Det hører til sjældenhederne, at fodboldspillere udtaler sig om Qatar som værtsland for VM. Især spillere, som har en god chance for rent faktisk at blive udtaget til slutrunden. Men nu gør en australier en undtagelse.
Jackson Irvine er fast mand på Australiens landshold, og han har for nylig været til et møde med Amnesty International og den internationale spillerforening, FIFPro, om Qatar. Efterfølgende har han fortalt sine holdkammerater, præcis hvad han synes om VM-værten.
– Jeg har gjort det klart over for truppen, hvor jeg står i forhold til Qatar. Jeg vil aldrig forsøge at tale på vegne af gruppen, men jeg mener, det er vigtigt, at de har oplysningerne foran sig, så de kan træffe en beslutning om, hvorvidt de vil være en del af det, siger Irvine ifølge den australske spillerforening, PFA.
Midtbanemanden fortæller ikke eksplicit, hvad han har sagt til sine landsholdskammerater, eller hvorvidt han selv har lyst til at deltage ved VM. Han antyder dog, at han tager en kritisk tilgang, der kan ende med at skade ham selv.
– Der er altid den lille tanke i baghovedet, der begynder at klamre sig til selvbevarelse. Det første instinkt er at tænke: “Hvordan vil det påvirke mig at sige noget?”
– Men så tænker man på forholdene for arbejderne i Qatar. Enhver negativ påvirkning, det måtte have på min karriere, er minimal sammenlignet med den potentielle indflydelse, vi kan have som spillere, siger han.
Jackson Irvine spiller til daglig for St. Pauli i 2. Bundesliga. Med det australske landshold har han fortsat fine muligheder for at komme til VM. Holdet ligger aktuelt til en playoffplads og er ét point fra en direkte billet.
Seneste nyt fra Qatar er, at en VM-medarbejder, der forsøgte at tale det undertrykte migrantarbejderes sag, er blevet idømt tre års fængsel.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Randers kæmper sig tilbage to gange
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil