Dømt til fængsel – uden et eneste bevis

En whistleblower i VM-organisationen er i dag blevet idømt tre års fængsel. Retssagen møder hård kritik fra flere steder.



En tidligere ansat i Qatars VM-organisation og siden whistleblower er i dag blevet idømt tre års fængsel. Flere organisationer kalder anklagerne mod ham det pure opspind og retssagen uretfærdig.

Abdullah Ibhais hedder manden, der tidligere arbejdede som kommunikationsmedarbejder for den såkaldte Supreme Committee of Delivery and Legacy, som er den organisation, der står for at arrangere VM i Qatar næste år. Han var i forvejen blevet idømt fem års fængsel, og dagens appelsag reducerede dommen til tre år.

Det skete dog “uden et eneste stykke bevis blev præsenteret mod ham i retten,” skriver det norske fodboldmagasin Josimar, som havde en reporter til stede. Magasinet har tidligere beskrevet sagen mod Ibhais i detaljer.

Tre forskellige menneskerettighedsorganisationer – Amnesty International, Human Rights Watch og FairSquare – har tidligere sået tvivl om, hvorvidt Ibhais har fået en fair rettergang. De mener, der mangler beviser, og at Ibhais’ tilståelse kom i stand efter tvang.

Alle tre organisationer har desuden forsøgt at få FIFA til at opfordre Qatar til at sikre Abdullah Ibhais retssikkerhed. FIFA har dog forholdt sig tavst. Der var heller ingen FIFA-repræsentanter til stede i retten, selv om der er masser af FIFA-folk i Qatar i forbindelse med Arab Cup, en slags generalprøve på VM.

Med sin tavshed bærer FIFA et medansvar for, at en mand ifølge førnævnte organisationer er blevet uskyldigt dømt, mener Nicholas McGeehan, der er medstifter og -direktør i FairSquare, der blandt andet beskæftiger sig med menneskerettigheder og fodbold.

– Denne sag rammer ind i kernen af de alvorlige problemer med Qatars VM, og hver dag Abdullah Ibhais forbliver i fængsel, vil flere mennesker lære hans navn at kende, få at vide, hvad han gjorde for migrantarbejderne, som bygger Qatars VM, og vide, hvilken pris han tilsyneladende betalte for det, siger McGeehan.

– Det var Qatars VM-arrangør, der anstiftede retsforfølgelsen, men det er FIFA’s stilhed, der muliggjorde dagens dom, som der ikke er andre beviser for end en tvungen tilståelse.

Formelt er Ibhais dømt for misbrug af offentlige midler og bestikkelse, men førnævnte Josimar har sandsynliggjort, at anklagerne er opfundet til lejligheden, og at Ibhais skulle straffes, fordi han internt i den såkaldte Supreme Committee talte migrantarbejderes sag.

Abdullah Ibhais har sultestrejket i mere end en måned. De to norske journalister, der for nogle uger siden blev anholdt i Qatar, havde en interviewaftale med ham.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter