Der er kommet en del nye folk siden 2023. Vi er i gang med at få sat tingene endnu bedre sammen.
– Vi har vores hovedideer om, hvordan vi er, at vi vil spille med bolden, og hvordan vi forsvarer os. Detaljerne ligger i spillerne, for de afgør det. Der er stor forskel på at have Mark Brink som sekser og at spille med Pelle Mattsson der, siger Kent Nielsen om et Silkeborg-hold, hvor der er kommet mere muskel og fart i midtbanen og lidt mindre knivskarp boldcirkulation uden Brink, der nu spiller for FC Nordsjælland.
– Hvis du havde sat dig for et år siden og opremset, hvem der kunne blive solgt inden for det næste år, havde du ramt mange af dem, vi siden har solgt. Lige nu vil jeg gætte på, at det ville være sværere for dig at stille op. For det er ikke tydeliggjort endnu, siger Kent Nielsen om et hold, hvor han forventer, adskillige spillere kommer til at tage sig flot ud i de næste par år.
Silkeborg ligger lige nu på fjerdepladsen a point med FC København og møder Lyngby og netop FCK i de to runder frem mod næste landsholdstermin, der også markerer halvvejspunktet for grundspillet i Superligaen og danner basis for uddelingen af første portion præstationspenge fra den nye medieaftale.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Her begynder næste sæson i Superligaen
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?