De fem største gruppekampe ved VM i Qatar

Allerede i gruppespillet ved VM i Qatar er der flere spændende kampe i vente. Vi tager her et kig på fem af de største.



Fredag blev der trukket lod til grupperne ved VM i Qatar, hvor Danmark fik en noget blandet lodtrækning, som Kasper Hjulmand ikke ligefrem jublede over

Lodtrækningen artede sig dog således, at der allerede i gruppespillet er lagt op til flere spændende opgør.

Vi udpeger her de fem største kampe i VM-grupperne. 

Spanien – Tyskland
Det er to giganter, der brager sammen den 27. november klokken 22 i Al Khor. Der er tale om kamp nummer to, så begge hold vil have alt at spille for i denne storkamp.

De to hold mødtes i EM-finalen i 2008, mens de begge har vundet VM i løbet af de seneste 12 år. 

GettyImages-984393270

Frankrig – Danmark
Selv med de mere objektive briller er denne kamp i gruppe D en stor kamp. De forsvarende verdensmestre fra Frankrig mod Danmark, der sidste sommer var meget tæt på at nå EM-finalen.

De to hold mødes den 26. november klokken 19 i anden runde i gruppespillet, og dermed er der forhåbentligt ikke lagt op til en gentagelse af det kedsommelige opgør ved VM i 2018, hvor Danmark og Frankrig spillede 0-0 i tredje gruppekamp. 

GettyImages-984393270

Kroatien – Belgien
Det er to ganske stærke mandskaber, der mødes i den tredje gruppekamp i gruppe F. Kroatien nåede finalen ved VM i 2018, mens Belgien tabte knebent til Frankrig i semifinalen.

Der er formentlig lagt op til en kamp om førstepladsen i denne gruppekamp, der spilles den 1. december klokken 18.

GettyImages-984393270

Portugal – Uruguay
Cristiano Ronaldo og Portugal får muligheden for at få revanche mod Uruguay, der ved VM i 2018 slog portugiserne ud efter en 2-1-sejr i ottendedelsfinalen. 

De to hold mødes i den anden gruppekamp, den 28. november klokken 22. Gruppe H, der også tæller Ghana og Sydkorea, ligner umiddelbart en relativt jævnbyrdig gruppe, så der er lagt op til et spændende opgør mellem Portugal og Uruguay.

GettyImages-984393270

England – USA
Gruppe B må siges at være en politisk højspændt gruppe, med England, USA, Iran og enten Skotland, Wales eller Ukraine. Særligt kampen mellem England og USA vil utvivlsomt trække en hel del opmærksomhed. De to nationer mødes den 25. november klokken 22 i anden gruppekamp.

England og USA mødte også hinanden i gruppen ved VM i 2010, hvor det endte 1-1.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Historien taler for norsk triumf 

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen