Vild Eriksen-eufori: En superstjerne i Australien

Christian Eriksen er manden, man taler om i Australien her to døgn for skæbnekampen mod Danmark.



Tipsbladet i Qatar

Da Tipsbladet mandag formiddag er på besøg i den australske VM-lejr, er der ét navn, der bliver nævnt hele tiden. Det er ham, spillerne taler om, og det er ham, de australske journalister spørger ind til.

Navnet er naturligvis Christian Eriksen. 

– Alle ved, hvem Christian Eriksen er i Australien, selv om fodbold ikke er den største sport, og det er ikke kun på grund af den ulykke, han var ude for sidste år. Han var kendt i forvejen, forklarer en australsk journalist, da Tipsbladet spørger ind til Eriksen-euforien Down Under. 

Midtbanespilleren Keanu Baccus har blot været på banen i samlet ti minutter under VM-slutrunden, så han er i periferien af holdet, men hvis han kommer i aktion i onsdagens skæbnekamp mellem Danmark og Australien, skal han stå direkte over for den danske nummer 10.

– Han er en helt fantastisk spiller. Det gjorde ondt på hele fodboldverdenen at se, hvad der skete med ham, men det er dejligt at se ham tilbage for Danmark og i Manchester United. Det er en god spiller, vi møder, siger Baccus til Tipsbladet og skynder sig at tilføje:

– Men det nytter ikke noget, at vi bekymrer os om det. Vi skal følge vores egen gameplan.

Australien kommer med en frisk sejr over Tunesien i bagagen, og Socceroos kan nøjes med uafgjort mod Danmark for at avancere til ottendedelsfinalen.

– Vi skal bringe den samme energi mod Danmark, som vi gjorde mod Tunesien, og så har vi en chance. Det er en vigtig kamp, men det handler også om, at vi ikke overtænker den. Vi skal gå på banen, spille vores spil og gøre vores bedste. Så må vi se, hvor langt det rækker.

– Vi er et hold, der kæmper til det sidste, og det vil Danmark møde. Vi skal sætte dem under et konstant pres og så gribe de chancer, vi får. Danmark gjorde det fantastisk ved den seneste slutrunde, så vi respekterer dem, men vi går på banen for at få et resultat, der bringer os videre fra gruppen, fastslår Baccus, der til dagligt tørner ud for St. Mirren i Skotland, men i 2020 var meget tæt på at skifte til Danmark.

I den australske trup er der to spillere, der til dagligt tjener til dagen og vejen i dansk fodbold – Joel King fra OB og FC Købehavns Mathew Ryan. Derudover har Awer Mabil en fortid i FC Midtjylland. 



Braga brager derudad

– Han er fuldstændig vanvittig

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Han er IKKE i spil

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Her er AGF’s transferplaner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansker færdig i Ajax?

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Åge Hareide er død

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse