AGF – Silkeborg IF 1-1 (1-1)
0-1 Tonni Adamsen (22.).
1-1 Nicolai Poulsen (29.).
Kampens bedste:
AGF
AGF har scoret et hav af mål i denne sæson, og Uwe Röslers tropper var da også dominerende i langt størstedelen af dagens opgør. Desværre for hjemmeholdets fans formåede AGF ikke at spille chancerne helt store i dag, og det var derfor også sigende, at det var Nicolai Poulsen, der skulle score for AGF i dag. Den defensive midtbanespiller kontrollerede tingene godt på midtbanen i dag, og afsluttede også skarpt, da Nicolai Larsen parerede et hjørnespark, som Mads Emil Madsen sendte bolden tilbage ind i feltet. Fin kamp af Nicolai Poulsen, men kollektivt var der tale om en ret skuffende præstation fra AGF, der ellers har overrasket så positivt indtil nu i denne sæson.
Silkeborg IF
Kent Nielsen kritiserede i pausen sit hold for ikke at være gode nok på bolden, når de skulle skabe noget fremadrettet, og dagens kamp var da heller ikke en af Silkeborgs bedste i denne sæson. Med fraværet af Younes Bakiz lignede Tonni Adamsen i dag den eneste spiller, der reelt udgjorde en måltrussel for hjemmeholdets bagkæde. Adamsen var igen den helt store oplevelse på Silkeborg-holdet i dag, hvor han i første halvleg resolut huggede bolden op i krogen fra en spids vinkel, da han fik en høj aflevering op i feltet fra Pelle Mattsson. Adamsen var lidt heldig, at afslutningen blev rettet af, men det er tydeligt at se, at han i øjeblikket har en kæmpe tro på egne evner, når han får bolden i feltet.
Kampens værste:
I Younes Bakiz’ skadesfravær fik Ramazan Orazov chancen fra start, men den kazakhstanske midtbanespiller greb ikke ligefrem chancen. Orazov spillede en anonym kamp, var svag i duellerne, tabte mange bolde og blev da også pillet ud af Kent Nielsen allerede 10 minutter inde i anden halvleg.
Kampens detalje:
Tonni Adamsen må siges at være Superligaens varmeste angriber netop nu. Silkeborg-bomberen har nu scoret i sine seneste fire Superliga-kampe, hvor han faktisk har nettet hele seks gange, hvilket sender ham op på en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste sammen med Patrick Mortensen. 1-0-scoringen i dag vidner om en angriber med tårnhøj selvtillid, og man kan vel godt sige, at Adamsen endda burde være blevet dobbelt målscorer i dag, da Silkeborg efter et hurtigt frispark fangede Jesper Hansen langt ude af målet. For en sjælden gangs skyld svigtede skarpheden dog her fra Adamsen, som ellers har været en kæmpe gevinst for Silkeborg i denne sæson. Han er Superligaens varmeste angriber lige nu.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’