Danmark er ude af VM allerede efter gruppespillet, hvor det kun lykkedes dem at få et enkelt point. Den tidlige exit fra turneringen mener træneren og fodboldekspert David Nielsen må handle om, at der må være noget galt.
Det fortæller han i TV 2's VM-studie.
– Jeg kan ikke lade være med at tænke på, at der er et eller andet, der må være sket med det hold her, fordi vi har været så gode. Og når der er et eller andet, der er sket, så tænker jeg jo tilbage på, hvordan har optakten været, fortæller den tidligere AGF-træner.
Han peger desuden på, at en af grundene skal findes i, at man ikke har nogen fans med dernede, ligesom det er blevet gjort til skamme, at man skulle derned.
– Spillerne har sikkert skammet sig over, at de skulle derned. De har fået spørgsmål om det i den sidste halvanden måned. Det kaster vi allesammen ned over, siger han og fortsætter:
– Jeg tror, at spillerne har fået nok. Og jeg tror heller ikke, at spillerne er 100 procent tilfreds med den måde, som Kasper Hjulmand fortsatte med at udtale sig om de ting her, der ledte op til de første kampe i Qatar, lyder det fra David Nielsen.
Dernæst gentages det, at der må være gjort noget galt, når det fodboldhold, som han mente kunne være outsider til at vinde VM-slutrunde kan ende op med at blive sidst i deres gruppe efter tre forfærdelige kampe.
I den sidste danske kamp blev det til 0-1 mod Australien. Læs karaktererne til de danske spillere plus landstræner Kasper Hjulmand her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
Millionregn over ‘PC’
OPTAKT
Freiburg – Braga
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER