For hver uge der går, kommer der nye møgsager frem om VM i Qatar. I den forgange uge har styret anholdt to norske journalister, og nyhedsbureauet AP har afsløret, at Qatar brugte en tidligere CIA-agent til at spionere på de andre VM-værtsbud.
Især sagen fra Norge har fyldt i Danmark, hvor DBU har fordømt anholdelserne, og hvor regeringen nu bliver tvunget til at give sin mening til kende. Men den konkrete sag skriver sig også ind i en større sammenhæng.
Pressefrihed har i mange år haft trange kår i Qatar og har det tilsyneladende stadig, selv om chefen for værtskomitéen så sent om i oktober lovede DBU, at der ville være fuld pressefrihed før og under slutrunden.
– Det er et styre, hvis udsagn om løfter om forbedringer af både migrantarbejderes forhold og pressefrihed, man skal være stærkt kritiske over for. Det er desværre ikke første gang, vi hører om pressefrihedens udfordringer i Qatar, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker i Play the Game, som arbejder for demokrati og gennemsigtighed i sportens verden, til Politiken.
– Det er et voldsomt problem, for det betyder i sidste ende, at vi ikke kan få dækket de kritiske sider af den her VM-slutrunde og dermed ikke få hele billedet af en slutrunde, der står til at blive den sorteste plet på VM-historien.
Også FIFA’s reaktion på anholdelsen af de norske NRK-journalister har vakt forargelse. Over for tipsbladet.dk sagde en ekspert forleden, at FIFA’s reaktion var “en skændsel”. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
Monsterbud på vej
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Brasiliansk VM-mavepuster
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED