Der var nok en fodboldelsker eller to, der fik tirsdagskaffen galt i halsen, mens de klikkede rundt på sociale medier i går. Her begyndte et klip med en af VM’s officielle ambassadører at cirkulere, hvori han kalder homoseksualitet for “en farlig ideologi”. Over for DR Sporten kalder DBU-chef udtalelserne for uhyggelige.
Klippet var fra den qatarske tv-kanal beIN Sports, og hovedpersonen var den egypiske fodboldlegende Mohamed Aboutrika. I mere end to minutter talte han om, at homoseksualitet er noget, man skal værne børn mod, og noget, som strider mod menneskets natur.
Se hele klippet og læs flere citater fra Aboutrika her.
Også i DBU har de spærret øjnene op – og dernæst rystet på hovedet.
– Jeg synes, det er foruroligende, og det viser, at der stadig er store udfordringer på diversitets- og menneskerettighedsområdet i den region, hvor der afholdes VM næste år, siger kommunikationschef Jakob Høyer til DR Sporten.
– Vi har selv rejst spørgsmålet om homoseksuelle og kvinders adgang til VM-kampene ved et af vores møder med Al-Thawadi (lederen af Qatars planlægningsorganisation, red.). Han svarede, at alle har adgang, hvilket var første gang, vi hørte ham sige det.
Det slog Hassan Al-Thawadi fast på et møde med DBU og de andre nordiske fodboldforbund i oktober. Siden har et af de andre løfter, han afgav på mødet, dog vist sig som værende tvivlsomt. DBU har da også erkendt, at troværdigheden af løfterne står svækket.
Al-Thawadi lovede nemlig pressefrihed før og under slutrunden, men inden for få uger efter mødet havde den VM-komité, som han står i spidsen for, truet et norsk medie med at sagsøge det, hvis det ikke fjernede en kritisk artikel, og Qatars myndigheder anholdte og tilbageholdte to journalister i 32 timer. De fik desuden konfiskeret deres pc’er, telefoner og kamera.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Stor profil ude af Frankrig-brag
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT