Ekstremt skuffet Mathew Ryan: Det gør ondt

FC København-målmanden Mathew Ryan er voldsomt ærgerlig over sin fejl i Australiens 2-1-nederlag til Argentina.



Han har været reserve for FC København i efteråret, men under VM fik Mathew Ryan masser af spilletid. 

Slutrunden i Qatar sluttede dog ærgerligt for den australske målmand, der fik en uheldig hovedrolle i lørdagens 2-1-nederlag til Argentina. 

Ryan mistede således bolden i optakten til Julian Alvarez' 2-0-mål, og efter slutfløjtet var FC København-målmanden selvsagt ærgerlig over sin fejl, selvom han også var stolt over Australiens ganske fine slutrunde. 

– Jeg er ekstremt stolt over, hvad gruppen har vist i den her turnering. Drengene gav alt på banen i hver eneste kamp og i hver eneste øjeblik. Vi havde udfordringer og svære situationer, vi har lært, men vi har brugt det til at vokse og bevæge os fremad, lød det således, ifølge Socceroos.com, fra Mathew Ryan. 

– På den anden side er der en ekstrem skuffelse kollektivt og personligt, på grund min involvering i kampen og i det afgørende mål. Det spillede selvfølgelig en rolle i, at vi blev elimineret. Så det gør ondt. Jeg havde desværre en stor rolle i en skidt situation. Det gør ondt, men jeg kommer ikke til at lade det definere mig. Jeg vil se, hvad jeg kan lære af det, og så vil jeg komme stærkere tilbage fra det. 

Efter fejlen mod Argentina blev Mathew Ryan tilmed hånet på af sin FC København-holdkammerat Kamil Grabara på Twitter, hvilket sidstnævnte har fået hård kritik for. Det kan du læse mere om HER







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig