– Wow, tænk at vi kan hente ham

Claus Steinlein fortæller i en podcast, at han var helt overrasket over, at man kunne hente tysk midtbanespiller i januarvinduet.



De fører Superligaen, og hvor rivalerne FC København har foretaget store justeringer i transfervinduet og stor med en del spørgsmål, har FC Midtjylland holdt i stammen af profiler fra startopstillingen.

Klubben solgte Jens-Lys Cajuste som den eneste store profil i januar, og ham har man så erstattet med en anden stor profil, nemlig tyske Max Meyer.

Tyskeren er lejet i tyrkiske Fenerbahce, og Claus Steinlein fortæller i fanpodcasten Sort Snak, at han har store forventninger til den 26-årige tysker, der har tyske A-landskampe, var en stor Bundesliga-profil i Schalke 04 og også har været i Premier League hos Crystal Palace.

– I forhold til Max Meyer var det sådan lidt: “Wow, tænk vi kan hente ham.” Det er en spiller i sin bedste fodboldalder og med det cv. Kan vi få sat gang i ham… Kan vi i fællesskab bruge det her forår til at få sat strøm til ham, kan det blive en spiller, der virkelig kommer til at rykke Superligaen og FC Midtjylland, siger Claus Steinlein til Sort Snak.

Han fortæller også i podcasten, at FC Midtjylland ser Vagner Love som en spiller, der skal komme ind fra bænken og hjælpe til, når der er brug for et mål eller to. Angriberen, der har 25 landskampe på cv’et for Brasilien, er blevet 37 år og har i første omgang fået en aftale, der løber frem til sommer.

Klubben har også hentet kantspiller Edward Chilufya i Djurgården, og sidst i transfervinduet hentede man også Mads Døhr Thychosen retur fra et ophold i FC Nordsjælland.

Dermed har Superligaens tophold god dækning på alle pladser.

Midtjyderne indleder Superliga-foråret med et opgør hjemme mod AaB, men inden møder man PAOK i første af to kampe i knockoutfasen i Conference League.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden