Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Philip Zinckernagel har aldrig fået noget stort gennembrud i dansk fodbold, og han mener ikke, at Superligaen er en særlig god række for unge talenter.



Philip Zinckernagel er aktuelt en stor profil i Chicago Fire, og tidligere har han været det samme i klubber som Bodø/Glimt, Standard Liege og Nottingham Forest.

Han kan også skrive fine arbejdsgivere som Club Brugge, Watford og Olympiakos på CV’et.

Hans tid i dansk fodbold er dog overhovedet ikke værd at skrive hjem om.

Det store gennembrud skulle være kommet i Sønderjyske, som han skiftede til i sommeren 2016, men sådan gik det ikke, og han er ikke i tvivl om hvorfor. Det fortæller han i denne uges afsnit af Transferguru, som er en podcast, Tipsbladet udgiver sammen med Podimo.

– Jeg blev hentet til Sønderjyske sæsonen efter, at de fik sølv, og det var et meget fedt projekt, de var i gang med at bygge op med Jakob Michelsen som træner, men han blev desværre købt af Hammarby tre eller fire måneder inde i det ophold, siger Zinckernagel til Transferguru og fortsætter:

– Derefter kom Claus Nørgaard, som på det tidspunkt var en lidt yngre og uprøvet træner, som måske ikke stod helt lige så sikker i sig selv, som Jakob Michelsen gjorde. Det gik lidt ud over de unge spillere på det tidspunkt.

– Så jeg gik lidt kold i det projekt og at skulle spille så mange lange bolde. Jeg mistede lidt lysten på det tidspunkt.

‘Superligaen dårlig for unge spillere’

I 2018 forlod Philip Zinckernagel Superligaen, og han har ikke været tilbage siden.

Han understreger, at der er meget positivt at sige om Danmarks bedste fodboldrække, som blandt andet fostrer virkelig dygtige forsvarsspillere, men han ser også en klar ulempe efter at have prøvet kræfter med mange forskellige ligaer.

– Jeg synes personligt, at Superligaen har haft lidt en tendens til at være dårlig for unge spillere. Den er så optaget af at holde nullet og defensiven, at der ikke rigtig er plads til unge, kreative talentfulde spillere – i hvert fald ikke sammenlignet med Norge, hvor de har en helt anden tilgang, fastslår Philip Zinckernagel.

Du kan høre hele interviewet med Philip Zinckernagel i Transferguru hos Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.






LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham henter forløsende sejr

Bayern München laver vildt comeback

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade