Vragede Ståle: Vi satte himmel og jord i bevægelse

Det norske fænomen Andreas Schjelderup fik i weekenden et gennembrud for FC Nordsjælland, da han var en væsentlig årsag til, at klubben sikrede sig en plads i mesterskabsslutspillet.



Han fortryder det næppe i dag, efter han i weekenden blev historiens yngste spiller til at score to mål i samme Superliga-kamp i 2-1 sejren over Sønderjyske søndag.

Nu er den norske teenager Andreas Schjelderup et velkendt navn i dansk fodbold, men FC Nordsjælland var ikke den eneste klub, der forsøgte at lokke den tidligere Bodø/Glimt spiller til sig. Den tidligere FCK-manager Ståle Solbakken har tidligere fortalt, at han var et emne for FC København, men torsdag åbnede han lidt mere op for den daværende interesse.

– Jeg har snakket meget med Schjelderup, og vi satte himmel og jord i bevægelse for at få ham. Der var mange, mange klubber (der var interesseret, red.), men det stod nok mellem FCK og FC Nordsjælland, fortæller Ståle Solbakken til VG.

Ifølge VG var også de to hollandske klubber PSV og Feyenoord ude efter den unge normands signatur.

– Vores målsætning var at vinde i Danmark og komme i Europa og sælge for 100 millioner. Derfor kunne jeg ikke sige til Schjelderup, at han ville gå direkte ind på holdet, når han er 16 år. Der er FC Nordsjællands strategi meget anderledes end vores (FCK, red.), uddyber Solbakken.

Den norske landstræner understreger dog, at Schjelderup også havde fået spilletid i FC København trods sin unge alder.

– Schjelderup spillere allerede godt som 16-årig. Det er godt for norsk fodbold. Det jeg har set af ham, har set meget godt ud. Men jeg har ikke set så meget, mest højdepunkter, lyder det.

I FC Nordsjælland er man godt klar over, at man sidder på en guldfugl, der ikke kommer til at spille i Superligaen for evigt. Det kan du læse meget mere om her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Brøndby melder duo færdig og teaser

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Iran – New Zealand

Spanien – Kap Verde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Raser over VM-tiltag