For hver uge der går, kommer der nye møgsager frem om VM i Qatar. I den forgange uge har styret anholdt to norske journalister, og nyhedsbureauet AP har afsløret, at Qatar brugte en tidligere CIA-agent til at spionere på de andre VM-værtsbud.
Især sagen fra Norge har fyldt i Danmark, hvor DBU har fordømt anholdelserne, og hvor regeringen nu bliver tvunget til at give sin mening til kende. Men den konkrete sag skriver sig også ind i en større sammenhæng.
Pressefrihed har i mange år haft trange kår i Qatar og har det tilsyneladende stadig, selv om chefen for værtskomitéen så sent om i oktober lovede DBU, at der ville være fuld pressefrihed før og under slutrunden.
– Det er et styre, hvis udsagn om løfter om forbedringer af både migrantarbejderes forhold og pressefrihed, man skal være stærkt kritiske over for. Det er desværre ikke første gang, vi hører om pressefrihedens udfordringer i Qatar, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker i Play the Game, som arbejder for demokrati og gennemsigtighed i sportens verden, til Politiken.
– Det er et voldsomt problem, for det betyder i sidste ende, at vi ikke kan få dækket de kritiske sider af den her VM-slutrunde og dermed ikke få hele billedet af en slutrunde, der står til at blive den sorteste plet på VM-historien.
Også FIFA’s reaktion på anholdelsen af de norske NRK-journalister har vakt forargelse. Over for tipsbladet.dk sagde en ekspert forleden, at FIFA’s reaktion var “en skændsel”. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Stjerne på plads i Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE