Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Jacob Neestrup kommer med flere markante udtalelser efter skuffelsen mod Randers.



PARKEN (Tipsbladet): FC Københavns krise fortsatte søndag mod Randers FC, og nu er det en realitet, at “løverne” misser Mesterskabsspillet for første gang i klubbens historie.

Det kommer ovenpå en tid, hvor der har været meldinger om uro internt i FC København, efter at sportschef Sune Smith-Nielsen blev fyret, og hvor fansene forud for søndagens skæbnekamp fremviste meget kritiske bannere om ledelsen, ejerne og spillerne i klubben.

I mixed zone efter kampen lægger Jacob Neestrup heller ikke fingre imellem og kommer med nogle markante udtalelser om sæsonen, truppen og klubben.

– Det er, at det er fortjent. Det har ikke været stolpe ud. Jeg synes, vi har været ekstremt svage og sådan lidt semiarrogante i en meget, meget lang periode. Det ender så med et pinligt udfald, som det selvfølgelig er, at vi efter 22 kampe kan have den her position, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Hvad mener du, når du siger semiarrogante? 

– Jamen altså, jeg synes, vi har haft hovedet for langt oppe i os selv i for lang tid og levet i fortiden af en double og en Champions League-kvalifikation, som på ingen måder burde stå mål med de præstationer, vi har haft i Superligaen i oktober, november, december, februar og marts, siger han og tilføjer:

– Jeg synes, den bedste præstation, vi har leveret i Superligaen – den var også kedelig – var den lukkede kamp, som vi havde i Herning. Vi vidste, vi kunne tabe den kamp, og så ville nogle helt andre mekanismer spille ind.

– Det var stolpe ud mod FC Nordsjælland. Så var det en pinlig præstation mod OB. Og så ender det med at blive en præstation i dag, hvor vi har masser af muligheder for at vinde, men hvor jeg tror, at alle herinde kan se, at det bare ikke er i sync. Det er et hold lige nu, hvor fundamentet er meget, meget langt væk i Superligaen.

Har du set noget som helst fremgang? 

– Nej, det har jeg ikke.

‘Ikke et hold i krise, men en klub i krise’

Hvad peger frem lige nu? 

– Det gør fremtiden. Det, der peger frem, er, at det skal give tid til noget reflektion og eftertænksomhed. Som jeg lige har sagt i studiet, har jeg et enormt ansvar for, at jeg ikke har fået holdet ud af den her krise. At jeg ikke har fået vendt skuden. 

Men det her har ikke været et hold i krise – det har været en klub i krise. Det er fair at sige, og det skal vi have løst. Det gør, at det peger fremad. Det bliver pinligt at gå langs Peter Bangs Vej på arbejde i morgen, som jeg plejer, og de næste par dage bliver hårde. Foråret bliver hårdt. Vi ved alle, hvad vi har at jagte i pokalturneringen, og det er, hvad det drejer sig om nu: At række ud efter noget, der kan have positive konsekvenser for næste sæson.

– Men det, der peger frem, er, at det her skal analyseres til bunds i alle lag.

Når du siger, at det ikke er et hold i krise, men en klub i krise, hvad mener du så med det? 

Jeg tror, at mange FC København-fans har lidt svært ved at identificere sig med det FC København-hold, der er lige nu. Og det er næsten det værste for mig. Det handler ikke om en kritik af den enkelte spiller eller mig, men det er min egen analyse. Og det er ikke sådan, at det skal være.

Hvorfor tror du, at det er tilfældet? 

– Jeg kender den her klub godt, og det ved jeg bare.

Er det sammensætningen af truppen, der er forkert?

– Det er selvfølgelig en del af forklaringerne, men jeg skal ikke løbe fra mit ansvar. Den her trup skal ikke ligge nummer syv. Men vi er markant dårligere, end hvad vi var sidste år. 

Når du ikke føler, at du har mærket fremgang i lang tid, hvad overbeviser dig så om, at du er den rette til at stå i spidsen? 

– Jeg tror på, at jeg kan få bragt FC København i en pokalfinale. Først og fremmest. Det er jo svært at blive ved med at tabe fodboldkampe, det er det jo. Men jeg kan bare sige, at jeg gør mit bedste, og jeg kommer til fortsat at gøre mit bedste. 

Hvordan samler man et hold op? 

Det kan sgu godt være, at det er lidt hårdt det her, men jeg tror også, at nogle bliver nødt til at samle sig selv op. Jeg har et kæmpe ansvar, men der er også nogle spillere, der skal kigge indad. 

– Og i FC København – det kan jeg sige med god ro i maven, for jeg har været assistenttræner for to mestertrænere og har været med til at vinde to doubler – har jeg sgu aldrig skullet sætte eller samle nogen op. Det er ikke mit job.

Har du følt, at du skal det nu? 

– En gang imellem.

‘Jeg er dybt ked af, at han skal suges med ned i det her’

Zanka er anfører efter lidt under en uge. Er det et symbol på det, du siger? 

– Han er vores bedste mand i dag og spiller som en københavner. En troværdig præstation. Troværdig hele vejen igennem og gør det ikke sværere, end det er. 

Hvilket signal sender det til resten af truppen, at han går ind og bliver anfører? 

– Efter i dag er det et perfekt signal. Det må jeg da sige. Det var fantastisk at se ham spille, og jeg er dybt ked af, at en så stor FC København’er skal suges med ned i noget, han ikke har været en del af. Det ligner i hvert fald, at han kommer til at spille mere end den her ene kamp. 

FC København slutter grundspillet som nummer syv og skal nu kæmpe om at sikre den plads og spille Europa-playoff.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Harry Maguire i chok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg