De fem største gruppekampe ved VM i Qatar

Allerede i gruppespillet ved VM i Qatar er der flere spændende kampe i vente. Vi tager her et kig på fem af de største.



Fredag blev der trukket lod til grupperne ved VM i Qatar, hvor Danmark fik en noget blandet lodtrækning, som Kasper Hjulmand ikke ligefrem jublede over

Lodtrækningen artede sig dog således, at der allerede i gruppespillet er lagt op til flere spændende opgør.

Vi udpeger her de fem største kampe i VM-grupperne. 

Spanien – Tyskland
Det er to giganter, der brager sammen den 27. november klokken 22 i Al Khor. Der er tale om kamp nummer to, så begge hold vil have alt at spille for i denne storkamp.

De to hold mødtes i EM-finalen i 2008, mens de begge har vundet VM i løbet af de seneste 12 år. 

GettyImages-984393270

Frankrig – Danmark
Selv med de mere objektive briller er denne kamp i gruppe D en stor kamp. De forsvarende verdensmestre fra Frankrig mod Danmark, der sidste sommer var meget tæt på at nå EM-finalen.

De to hold mødes den 26. november klokken 19 i anden runde i gruppespillet, og dermed er der forhåbentligt ikke lagt op til en gentagelse af det kedsommelige opgør ved VM i 2018, hvor Danmark og Frankrig spillede 0-0 i tredje gruppekamp. 

GettyImages-984393270

Kroatien – Belgien
Det er to ganske stærke mandskaber, der mødes i den tredje gruppekamp i gruppe F. Kroatien nåede finalen ved VM i 2018, mens Belgien tabte knebent til Frankrig i semifinalen.

Der er formentlig lagt op til en kamp om førstepladsen i denne gruppekamp, der spilles den 1. december klokken 18.

GettyImages-984393270

Portugal – Uruguay
Cristiano Ronaldo og Portugal får muligheden for at få revanche mod Uruguay, der ved VM i 2018 slog portugiserne ud efter en 2-1-sejr i ottendedelsfinalen. 

De to hold mødes i den anden gruppekamp, den 28. november klokken 22. Gruppe H, der også tæller Ghana og Sydkorea, ligner umiddelbart en relativt jævnbyrdig gruppe, så der er lagt op til et spændende opgør mellem Portugal og Uruguay.

GettyImages-984393270

England – USA
Gruppe B må siges at være en politisk højspændt gruppe, med England, USA, Iran og enten Skotland, Wales eller Ukraine. Særligt kampen mellem England og USA vil utvivlsomt trække en hel del opmærksomhed. De to nationer mødes den 25. november klokken 22 i anden gruppekamp.

England og USA mødte også hinanden i gruppen ved VM i 2010, hvor det endte 1-1.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage