Dansk firma afsløret i VM-bommert

Virksomheden Frese har leveret komponenter til nedkølingsanlæg på to skandaleramte VM-stadioner.



VM i 2022 skal spilles om vinteren, fordi det er for varmt om sommeren. Men selv om slutrunden afvikles i november-december, skal stadionerne stadig nedkøles af store airconditionanlæg. Et firma fra Slagelse har leveret reservedele til to af VM’s skandaleramte stadioner, afslører Danwatch i dag.

Virksomheden hedder Frese og nævnte selv de to stadioner i Qatar under referencer på sin hjemmeside indtil i onsdags. Siden har Frese fjernet referencerne.

– Når vi reklamerer med vores projekter på vores hjemmeside, så er det vigtig for os, at det er gode historier, vi fortæller. Og det er det her jo ikke, siger direktør i Frese, René Barington, til Danwatch.

Frese er den tredje danske virksomhed, der viser sig at være direkte involveret i byggeprocessen på mindst ét VM-stadion. Ekstra Bladet har tidligere afsløret, hvordan to af landet største virksomheder, Rambøll og Danfoss, har samarbejdet med Qatars VM-værter.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

VM-spiller alvorligt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Stor nedtur for Superliga-komet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Liam Rosenior tager til Paris

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby