Fredag blev der trukket lod til grupperne ved VM i Qatar, hvor Danmark fik en noget blandet lodtrækning, som Kasper Hjulmand ikke ligefrem jublede over.
Lodtrækningen artede sig dog således, at der allerede i gruppespillet er lagt op til flere spændende opgør.
Vi udpeger her de fem største kampe i VM-grupperne.
Spanien – Tyskland
Det er to giganter, der brager sammen den 27. november klokken 22 i Al Khor. Der er tale om kamp nummer to, så begge hold vil have alt at spille for i denne storkamp.
De to hold mødtes i EM-finalen i 2008, mens de begge har vundet VM i løbet af de seneste 12 år.

Frankrig – Danmark
Selv med de mere objektive briller er denne kamp i gruppe D en stor kamp. De forsvarende verdensmestre fra Frankrig mod Danmark, der sidste sommer var meget tæt på at nå EM-finalen.
De to hold mødes den 26. november klokken 19 i anden runde i gruppespillet, og dermed er der forhåbentligt ikke lagt op til en gentagelse af det kedsommelige opgør ved VM i 2018, hvor Danmark og Frankrig spillede 0-0 i tredje gruppekamp.

Kroatien – Belgien
Det er to ganske stærke mandskaber, der mødes i den tredje gruppekamp i gruppe F. Kroatien nåede finalen ved VM i 2018, mens Belgien tabte knebent til Frankrig i semifinalen.
Der er formentlig lagt op til en kamp om førstepladsen i denne gruppekamp, der spilles den 1. december klokken 18.

Portugal – Uruguay
Cristiano Ronaldo og Portugal får muligheden for at få revanche mod Uruguay, der ved VM i 2018 slog portugiserne ud efter en 2-1-sejr i ottendedelsfinalen.
De to hold mødes i den anden gruppekamp, den 28. november klokken 22. Gruppe H, der også tæller Ghana og Sydkorea, ligner umiddelbart en relativt jævnbyrdig gruppe, så der er lagt op til et spændende opgør mellem Portugal og Uruguay.

England – USA
Gruppe B må siges at være en politisk højspændt gruppe, med England, USA, Iran og enten Skotland, Wales eller Ukraine. Særligt kampen mellem England og USA vil utvivlsomt trække en hel del opmærksomhed. De to nationer mødes den 25. november klokken 22 i anden gruppekamp.
England og USA mødte også hinanden i gruppen ved VM i 2010, hvor det endte 1-1.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Iran kommer med krav før VM
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
