FC Midtjyllands U19-hold var tirsdag eftermiddag i kamp i UEFA Youth League, hvor de mødte tyske RB Leipzig, og her blev det en kamp, hvor midtjyderne leverede en opvisning i brændte chancer. Det hele endte med, at FCM røg ud efter straffesparkskonkurrence.
Den ordinære spilletid endte 1-1 efter en Leipzig-udligning fire sekunder før de fem overtidsminutter var udløbet. Inden da var FC Midtjylland kommet foran efter 13 minutters spil i opgøret.
Her var det Mikel Gogorza, der i denne vinterpause også har spillet en del med i midtjydernes testkampe forud for forårssæsonen. Her var det med en særdeles veltimet afslutning, at han fik styret bolden i netmaskerne efter et mindst ligeså flot indlæg fra højresiden fra Sofus Johannesen.
Som kampen skred frem blev det til endnu flere gode muligheder for yderligere scoringer for FC Midtjyllands vedkommende.
Blandt andet havde Stanley Iheanacho to store chancer, som han fik sendt forbi kassen. Den første var efter en omstilling, hvor han bolden trillede lige forbi stolpen i første halvleg, og i anden halvleg var det et hovedstød, som blev misbrugt.
Det gjorde desuden ikke tingene sværere for FCM, at Leipzig-forsvarsspilleren Tim Köhler fik sit andet gule kort i kampen, da der var spillet lidt over en times fodbold. Det andet kom for noget så fjollet som brok.
Mens Leipzig i de sidste minutter satsede, så kom der en masse store muligheder for FCM'erne, men gang på gang var den manglende koncentration i de afgørende dele af spillet medvirkende til, at de ikke fik lukket kampen. Artiklen her ville blive kilometer lang, hvis man skulle beskrive dem alle.
Og efter et hjørnespark til allersidst i kampen var det norske Jonathan Norbye, der udlignede med et hovedstød. Derfor skulle kampen videre i straffesparkskonkurrence, hvor det kun var Gustav Bjerge og Daniel Kristjansson, der brændte – og så gik tyskerne videre.
FC København er desuden stadig med i turneringen, og da de vandt deres gruppe i deres afdeling af turneringen, så er de allerede videre til ottendedelsfinalerne.
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
MEDIE
Endelig godt nyt
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
MEDIE
Skidt melding
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Afvist
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED