Vild Eriksen-eufori: En superstjerne i Australien

Christian Eriksen er manden, man taler om i Australien her to døgn for skæbnekampen mod Danmark.



Tipsbladet i Qatar

Da Tipsbladet mandag formiddag er på besøg i den australske VM-lejr, er der ét navn, der bliver nævnt hele tiden. Det er ham, spillerne taler om, og det er ham, de australske journalister spørger ind til.

Navnet er naturligvis Christian Eriksen. 

– Alle ved, hvem Christian Eriksen er i Australien, selv om fodbold ikke er den største sport, og det er ikke kun på grund af den ulykke, han var ude for sidste år. Han var kendt i forvejen, forklarer en australsk journalist, da Tipsbladet spørger ind til Eriksen-euforien Down Under. 

Midtbanespilleren Keanu Baccus har blot været på banen i samlet ti minutter under VM-slutrunden, så han er i periferien af holdet, men hvis han kommer i aktion i onsdagens skæbnekamp mellem Danmark og Australien, skal han stå direkte over for den danske nummer 10.

– Han er en helt fantastisk spiller. Det gjorde ondt på hele fodboldverdenen at se, hvad der skete med ham, men det er dejligt at se ham tilbage for Danmark og i Manchester United. Det er en god spiller, vi møder, siger Baccus til Tipsbladet og skynder sig at tilføje:

– Men det nytter ikke noget, at vi bekymrer os om det. Vi skal følge vores egen gameplan.

Australien kommer med en frisk sejr over Tunesien i bagagen, og Socceroos kan nøjes med uafgjort mod Danmark for at avancere til ottendedelsfinalen.

– Vi skal bringe den samme energi mod Danmark, som vi gjorde mod Tunesien, og så har vi en chance. Det er en vigtig kamp, men det handler også om, at vi ikke overtænker den. Vi skal gå på banen, spille vores spil og gøre vores bedste. Så må vi se, hvor langt det rækker.

– Vi er et hold, der kæmper til det sidste, og det vil Danmark møde. Vi skal sætte dem under et konstant pres og så gribe de chancer, vi får. Danmark gjorde det fantastisk ved den seneste slutrunde, så vi respekterer dem, men vi går på banen for at få et resultat, der bringer os videre fra gruppen, fastslår Baccus, der til dagligt tørner ud for St. Mirren i Skotland, men i 2020 var meget tæt på at skifte til Danmark.

I den australske trup er der to spillere, der til dagligt tjener til dagen og vejen i dansk fodbold – Joel King fra OB og FC Købehavns Mathew Ryan. Derudover har Awer Mabil en fortid i FC Midtjylland. 



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Store navne kan forlade Brøndby IF

Det kommer til at trække ud

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Intet aftryk!

To danskere færdige i norsk klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Brøndby takker nej til to spillere

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel