Der var nok en fodboldelsker eller to, der fik tirsdagskaffen galt i halsen, mens de klikkede rundt på sociale medier i går. Her begyndte et klip med en af VM’s officielle ambassadører at cirkulere, hvori han kalder homoseksualitet for “en farlig ideologi”. Over for DR Sporten kalder DBU-chef udtalelserne for uhyggelige.
Klippet var fra den qatarske tv-kanal beIN Sports, og hovedpersonen var den egypiske fodboldlegende Mohamed Aboutrika. I mere end to minutter talte han om, at homoseksualitet er noget, man skal værne børn mod, og noget, som strider mod menneskets natur.
Se hele klippet og læs flere citater fra Aboutrika her.
Også i DBU har de spærret øjnene op – og dernæst rystet på hovedet.
– Jeg synes, det er foruroligende, og det viser, at der stadig er store udfordringer på diversitets- og menneskerettighedsområdet i den region, hvor der afholdes VM næste år, siger kommunikationschef Jakob Høyer til DR Sporten.
– Vi har selv rejst spørgsmålet om homoseksuelle og kvinders adgang til VM-kampene ved et af vores møder med Al-Thawadi (lederen af Qatars planlægningsorganisation, red.). Han svarede, at alle har adgang, hvilket var første gang, vi hørte ham sige det.
Det slog Hassan Al-Thawadi fast på et møde med DBU og de andre nordiske fodboldforbund i oktober. Siden har et af de andre løfter, han afgav på mødet, dog vist sig som værende tvivlsomt. DBU har da også erkendt, at troværdigheden af løfterne står svækket.
Al-Thawadi lovede nemlig pressefrihed før og under slutrunden, men inden for få uger efter mødet havde den VM-komité, som han står i spidsen for, truet et norsk medie med at sagsøge det, hvis det ikke fjernede en kritisk artikel, og Qatars myndigheder anholdte og tilbageholdte to journalister i 32 timer. De fik desuden konfiskeret deres pc’er, telefoner og kamera.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
DBU vil granske FIFA-plan
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED