Brøndby risikerer at miste teenagebomber

Jonathan Agyekum har netop fået U19-landsholdsdebut og er en stor profil for Brøndbys U19-hold, men angriberen kan snart være fortid i klubben.



Clement Bischoff og Noah Nartey har i denne sæson braget ind på Brøndbys førstehold, og i vestegnsklubben er der mange andre talenter, der også står på spring til at tage skridtet op på klubbens førstehold.

En af disse er Jonathan Agyekum, der i denne sæson har været en af de mest målfarlige spillere for Brøndby i U19-ligaen, hvor den 19-årige angriber i denne sæson står noteret for otte mål og fire assister i 21 kampe.

Onsdag fik Jonathan Agyekum så sin debut i rødt og hvidt, da Brøndby-skarpretteren spillede fuld tid for Danmarks U19-landshold i en testkamp mod Tyskland i Horsens.

– Jeg synes, at det gik fint, og jeg fik vist mig godt frem. Det var selvfølgelig stort. Det er noget, jeg har arbejdet hårdt for, så jeg er bare glad for, at de har kigget min vej, lyder det fra Jonathan Agyekum i et interview med Tipsbladet.

Til sommer venter der en U19 EM-slutrunde i Rumænien, og den har Jonathan Agyekum selvsagt rettet blikket imod.

– Det har jeg i hvert fald. Det ville være stort at kunne komme med til EM. Det er en stor drengedrøm, lyder det fra Brøndby-talentet.

I første omgang skal sæsonen på Brøndbys U19-hold dog lige færdiggøres. De blå-gule ligger midt i tabellen, mens Jonathan Agyekum personligt har haft succes.

– Jeg føler, at det har været en god sæson. Det har været op og ned, og vi har ikke vundet lige så mange kampe, som vi havde håbet på, men i hvert fald for mit eget vedkommende føler jeg, at det har været en fin sæson, hvor jeg har fået bidraget med nogle mål. Selvfølgelig kunne man altid have håbet på nogle flere, men det har været en god sæson, hvor jeg har udviklet mig rimelig meget, lyder det fra den unge angriber.

For dem, der ikke følger U19-ligaen så tæt, hvordan vil du så beskrive dig selv som spiller?

– Jeg er en spiller med masser af fart, og jeg er god til at drible. Jeg er målfarlig, men jeg synes også, at jeg er god til at sætte mine holdkammerater op, lyder det fra Jonathan Agyekum, der fyldte 19 år i marts.

Jonathan Agyekum har scoret otte mål i U19-ligaen i denne sæson (Foto: Alamy).

Uvis fremtid

Med det forestående farvel til Mileta Rajovic – Tipsbladet har afsløret, at lejesvenden skal retur til Watford – og det forventede sommersalg af Mathias Kvistgaarden kunne det godt tænkes, at Brøndbys førsteholdstrup skal polstres med et par talenter denne sommer.

For Jonathan Agyekums vedkommende er der ingen tvivl om, at han føler sig klar til seniorfodbold.

– Ja, jeg føler mig helt klar til seniorfodbold og til at tage det næste skridt, lyder det fra Agyekum, der har store drømme:

– Jeg drømmer selvfølgelig om at komme helt op på den sjove scene på et tidspunkt, i en stor klub, men lige nu drømmer jeg bare om at kunne spille noget seniorfodbold efter sommeren og få vist mig godt frem der. 

I skrivende stund er det dog usikkert, om Jonathan Agyekum rent faktisk skal tørne ud for Brøndby efter sommeren. U19-profilen har nemlig kontraktudløb ved udgangen af juni.

– Lige nu ved jeg faktisk ikke så meget. Lige nu koncentrerer jeg mig bare om at spille, og så lader jeg min agent om resten, siger Jonathan Agyekum.

Vil du helst blive i Brøndby eller prøve noget nyt?

– Det er lidt svært at sige. Jeg er selvfølgelig glad for at spille i Brøndby, for det er en god klub, som betyder meget for mig. Men som sagt ved jeg ikke rigtig, hvad der skal ske. Der har været lidt snak om at forlænge, men jeg lader min agent om det, og så koncentrerer jeg mig om at spille, siger Jonathan Agyekum.

Så du har ikke hørt så meget fra Brøndby?

– Jo, jeg har hørt lidt, og der har været nogle snakke mellem mine agenter og klubben, men det har ikke været helt konkret, i forhold til hvad det skulle blive til. 

Jonathan Agyekum vil selvsagt ikke lægge skjul på, at han har en drøm om at spille for Brøndbys førstehold.

– Ja, hvis det bliver til en forlængelse, så kunne jeg godt tænke mig det, lyder det afslutningsvist fra den unge Brøndby-bomber.

Jonathan Agyekum har været i Brøndby siden foråret 2021, hvor han kom til klubben fra Lyngby Boldklub.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Thomas Frank: De vinder VM

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Han bestemmer det hele

Begejstret for Jacob Neestrup

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…