De danske hold har de seneste sæsoner gjort opmærksom på sig selv i ungdommens Champions League – Youth League. Sidste år nåede FCM hele vejen til ottendedelsfinalen.
Derfor er det efterhånden en god idé at sætte sig lidt ind i turneringen, der også har en noget så speciel opbygning. UEFA har lavet en model, der gør det lidt mere overskueligt. Dermed ikke sagt, at det er til at finde rundt i.
Youth League adskiller sig – ligesom andre ungdoms – og reserveholdsturneringer – markant fra dem, vi alle kender fra TV. Som udgangspunkt er der nemlig to måder at kvalificere sig til turneringen på:
Champions League-vejen
Hvis et hold kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, så er U19-holdet automatisk kvalificeret til Youth League. De 32 hold blev delt ind i otte grupper. De otte gruppevindere går direkte videre til 1/8-finalerne, mens de otte andenpladser ryger i Play Off. Hvem møder de så i Play Off-runden? Lige præcis – holdene fra “Nationale Mestre”-vejen, som vi gennemgår nu.
Nationale Mestre-vejen
Man skal også huske at hylde de, der vinder. Derfor er vinderne af de 32 bedste nationale ungdomsturneringer også kvalificeret til Youth League. Sidste år vandt FCM U19 den danske U19-liga. Derfor er de kvalificeret til turneringen.
De 32 hold spiller to knockout-runder af to kampe hver mod hinanden. Det betyder, at kun otte hold er tilbage. Disse otte hold møder de otte andenpladser fra “Champions League”-vejen.
Play Offs
Nu begynder det så småt at ligne en normal turnering igen. Og så alligevel… Vinderne fra “National Mestre” og andenpladserne fra “Champions League”-grupperne møder hinanden – men kun over én kamp. “Nationale Mestre”-holdene er altid på hjemmebane. De otte vindere ryger naturligt nok videre til næste runde, som er knockoutkampene – dvs. 1/8-finalerne/ottendedelsfinalerne/round of 16 – kært barn har mange navne.
Knockoutfasen og finalen
Resten af turneringen vil blive spillet i runder af én kamp. Her adskiller vi os igen fra de velkendte turneringer, hvor man altid spiller eksempelvis ottendedelsfinaler over to kampe. Grunden til at man sløjfer returopgørene er, at holdene ikke skal spille mere end 10 kampe i hele turneringen – det er alligevel for krævende.
Nå, men ellers er det lige ud ad landevejen. Vinderne af 1/8-finalerne ryger i kvartfinalerne. Vinderne her flyver videre til semifinalerne, der så igen ender ud i en finale.
Så simpelt er det. Nu kan du imponere den fodboldglade onkel, når han skal prøve at spille klog omkring Youth League.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Benhård Brian Riemer-melding
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Liverpool vender dobbeltopgøret
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Presset træner vil rotere mod FCM
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
AVIS
Interessant afsløring
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
