Wow – han er Superligaens varmeste angriber!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem AGF og Silkeborg IF.



AGF – Silkeborg IF 1-1 (1-1)
0-1 Tonni Adamsen (22.).
1-1 Nicolai Poulsen (29.).

Kampens bedste:
AGF
AGF har scoret et hav af mål i denne sæson, og Uwe Röslers tropper var da også dominerende i langt størstedelen af dagens opgør. Desværre for hjemmeholdets fans formåede AGF ikke at spille chancerne helt store i dag, og det var derfor også sigende, at det var Nicolai Poulsen, der skulle score for AGF i dag. Den defensive midtbanespiller kontrollerede tingene godt på midtbanen i dag, og afsluttede også skarpt, da Nicolai Larsen parerede et hjørnespark, som Mads Emil Madsen sendte bolden tilbage ind i feltet. Fin kamp af Nicolai Poulsen, men kollektivt var der tale om en ret skuffende præstation fra AGF, der ellers har overrasket så positivt indtil nu i denne sæson. 

Silkeborg IF
Kent Nielsen kritiserede i pausen sit hold for ikke at være gode nok på bolden, når de skulle skabe noget fremadrettet, og dagens kamp var da heller ikke en af Silkeborgs bedste i denne sæson. Med fraværet af Younes Bakiz lignede Tonni Adamsen i dag den eneste spiller, der reelt udgjorde en måltrussel for hjemmeholdets bagkæde. Adamsen var igen den helt store oplevelse på Silkeborg-holdet i dag, hvor han i første halvleg resolut huggede bolden op i krogen fra en spids vinkel, da han fik en høj aflevering op i feltet fra Pelle Mattsson. Adamsen var lidt heldig, at afslutningen blev rettet af, men det er tydeligt at se, at han i øjeblikket har en kæmpe tro på egne evner, når han får bolden i feltet.

Kampens værste:
I Younes Bakiz’ skadesfravær fik Ramazan Orazov chancen fra start, men den kazakhstanske midtbanespiller greb ikke ligefrem chancen. Orazov spillede en anonym kamp, var svag i duellerne, tabte mange bolde og blev da også pillet ud af Kent Nielsen allerede 10 minutter inde i anden halvleg.

Kampens detalje:
Tonni Adamsen må siges at være Superligaens varmeste angriber netop nu. Silkeborg-bomberen har nu scoret i sine seneste fire Superliga-kampe, hvor han faktisk har nettet hele seks gange, hvilket sender ham op på en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste sammen med Patrick Mortensen. 1-0-scoringen i dag vidner om en angriber med tårnhøj selvtillid, og man kan vel godt sige, at Adamsen endda burde være blevet dobbelt målscorer i dag, da Silkeborg efter et hurtigt frispark fangede Jesper Hansen langt ude af målet. For en sjælden gangs skyld svigtede skarpheden dog her fra Adamsen, som ellers har været en kæmpe gevinst for Silkeborg i denne sæson. Han er Superligaens varmeste angriber lige nu. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter