Dansk firma afsløret i VM-bommert

Virksomheden Frese har leveret komponenter til nedkølingsanlæg på to skandaleramte VM-stadioner.



VM i 2022 skal spilles om vinteren, fordi det er for varmt om sommeren. Men selv om slutrunden afvikles i november-december, skal stadionerne stadig nedkøles af store airconditionanlæg. Et firma fra Slagelse har leveret reservedele til to af VM’s skandaleramte stadioner, afslører Danwatch i dag.

Virksomheden hedder Frese og nævnte selv de to stadioner i Qatar under referencer på sin hjemmeside indtil i onsdags. Siden har Frese fjernet referencerne.

– Når vi reklamerer med vores projekter på vores hjemmeside, så er det vigtig for os, at det er gode historier, vi fortæller. Og det er det her jo ikke, siger direktør i Frese, René Barington, til Danwatch.

Frese er den tredje danske virksomhed, der viser sig at være direkte involveret i byggeprocessen på mindst ét VM-stadion. Ekstra Bladet har tidligere afsløret, hvordan to af landet største virksomheder, Rambøll og Danfoss, har samarbejdet med Qatars VM-værter.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Her er FC Københavns vej i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Liverpool – Brentford

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?