Fans af SL-rivaler støtter Brøndby-tilhængere

AaB Support Club roser Brøndby Support og Fanafdelingens stillingtagen til VM i Qatar. Fanklubben støtter desuden Danske Fodbold Fans’ krav til FIFA og Qatar.



Normalt har AaB-fans og Brøndby-tilhængere modsatrettede interesser. De hepper på hver deres hold, og de fleste ønsker næppe konkurrenterne ret megen succes. Men på i hvert fald ét punkt kan de finde fælles fodslag.

For et par uger siden meldte Brøndby Support og Fanafdelingen som de første store fanklubber i Danmark deres holdning til VM i Qatar ud. De opfordrede samtidig Brøndby IF til at tage slutrunden op i DBU-regi.

Den udmelding møder nu opbakning fra AaB Support Club. AaB’s officielle fanklub skriver på sin hjemmeside, at den både står bag Danske Fodbold Fans, der har stillet en række krav til FIFA og Qatar og sagt, at hvis de ikke opfyldes, bør slutrunden boykottes, og bag Brøndby-fangruppernes udmelding.

– Hos AaB Support Club har vi internt længe været i dialog omkring vores ståsted i forhold til VM i Qatar. Fodboldens værdier er svære at få øje på i nutidens moderne fodbold, hvorfor vi i AaB Support Club ønsker at tage aktiv stilling i debatten. AaB Support Club støtter op omkring DFF’s krav til Qatar og FIFA, og ønsker med denne udmelding offentligt at vise, at vi står bag disse krav.

– AaB Support Club ønsker ligeledes at kvittere for Brøndby Support og Fanafdelingens aktive stillingtagen til problemstillingen. I denne debat er der mere der samler os, end adskiller os, skriver fanklubben.

Tidligere har Vejle-fansene i “Forenet Nørreskoven” også ytret opbakning til Brøndby Support og Fanafdelingen.

De to Brøndby-fangruppers initiativ fik blandt andet Brøndby IF til at blande sig i debatten. Læs mere her.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Brian Riemer peger på tre årsager

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb