England er mere eller mindre siker på at gå videre fra gruppespillet, og det største spørgsmål er nok, hvorvidt de bliver enten nummer ét eller to i deres pulje. Dog lader det ikke til, at der er udsigt til så mange udskiftninger på holdet, når de skal møde Wales i den sidste gruppekamp.
Den engelske landstræner Gareth Southgate fortæller ved englændernes pressemøde forud for det opgør, hvordan han ser på sagen.
– Det er altid en udfordring, at vi har 26 spillere, men vi er med til en stor turnering, og vi kommer ikke til at dele landskampe ud, siger han og fortsætter:
– Vi vil komme så langt, som det er muligt. Spillerne støtter hinanden, og der er nogle, som vil blive skuffende, hvis de ikke spiller, lyder det fra Southgate.
I stedet peger han på, at man ved tidligere landsholdssamlinger i løbet af året har prøvet på at give folk mere spilletid, hvis det var muligt. Men når man er til et VM, så er det altså ikke sådan man kan gøre.
Medmindre man er sikker på at være videre, understreger han.
– Vi er heldige med at have mange professionelle, som går med på det. Jeg har selv gjort det til turneringer, hvor det ikke er blevet til mange minutter, fortæller den tidligere landsholds-forsvarer.
Situationen er sådan, at England er på fire point, mens Iran er på tre, USA på to og endelig Wales på ét. Det betyder, at Wales med en enorm stor sejr over England kan overhale dem, mens der altså skal findes en vinder mellem USA og Iran i den anden kamp, hvis England skal ryge ud.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
