OB henter ung angriber: Har bombet som U17-spiller

Øberg er stolt over, at han på et år er gået fra Mesterrækken til at skrive kontrakt med en dansk top 5-klub.



OB er også på banen i talentjagten blandt Superliga-klubberne. Tirsdag har de præsenteret den 17-årige angriber Mikkel Øberg, som i det seneste år har taget store skridt fra at have spillet for Nivå-Kokkedal til Hellerup IK i U17-Divisionen.

Her præsterede han at lave 20 mål på en enkelt sæson, og udviklingen er noget, som Øberg selv glæder sig en del over. Det fortæller han om på OB’s hjemmeside.

– Først og fremmest er jeg stolt over mig selv, og hvordan det er gået. For et år siden spillede jeg i Mesterrækken med Nivå-Kokkedal Fodboldklub, og i dag skriver jeg kontrakt med en top fem-klub, siger han og fortsætter:

– Jeg er glad for, at jeg nu skal spille i Odense, fordi jeg synes, at det er en kæmpe klub. Jeg synes, der er rigtig gode forudsætninger for at kunne tage skridtet videre, fordi de har et rigtig godt setup med mange trænere tilknyttet holdet, lyder det fra Mikkel Øberg.

Aftalen er en to-årig en af slagsen, og akademichef Tonny Hermansen ser ham som en interessant spiller, som har lavet mange mål samtidig med, at han er alsidig i det offensive spil.

– Han bliver spændende at arbejde med, da det hele er gået ret stærkt. Han kommer ind på et nyt niveau, når han nu skal op og gøre sig til som førsteårs U19-spiller i et elitemiljø, hvor der forventes, at man præsterer hele tiden – både til kamp og til træning. Nu skal han lige have tid til at falde ordentligt på plads i klubben og flytte hjemmefra, fortæller Hermansen.

OB har også måtte se en af deres talenter rykke på den anden side af Storebælt. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK-profil med hattrick i målfest

Her er Brasiliens vej til VM-finalen