Wow – han er Superligaens varmeste angriber!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem AGF og Silkeborg IF.



AGF – Silkeborg IF 1-1 (1-1)
0-1 Tonni Adamsen (22.).
1-1 Nicolai Poulsen (29.).

Kampens bedste:
AGF
AGF har scoret et hav af mål i denne sæson, og Uwe Röslers tropper var da også dominerende i langt størstedelen af dagens opgør. Desværre for hjemmeholdets fans formåede AGF ikke at spille chancerne helt store i dag, og det var derfor også sigende, at det var Nicolai Poulsen, der skulle score for AGF i dag. Den defensive midtbanespiller kontrollerede tingene godt på midtbanen i dag, og afsluttede også skarpt, da Nicolai Larsen parerede et hjørnespark, som Mads Emil Madsen sendte bolden tilbage ind i feltet. Fin kamp af Nicolai Poulsen, men kollektivt var der tale om en ret skuffende præstation fra AGF, der ellers har overrasket så positivt indtil nu i denne sæson. 

Silkeborg IF
Kent Nielsen kritiserede i pausen sit hold for ikke at være gode nok på bolden, når de skulle skabe noget fremadrettet, og dagens kamp var da heller ikke en af Silkeborgs bedste i denne sæson. Med fraværet af Younes Bakiz lignede Tonni Adamsen i dag den eneste spiller, der reelt udgjorde en måltrussel for hjemmeholdets bagkæde. Adamsen var igen den helt store oplevelse på Silkeborg-holdet i dag, hvor han i første halvleg resolut huggede bolden op i krogen fra en spids vinkel, da han fik en høj aflevering op i feltet fra Pelle Mattsson. Adamsen var lidt heldig, at afslutningen blev rettet af, men det er tydeligt at se, at han i øjeblikket har en kæmpe tro på egne evner, når han får bolden i feltet.

Kampens værste:
I Younes Bakiz’ skadesfravær fik Ramazan Orazov chancen fra start, men den kazakhstanske midtbanespiller greb ikke ligefrem chancen. Orazov spillede en anonym kamp, var svag i duellerne, tabte mange bolde og blev da også pillet ud af Kent Nielsen allerede 10 minutter inde i anden halvleg.

Kampens detalje:
Tonni Adamsen må siges at være Superligaens varmeste angriber netop nu. Silkeborg-bomberen har nu scoret i sine seneste fire Superliga-kampe, hvor han faktisk har nettet hele seks gange, hvilket sender ham op på en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste sammen med Patrick Mortensen. 1-0-scoringen i dag vidner om en angriber med tårnhøj selvtillid, og man kan vel godt sige, at Adamsen endda burde være blevet dobbelt målscorer i dag, da Silkeborg efter et hurtigt frispark fangede Jesper Hansen langt ude af målet. For en sjælden gangs skyld svigtede skarpheden dog her fra Adamsen, som ellers har været en kæmpe gevinst for Silkeborg i denne sæson. Han er Superligaens varmeste angriber lige nu. 





Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Danskerklub meldes interesseret

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Storklub lurer på Jonas Wind



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Arbejder på angriber-exit

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Legender med dyster melding

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Den værste i 18 år – de overvejer det

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dorgu lyner! Manchester United slår City



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kongerne af transfervinduet

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Michael Carrick storhylder

Verdensstjernes søn landet i København

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Dansk landsholdsspiller imponerer