Vragede Ståle: Vi satte himmel og jord i bevægelse

Det norske fænomen Andreas Schjelderup fik i weekenden et gennembrud for FC Nordsjælland, da han var en væsentlig årsag til, at klubben sikrede sig en plads i mesterskabsslutspillet.



Han fortryder det næppe i dag, efter han i weekenden blev historiens yngste spiller til at score to mål i samme Superliga-kamp i 2-1 sejren over Sønderjyske søndag.

Nu er den norske teenager Andreas Schjelderup et velkendt navn i dansk fodbold, men FC Nordsjælland var ikke den eneste klub, der forsøgte at lokke den tidligere Bodø/Glimt spiller til sig. Den tidligere FCK-manager Ståle Solbakken har tidligere fortalt, at han var et emne for FC København, men torsdag åbnede han lidt mere op for den daværende interesse.

– Jeg har snakket meget med Schjelderup, og vi satte himmel og jord i bevægelse for at få ham. Der var mange, mange klubber (der var interesseret, red.), men det stod nok mellem FCK og FC Nordsjælland, fortæller Ståle Solbakken til VG.

Ifølge VG var også de to hollandske klubber PSV og Feyenoord ude efter den unge normands signatur.

– Vores målsætning var at vinde i Danmark og komme i Europa og sælge for 100 millioner. Derfor kunne jeg ikke sige til Schjelderup, at han ville gå direkte ind på holdet, når han er 16 år. Der er FC Nordsjællands strategi meget anderledes end vores (FCK, red.), uddyber Solbakken.

Den norske landstræner understreger dog, at Schjelderup også havde fået spilletid i FC København trods sin unge alder.

– Schjelderup spillere allerede godt som 16-årig. Det er godt for norsk fodbold. Det jeg har set af ham, har set meget godt ud. Men jeg har ikke set så meget, mest højdepunkter, lyder det.

I FC Nordsjælland er man godt klar over, at man sidder på en guldfugl, der ikke kommer til at spille i Superligaen for evigt. Det kan du læse meget mere om her.





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Tottenham henter forløsende sejr

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Ståle Solbakken overvejede at sige op