Efter ny VM-skandale: Det er et voldsomt problem

Den kommende slutrunde bliver “den sorteste plet på VM-historien”, mener ekspert.



For hver uge der går, kommer der nye møgsager frem om VM i Qatar. I den forgange uge har styret anholdt to norske journalister, og nyhedsbureauet AP har afsløret, at Qatar brugte en tidligere CIA-agent til at spionere på de andre VM-værtsbud.

Især sagen fra Norge har fyldt i Danmark, hvor DBU har fordømt anholdelserne, og hvor regeringen nu bliver tvunget til at give sin mening til kende. Men den konkrete sag skriver sig også ind i en større sammenhæng.

Pressefrihed har i mange år haft trange kår i Qatar og har det tilsyneladende stadig, selv om chefen for værtskomitéen så sent om i oktober lovede DBU, at der ville være fuld pressefrihed før og under slutrunden.

– Det er et styre, hvis udsagn om løfter om forbedringer af både migrantarbejderes forhold og pressefrihed, man skal være stærkt kritiske over for. Det er desværre ikke første gang, vi hører om pressefrihedens udfordringer i Qatar, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker i Play the Game, som arbejder for demokrati og gennemsigtighed i sportens verden, til Politiken.

– Det er et voldsomt problem, for det betyder i sidste ende, at vi ikke kan få dækket de kritiske sider af den her VM-slutrunde og dermed ikke få hele billedet af en slutrunde, der står til at blive den sorteste plet på VM-historien.

Også FIFA’s reaktion på anholdelsen af de norske NRK-journalister har vakt forargelse. Over for tipsbladet.dk sagde en ekspert forleden, at FIFA’s reaktion var “en skændsel”. Læs den historie her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det var verdens undergang’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Tuchel forsvarer sin taktik

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Amir Richardson meldes tæt på skifte