Et sjældent syn: Spiller kritiserer Qatar

En landsholdsspiller, der stadig har chancen for at komme til VM næste år, udtaler sig nu om Qatars om værtland.



Det hører til sjældenhederne, at fodboldspillere udtaler sig om Qatar som værtsland for VM. Især spillere, som har en god chance for rent faktisk at blive udtaget til slutrunden. Men nu gør en australier en undtagelse.

Jackson Irvine er fast mand på Australiens landshold, og han har for nylig været til et møde med Amnesty International og den internationale spillerforening, FIFPro, om Qatar. Efterfølgende har han fortalt sine holdkammerater, præcis hvad han synes om VM-værten.

– Jeg har gjort det klart over for truppen, hvor jeg står i forhold til Qatar. Jeg vil aldrig forsøge at tale på vegne af gruppen, men jeg mener, det er vigtigt, at de har oplysningerne foran sig, så de kan træffe en beslutning om, hvorvidt de vil være en del af det, siger Irvine ifølge den australske spillerforening, PFA.

Midtbanemanden fortæller ikke eksplicit, hvad han har sagt til sine landsholdskammerater, eller hvorvidt han selv har lyst til at deltage ved VM. Han antyder dog, at han tager en kritisk tilgang, der kan ende med at skade ham selv.

– Der er altid den lille tanke i baghovedet, der begynder at klamre sig til selvbevarelse. Det første instinkt er at tænke: “Hvordan vil det påvirke mig at sige noget?”

– Men så tænker man på forholdene for arbejderne i Qatar. Enhver negativ påvirkning, det måtte have på min karriere, er minimal sammenlignet med den potentielle indflydelse, vi kan have som spillere, siger han.

Jackson Irvine spiller til daglig for St. Pauli i 2. Bundesliga. Med det australske landshold har han fortsat fine muligheder for at komme til VM. Holdet ligger aktuelt til en playoffplads og er ét point fra en direkte billet.

Seneste nyt fra Qatar er, at en VM-medarbejder, der forsøgte at tale det undertrykte migrantarbejderes sag, er blevet idømt tre års fængsel.





Klar til at gå shopamok




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Hårdt angreb på DBU-boss

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Conte stopper i Napoli

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?