Fans af SL-rivaler støtter Brøndby-tilhængere

AaB Support Club roser Brøndby Support og Fanafdelingens stillingtagen til VM i Qatar. Fanklubben støtter desuden Danske Fodbold Fans’ krav til FIFA og Qatar.



Normalt har AaB-fans og Brøndby-tilhængere modsatrettede interesser. De hepper på hver deres hold, og de fleste ønsker næppe konkurrenterne ret megen succes. Men på i hvert fald ét punkt kan de finde fælles fodslag.

For et par uger siden meldte Brøndby Support og Fanafdelingen som de første store fanklubber i Danmark deres holdning til VM i Qatar ud. De opfordrede samtidig Brøndby IF til at tage slutrunden op i DBU-regi.

Den udmelding møder nu opbakning fra AaB Support Club. AaB’s officielle fanklub skriver på sin hjemmeside, at den både står bag Danske Fodbold Fans, der har stillet en række krav til FIFA og Qatar og sagt, at hvis de ikke opfyldes, bør slutrunden boykottes, og bag Brøndby-fangruppernes udmelding.

– Hos AaB Support Club har vi internt længe været i dialog omkring vores ståsted i forhold til VM i Qatar. Fodboldens værdier er svære at få øje på i nutidens moderne fodbold, hvorfor vi i AaB Support Club ønsker at tage aktiv stilling i debatten. AaB Support Club støtter op omkring DFF’s krav til Qatar og FIFA, og ønsker med denne udmelding offentligt at vise, at vi står bag disse krav.

– AaB Support Club ønsker ligeledes at kvittere for Brøndby Support og Fanafdelingens aktive stillingtagen til problemstillingen. I denne debat er der mere der samler os, end adskiller os, skriver fanklubben.

Tidligere har Vejle-fansene i “Forenet Nørreskoven” også ytret opbakning til Brøndby Support og Fanafdelingen.

De to Brøndby-fangruppers initiativ fik blandt andet Brøndby IF til at blande sig i debatten. Læs mere her.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

OB – Vejle Boldklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner