Det hører til sjældenhederne, at fodboldspillere udtaler sig om Qatar som værtsland for VM. Især spillere, som har en god chance for rent faktisk at blive udtaget til slutrunden. Men nu gør en australier en undtagelse.
Jackson Irvine er fast mand på Australiens landshold, og han har for nylig været til et møde med Amnesty International og den internationale spillerforening, FIFPro, om Qatar. Efterfølgende har han fortalt sine holdkammerater, præcis hvad han synes om VM-værten.
– Jeg har gjort det klart over for truppen, hvor jeg står i forhold til Qatar. Jeg vil aldrig forsøge at tale på vegne af gruppen, men jeg mener, det er vigtigt, at de har oplysningerne foran sig, så de kan træffe en beslutning om, hvorvidt de vil være en del af det, siger Irvine ifølge den australske spillerforening, PFA.
Midtbanemanden fortæller ikke eksplicit, hvad han har sagt til sine landsholdskammerater, eller hvorvidt han selv har lyst til at deltage ved VM. Han antyder dog, at han tager en kritisk tilgang, der kan ende med at skade ham selv.
– Der er altid den lille tanke i baghovedet, der begynder at klamre sig til selvbevarelse. Det første instinkt er at tænke: “Hvordan vil det påvirke mig at sige noget?”
– Men så tænker man på forholdene for arbejderne i Qatar. Enhver negativ påvirkning, det måtte have på min karriere, er minimal sammenlignet med den potentielle indflydelse, vi kan have som spillere, siger han.
Jackson Irvine spiller til daglig for St. Pauli i 2. Bundesliga. Med det australske landshold har han fortsat fine muligheder for at komme til VM. Holdet ligger aktuelt til en playoffplads og er ét point fra en direkte billet.
Seneste nyt fra Qatar er, at en VM-medarbejder, der forsøgte at tale det undertrykte migrantarbejderes sag, er blevet idømt tre års fængsel.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Snart kan det give rødt kort
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen