Tipsbladet i Qatar
Da Tipsbladet mandag formiddag er på besøg i den australske VM-lejr, er der ét navn, der bliver nævnt hele tiden. Det er ham, spillerne taler om, og det er ham, de australske journalister spørger ind til.
Navnet er naturligvis Christian Eriksen.
– Alle ved, hvem Christian Eriksen er i Australien, selv om fodbold ikke er den største sport, og det er ikke kun på grund af den ulykke, han var ude for sidste år. Han var kendt i forvejen, forklarer en australsk journalist, da Tipsbladet spørger ind til Eriksen-euforien Down Under.
Midtbanespilleren Keanu Baccus har blot været på banen i samlet ti minutter under VM-slutrunden, så han er i periferien af holdet, men hvis han kommer i aktion i onsdagens skæbnekamp mellem Danmark og Australien, skal han stå direkte over for den danske nummer 10.
– Han er en helt fantastisk spiller. Det gjorde ondt på hele fodboldverdenen at se, hvad der skete med ham, men det er dejligt at se ham tilbage for Danmark og i Manchester United. Det er en god spiller, vi møder, siger Baccus til Tipsbladet og skynder sig at tilføje:
– Men det nytter ikke noget, at vi bekymrer os om det. Vi skal følge vores egen gameplan.
Australien kommer med en frisk sejr over Tunesien i bagagen, og Socceroos kan nøjes med uafgjort mod Danmark for at avancere til ottendedelsfinalen.
– Vi skal bringe den samme energi mod Danmark, som vi gjorde mod Tunesien, og så har vi en chance. Det er en vigtig kamp, men det handler også om, at vi ikke overtænker den. Vi skal gå på banen, spille vores spil og gøre vores bedste. Så må vi se, hvor langt det rækker.
– Vi er et hold, der kæmper til det sidste, og det vil Danmark møde. Vi skal sætte dem under et konstant pres og så gribe de chancer, vi får. Danmark gjorde det fantastisk ved den seneste slutrunde, så vi respekterer dem, men vi går på banen for at få et resultat, der bringer os videre fra gruppen, fastslår Baccus, der til dagligt tørner ud for St. Mirren i Skotland, men i 2020 var meget tæt på at skifte til Danmark.
I den australske trup er der to spillere, der til dagligt tjener til dagen og vejen i dansk fodbold – Joel King fra OB og FC Købehavns Mathew Ryan. Derudover har Awer Mabil en fortid i FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!