Der var nok en fodboldelsker eller to, der fik tirsdagskaffen galt i halsen, mens de klikkede rundt på sociale medier i går. Her begyndte et klip med en af VM’s officielle ambassadører at cirkulere, hvori han kalder homoseksualitet for “en farlig ideologi”. Over for DR Sporten kalder DBU-chef udtalelserne for uhyggelige.
Klippet var fra den qatarske tv-kanal beIN Sports, og hovedpersonen var den egypiske fodboldlegende Mohamed Aboutrika. I mere end to minutter talte han om, at homoseksualitet er noget, man skal værne børn mod, og noget, som strider mod menneskets natur.
Se hele klippet og læs flere citater fra Aboutrika her.
Også i DBU har de spærret øjnene op – og dernæst rystet på hovedet.
– Jeg synes, det er foruroligende, og det viser, at der stadig er store udfordringer på diversitets- og menneskerettighedsområdet i den region, hvor der afholdes VM næste år, siger kommunikationschef Jakob Høyer til DR Sporten.
– Vi har selv rejst spørgsmålet om homoseksuelle og kvinders adgang til VM-kampene ved et af vores møder med Al-Thawadi (lederen af Qatars planlægningsorganisation, red.). Han svarede, at alle har adgang, hvilket var første gang, vi hørte ham sige det.
Det slog Hassan Al-Thawadi fast på et møde med DBU og de andre nordiske fodboldforbund i oktober. Siden har et af de andre løfter, han afgav på mødet, dog vist sig som værende tvivlsomt. DBU har da også erkendt, at troværdigheden af løfterne står svækket.
Al-Thawadi lovede nemlig pressefrihed før og under slutrunden, men inden for få uger efter mødet havde den VM-komité, som han står i spidsen for, truet et norsk medie med at sagsøge det, hvis det ikke fjernede en kritisk artikel, og Qatars myndigheder anholdte og tilbageholdte to journalister i 32 timer. De fik desuden konfiskeret deres pc’er, telefoner og kamera.
LIVE
TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE