Efter ny VM-skandale: Det er et voldsomt problem

Den kommende slutrunde bliver “den sorteste plet på VM-historien”, mener ekspert.



For hver uge der går, kommer der nye møgsager frem om VM i Qatar. I den forgange uge har styret anholdt to norske journalister, og nyhedsbureauet AP har afsløret, at Qatar brugte en tidligere CIA-agent til at spionere på de andre VM-værtsbud.

Især sagen fra Norge har fyldt i Danmark, hvor DBU har fordømt anholdelserne, og hvor regeringen nu bliver tvunget til at give sin mening til kende. Men den konkrete sag skriver sig også ind i en større sammenhæng.

Pressefrihed har i mange år haft trange kår i Qatar og har det tilsyneladende stadig, selv om chefen for værtskomitéen så sent om i oktober lovede DBU, at der ville være fuld pressefrihed før og under slutrunden.

– Det er et styre, hvis udsagn om løfter om forbedringer af både migrantarbejderes forhold og pressefrihed, man skal være stærkt kritiske over for. Det er desværre ikke første gang, vi hører om pressefrihedens udfordringer i Qatar, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker i Play the Game, som arbejder for demokrati og gennemsigtighed i sportens verden, til Politiken.

– Det er et voldsomt problem, for det betyder i sidste ende, at vi ikke kan få dækket de kritiske sider af den her VM-slutrunde og dermed ikke få hele billedet af en slutrunde, der står til at blive den sorteste plet på VM-historien.

Også FIFA’s reaktion på anholdelsen af de norske NRK-journalister har vakt forargelse. Over for tipsbladet.dk sagde en ekspert forleden, at FIFA’s reaktion var “en skændsel”. Læs den historie her.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Raser over VM-tiltag

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han tager hjem fra VM

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Holland – Japan

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit