Et sjældent syn: Spiller kritiserer Qatar

En landsholdsspiller, der stadig har chancen for at komme til VM næste år, udtaler sig nu om Qatars om værtland.



Det hører til sjældenhederne, at fodboldspillere udtaler sig om Qatar som værtsland for VM. Især spillere, som har en god chance for rent faktisk at blive udtaget til slutrunden. Men nu gør en australier en undtagelse.

Jackson Irvine er fast mand på Australiens landshold, og han har for nylig været til et møde med Amnesty International og den internationale spillerforening, FIFPro, om Qatar. Efterfølgende har han fortalt sine holdkammerater, præcis hvad han synes om VM-værten.

– Jeg har gjort det klart over for truppen, hvor jeg står i forhold til Qatar. Jeg vil aldrig forsøge at tale på vegne af gruppen, men jeg mener, det er vigtigt, at de har oplysningerne foran sig, så de kan træffe en beslutning om, hvorvidt de vil være en del af det, siger Irvine ifølge den australske spillerforening, PFA.

Midtbanemanden fortæller ikke eksplicit, hvad han har sagt til sine landsholdskammerater, eller hvorvidt han selv har lyst til at deltage ved VM. Han antyder dog, at han tager en kritisk tilgang, der kan ende med at skade ham selv.

– Der er altid den lille tanke i baghovedet, der begynder at klamre sig til selvbevarelse. Det første instinkt er at tænke: “Hvordan vil det påvirke mig at sige noget?”

– Men så tænker man på forholdene for arbejderne i Qatar. Enhver negativ påvirkning, det måtte have på min karriere, er minimal sammenlignet med den potentielle indflydelse, vi kan have som spillere, siger han.

Jackson Irvine spiller til daglig for St. Pauli i 2. Bundesliga. Med det australske landshold har han fortsat fine muligheder for at komme til VM. Holdet ligger aktuelt til en playoffplads og er ét point fra en direkte billet.

Seneste nyt fra Qatar er, at en VM-medarbejder, der forsøgte at tale det undertrykte migrantarbejderes sag, er blevet idømt tre års fængsel.





FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Frank reddet i døende sekunder

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer