Dansk firma afsløret i VM-bommert

Virksomheden Frese har leveret komponenter til nedkølingsanlæg på to skandaleramte VM-stadioner.



VM i 2022 skal spilles om vinteren, fordi det er for varmt om sommeren. Men selv om slutrunden afvikles i november-december, skal stadionerne stadig nedkøles af store airconditionanlæg. Et firma fra Slagelse har leveret reservedele til to af VM’s skandaleramte stadioner, afslører Danwatch i dag.

Virksomheden hedder Frese og nævnte selv de to stadioner i Qatar under referencer på sin hjemmeside indtil i onsdags. Siden har Frese fjernet referencerne.

– Når vi reklamerer med vores projekter på vores hjemmeside, så er det vigtig for os, at det er gode historier, vi fortæller. Og det er det her jo ikke, siger direktør i Frese, René Barington, til Danwatch.

Frese er den tredje danske virksomhed, der viser sig at være direkte involveret i byggeprocessen på mindst ét VM-stadion. Ekstra Bladet har tidligere afsløret, hvordan to af landet største virksomheder, Rambøll og Danfoss, har samarbejdet med Qatars VM-værter.

Langt størstedelen af arbejdet på Qatars VM-stadioner udføres af migrantarbejdere. De udgør omkring 90 procent af landets arbejdsstyrke, men de fleste af dem lever under det, som eksperter og organisationer kalder moderne slaveri.

Arbejderne frarøves i vidt omfang den løn, de har krav på, hvilket Tipsbladet har beskrevet i detaljer. Derudover bliver de budt usle leveforhold, ringe rettigheder og livsfarlige arbejdsforhold.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækker kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det reelle tal formentlig er langt større.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Smider Salah-bombe

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Patrick Dorgu er med

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud