Wow – han er Superligaens varmeste angriber!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem AGF og Silkeborg IF.



AGF – Silkeborg IF 1-1 (1-1)
0-1 Tonni Adamsen (22.).
1-1 Nicolai Poulsen (29.).

Kampens bedste:
AGF
AGF har scoret et hav af mål i denne sæson, og Uwe Röslers tropper var da også dominerende i langt størstedelen af dagens opgør. Desværre for hjemmeholdets fans formåede AGF ikke at spille chancerne helt store i dag, og det var derfor også sigende, at det var Nicolai Poulsen, der skulle score for AGF i dag. Den defensive midtbanespiller kontrollerede tingene godt på midtbanen i dag, og afsluttede også skarpt, da Nicolai Larsen parerede et hjørnespark, som Mads Emil Madsen sendte bolden tilbage ind i feltet. Fin kamp af Nicolai Poulsen, men kollektivt var der tale om en ret skuffende præstation fra AGF, der ellers har overrasket så positivt indtil nu i denne sæson. 

Silkeborg IF
Kent Nielsen kritiserede i pausen sit hold for ikke at være gode nok på bolden, når de skulle skabe noget fremadrettet, og dagens kamp var da heller ikke en af Silkeborgs bedste i denne sæson. Med fraværet af Younes Bakiz lignede Tonni Adamsen i dag den eneste spiller, der reelt udgjorde en måltrussel for hjemmeholdets bagkæde. Adamsen var igen den helt store oplevelse på Silkeborg-holdet i dag, hvor han i første halvleg resolut huggede bolden op i krogen fra en spids vinkel, da han fik en høj aflevering op i feltet fra Pelle Mattsson. Adamsen var lidt heldig, at afslutningen blev rettet af, men det er tydeligt at se, at han i øjeblikket har en kæmpe tro på egne evner, når han får bolden i feltet.

Kampens værste:
I Younes Bakiz’ skadesfravær fik Ramazan Orazov chancen fra start, men den kazakhstanske midtbanespiller greb ikke ligefrem chancen. Orazov spillede en anonym kamp, var svag i duellerne, tabte mange bolde og blev da også pillet ud af Kent Nielsen allerede 10 minutter inde i anden halvleg.

Kampens detalje:
Tonni Adamsen må siges at være Superligaens varmeste angriber netop nu. Silkeborg-bomberen har nu scoret i sine seneste fire Superliga-kampe, hvor han faktisk har nettet hele seks gange, hvilket sender ham op på en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste sammen med Patrick Mortensen. 1-0-scoringen i dag vidner om en angriber med tårnhøj selvtillid, og man kan vel godt sige, at Adamsen endda burde være blevet dobbelt målscorer i dag, da Silkeborg efter et hurtigt frispark fangede Jesper Hansen langt ude af målet. For en sjælden gangs skyld svigtede skarpheden dog her fra Adamsen, som ellers har været en kæmpe gevinst for Silkeborg i denne sæson. Han er Superligaens varmeste angriber lige nu. 





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Her sætter Vingegaard grænsen

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Voldsom Franculino-spådom

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCN ydmyger Silkeborg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer