Vragede Ståle: Vi satte himmel og jord i bevægelse

Det norske fænomen Andreas Schjelderup fik i weekenden et gennembrud for FC Nordsjælland, da han var en væsentlig årsag til, at klubben sikrede sig en plads i mesterskabsslutspillet.



Han fortryder det næppe i dag, efter han i weekenden blev historiens yngste spiller til at score to mål i samme Superliga-kamp i 2-1 sejren over Sønderjyske søndag.

Nu er den norske teenager Andreas Schjelderup et velkendt navn i dansk fodbold, men FC Nordsjælland var ikke den eneste klub, der forsøgte at lokke den tidligere Bodø/Glimt spiller til sig. Den tidligere FCK-manager Ståle Solbakken har tidligere fortalt, at han var et emne for FC København, men torsdag åbnede han lidt mere op for den daværende interesse.

– Jeg har snakket meget med Schjelderup, og vi satte himmel og jord i bevægelse for at få ham. Der var mange, mange klubber (der var interesseret, red.), men det stod nok mellem FCK og FC Nordsjælland, fortæller Ståle Solbakken til VG.

Ifølge VG var også de to hollandske klubber PSV og Feyenoord ude efter den unge normands signatur.

– Vores målsætning var at vinde i Danmark og komme i Europa og sælge for 100 millioner. Derfor kunne jeg ikke sige til Schjelderup, at han ville gå direkte ind på holdet, når han er 16 år. Der er FC Nordsjællands strategi meget anderledes end vores (FCK, red.), uddyber Solbakken.

Den norske landstræner understreger dog, at Schjelderup også havde fået spilletid i FC København trods sin unge alder.

– Schjelderup spillere allerede godt som 16-årig. Det er godt for norsk fodbold. Det jeg har set af ham, har set meget godt ud. Men jeg har ikke set så meget, mest højdepunkter, lyder det.

I FC Nordsjælland er man godt klar over, at man sidder på en guldfugl, der ikke kommer til at spille i Superligaen for evigt. Det kan du læse meget mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

FC København i intense transferforhandlinger

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Argentinsk træner kræver forbedringer