Dømt til fængsel – uden et eneste bevis

En whistleblower i VM-organisationen er i dag blevet idømt tre års fængsel. Retssagen møder hård kritik fra flere steder.



En tidligere ansat i Qatars VM-organisation og siden whistleblower er i dag blevet idømt tre års fængsel. Flere organisationer kalder anklagerne mod ham det pure opspind og retssagen uretfærdig.

Abdullah Ibhais hedder manden, der tidligere arbejdede som kommunikationsmedarbejder for den såkaldte Supreme Committee of Delivery and Legacy, som er den organisation, der står for at arrangere VM i Qatar næste år. Han var i forvejen blevet idømt fem års fængsel, og dagens appelsag reducerede dommen til tre år.

Det skete dog “uden et eneste stykke bevis blev præsenteret mod ham i retten,” skriver det norske fodboldmagasin Josimar, som havde en reporter til stede. Magasinet har tidligere beskrevet sagen mod Ibhais i detaljer.

Tre forskellige menneskerettighedsorganisationer – Amnesty International, Human Rights Watch og FairSquare – har tidligere sået tvivl om, hvorvidt Ibhais har fået en fair rettergang. De mener, der mangler beviser, og at Ibhais’ tilståelse kom i stand efter tvang.

Alle tre organisationer har desuden forsøgt at få FIFA til at opfordre Qatar til at sikre Abdullah Ibhais retssikkerhed. FIFA har dog forholdt sig tavst. Der var heller ingen FIFA-repræsentanter til stede i retten, selv om der er masser af FIFA-folk i Qatar i forbindelse med Arab Cup, en slags generalprøve på VM.

Med sin tavshed bærer FIFA et medansvar for, at en mand ifølge førnævnte organisationer er blevet uskyldigt dømt, mener Nicholas McGeehan, der er medstifter og -direktør i FairSquare, der blandt andet beskæftiger sig med menneskerettigheder og fodbold.

– Denne sag rammer ind i kernen af de alvorlige problemer med Qatars VM, og hver dag Abdullah Ibhais forbliver i fængsel, vil flere mennesker lære hans navn at kende, få at vide, hvad han gjorde for migrantarbejderne, som bygger Qatars VM, og vide, hvilken pris han tilsyneladende betalte for det, siger McGeehan.

– Det var Qatars VM-arrangør, der anstiftede retsforfølgelsen, men det er FIFA’s stilhed, der muliggjorde dagens dom, som der ikke er andre beviser for end en tvungen tilståelse.

Formelt er Ibhais dømt for misbrug af offentlige midler og bestikkelse, men førnævnte Josimar har sandsynliggjort, at anklagerne er opfundet til lejligheden, og at Ibhais skulle straffes, fordi han internt i den såkaldte Supreme Committee talte migrantarbejderes sag.

Abdullah Ibhais har sultestrejket i mere end en måned. De to norske journalister, der for nogle uger siden blev anholdt i Qatar, havde en interviewaftale med ham.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Er det Chido Obis store chance?

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Pernille Harder med perlemål

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jens Stage med overraskende transfer-melding

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Tog smutvej – Billing er overrasket

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Tricolorii driller Gli Azzurri

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Superliga-løgn