Usædvanlig struktur: Få overblikket over Youth League

Den europæiske ungdomsturnering er kun få år gammel. Derfor kan du stadig når at sætte dig ind i dens mærkværdige struktur, før den for alvor slår igennem.



De danske hold har de seneste sæsoner gjort opmærksom på sig selv i ungdommens Champions League – Youth League. Sidste år nåede FCM hele vejen til ottendedelsfinalen.

Derfor er det efterhånden en god idé at sætte sig lidt ind i turneringen, der også har en noget så speciel opbygning. UEFA har lavet en model, der gør det lidt mere overskueligt. Dermed ikke sagt, at det er til at finde rundt i.

Youth League adskiller sig  – ligesom andre ungdoms – og reserveholdsturneringer – markant fra dem, vi alle kender fra TV. Som udgangspunkt er der nemlig to måder at kvalificere sig til turneringen på:

Champions League-vejen

Hvis et hold kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, så er U19-holdet automatisk kvalificeret til Youth League. De 32 hold blev delt ind i otte grupper. De otte gruppevindere går direkte videre til 1/8-finalerne, mens de otte andenpladser ryger i Play Off. Hvem møder de så i Play Off-runden? Lige præcis – holdene fra “Nationale Mestre”-vejen, som vi gennemgår nu.

Nationale Mestre-vejen

Man skal også huske at hylde de, der vinder. Derfor er vinderne af de 32 bedste nationale ungdomsturneringer også kvalificeret til Youth League. Sidste år vandt FCM U19 den danske U19-liga. Derfor er de kvalificeret til turneringen.

De 32 hold spiller to knockout-runder af to kampe hver mod hinanden. Det betyder, at kun otte hold er tilbage. Disse otte hold møder de otte andenpladser fra “Champions League”-vejen.

Play Offs

Nu begynder det så småt at ligne en normal turnering igen. Og så alligevel… Vinderne fra “National Mestre” og andenpladserne fra “Champions League”-grupperne møder hinanden – men kun over én kamp. “Nationale Mestre”-holdene er altid på hjemmebane. De otte vindere ryger naturligt nok videre til næste runde, som er knockoutkampene – dvs. 1/8-finalerne/ottendedelsfinalerne/round of 16 – kært barn har mange navne.

Knockoutfasen og finalen

Resten af turneringen vil blive spillet i runder af én kamp. Her adskiller vi os igen fra de velkendte turneringer, hvor man altid spiller eksempelvis ottendedelsfinaler over to kampe. Grunden til at man sløjfer returopgørene er, at holdene ikke skal spille mere end 10 kampe i hele turneringen – det er alligevel for krævende. 

Nå, men ellers er det lige ud ad landevejen. Vinderne af 1/8-finalerne ryger i kvartfinalerne. Vinderne her flyver videre til semifinalerne, der så igen ender ud i en finale.

Så simpelt er det. Nu kan du imponere den fodboldglade onkel, når han skal prøve at spille klog omkring Youth League.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

– En stor beslutning

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Elkjær jubler over Frank

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Mourinho meldes tæt på storklub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Prøvede at lokke Eriksen

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus