Wow – han er Superligaens varmeste angriber!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem AGF og Silkeborg IF.



AGF – Silkeborg IF 1-1 (1-1)
0-1 Tonni Adamsen (22.).
1-1 Nicolai Poulsen (29.).

Kampens bedste:
AGF
AGF har scoret et hav af mål i denne sæson, og Uwe Röslers tropper var da også dominerende i langt størstedelen af dagens opgør. Desværre for hjemmeholdets fans formåede AGF ikke at spille chancerne helt store i dag, og det var derfor også sigende, at det var Nicolai Poulsen, der skulle score for AGF i dag. Den defensive midtbanespiller kontrollerede tingene godt på midtbanen i dag, og afsluttede også skarpt, da Nicolai Larsen parerede et hjørnespark, som Mads Emil Madsen sendte bolden tilbage ind i feltet. Fin kamp af Nicolai Poulsen, men kollektivt var der tale om en ret skuffende præstation fra AGF, der ellers har overrasket så positivt indtil nu i denne sæson. 

Silkeborg IF
Kent Nielsen kritiserede i pausen sit hold for ikke at være gode nok på bolden, når de skulle skabe noget fremadrettet, og dagens kamp var da heller ikke en af Silkeborgs bedste i denne sæson. Med fraværet af Younes Bakiz lignede Tonni Adamsen i dag den eneste spiller, der reelt udgjorde en måltrussel for hjemmeholdets bagkæde. Adamsen var igen den helt store oplevelse på Silkeborg-holdet i dag, hvor han i første halvleg resolut huggede bolden op i krogen fra en spids vinkel, da han fik en høj aflevering op i feltet fra Pelle Mattsson. Adamsen var lidt heldig, at afslutningen blev rettet af, men det er tydeligt at se, at han i øjeblikket har en kæmpe tro på egne evner, når han får bolden i feltet.

Kampens værste:
I Younes Bakiz’ skadesfravær fik Ramazan Orazov chancen fra start, men den kazakhstanske midtbanespiller greb ikke ligefrem chancen. Orazov spillede en anonym kamp, var svag i duellerne, tabte mange bolde og blev da også pillet ud af Kent Nielsen allerede 10 minutter inde i anden halvleg.

Kampens detalje:
Tonni Adamsen må siges at være Superligaens varmeste angriber netop nu. Silkeborg-bomberen har nu scoret i sine seneste fire Superliga-kampe, hvor han faktisk har nettet hele seks gange, hvilket sender ham op på en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste sammen med Patrick Mortensen. 1-0-scoringen i dag vidner om en angriber med tårnhøj selvtillid, og man kan vel godt sige, at Adamsen endda burde være blevet dobbelt målscorer i dag, da Silkeborg efter et hurtigt frispark fangede Jesper Hansen langt ude af målet. For en sjælden gangs skyld svigtede skarpheden dog her fra Adamsen, som ellers har været en kæmpe gevinst for Silkeborg i denne sæson. Han er Superligaens varmeste angriber lige nu. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

‘Det er tæt på uforklarligt’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Tottenham straffes for nazihilsner

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Barcelona køber Rashford – her er prisen

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’