Der var nok en fodboldelsker eller to, der fik tirsdagskaffen galt i halsen, mens de klikkede rundt på sociale medier i går. Her begyndte et klip med en af VM’s officielle ambassadører at cirkulere, hvori han kalder homoseksualitet for “en farlig ideologi”. Over for DR Sporten kalder DBU-chef udtalelserne for uhyggelige.
Klippet var fra den qatarske tv-kanal beIN Sports, og hovedpersonen var den egypiske fodboldlegende Mohamed Aboutrika. I mere end to minutter talte han om, at homoseksualitet er noget, man skal værne børn mod, og noget, som strider mod menneskets natur.
Se hele klippet og læs flere citater fra Aboutrika her.
Også i DBU har de spærret øjnene op – og dernæst rystet på hovedet.
– Jeg synes, det er foruroligende, og det viser, at der stadig er store udfordringer på diversitets- og menneskerettighedsområdet i den region, hvor der afholdes VM næste år, siger kommunikationschef Jakob Høyer til DR Sporten.
– Vi har selv rejst spørgsmålet om homoseksuelle og kvinders adgang til VM-kampene ved et af vores møder med Al-Thawadi (lederen af Qatars planlægningsorganisation, red.). Han svarede, at alle har adgang, hvilket var første gang, vi hørte ham sige det.
Det slog Hassan Al-Thawadi fast på et møde med DBU og de andre nordiske fodboldforbund i oktober. Siden har et af de andre løfter, han afgav på mødet, dog vist sig som værende tvivlsomt. DBU har da også erkendt, at troværdigheden af løfterne står svækket.
Al-Thawadi lovede nemlig pressefrihed før og under slutrunden, men inden for få uger efter mødet havde den VM-komité, som han står i spidsen for, truet et norsk medie med at sagsøge det, hvis det ikke fjernede en kritisk artikel, og Qatars myndigheder anholdte og tilbageholdte to journalister i 32 timer. De fik desuden konfiskeret deres pc’er, telefoner og kamera.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet