Normalt har AaB-fans og Brøndby-tilhængere modsatrettede interesser. De hepper på hver deres hold, og de fleste ønsker næppe konkurrenterne ret megen succes. Men på i hvert fald ét punkt kan de finde fælles fodslag.
For et par uger siden meldte Brøndby Support og Fanafdelingen som de første store fanklubber i Danmark deres holdning til VM i Qatar ud. De opfordrede samtidig Brøndby IF til at tage slutrunden op i DBU-regi.
Den udmelding møder nu opbakning fra AaB Support Club. AaB’s officielle fanklub skriver på sin hjemmeside, at den både står bag Danske Fodbold Fans, der har stillet en række krav til FIFA og Qatar og sagt, at hvis de ikke opfyldes, bør slutrunden boykottes, og bag Brøndby-fangruppernes udmelding.
– Hos AaB Support Club har vi internt længe været i dialog omkring vores ståsted i forhold til VM i Qatar. Fodboldens værdier er svære at få øje på i nutidens moderne fodbold, hvorfor vi i AaB Support Club ønsker at tage aktiv stilling i debatten. AaB Support Club støtter op omkring DFF’s krav til Qatar og FIFA, og ønsker med denne udmelding offentligt at vise, at vi står bag disse krav.
– AaB Support Club ønsker ligeledes at kvittere for Brøndby Support og Fanafdelingens aktive stillingtagen til problemstillingen. I denne debat er der mere der samler os, end adskiller os, skriver fanklubben.
Tidligere har Vejle-fansene i “Forenet Nørreskoven” også ytret opbakning til Brøndby Support og Fanafdelingen.
De to Brøndby-fangruppers initiativ fik blandt andet Brøndby IF til at blande sig i debatten. Læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Colombia – Ghana
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
