Fans af SL-rivaler støtter Brøndby-tilhængere

AaB Support Club roser Brøndby Support og Fanafdelingens stillingtagen til VM i Qatar. Fanklubben støtter desuden Danske Fodbold Fans’ krav til FIFA og Qatar.



Normalt har AaB-fans og Brøndby-tilhængere modsatrettede interesser. De hepper på hver deres hold, og de fleste ønsker næppe konkurrenterne ret megen succes. Men på i hvert fald ét punkt kan de finde fælles fodslag.

For et par uger siden meldte Brøndby Support og Fanafdelingen som de første store fanklubber i Danmark deres holdning til VM i Qatar ud. De opfordrede samtidig Brøndby IF til at tage slutrunden op i DBU-regi.

Den udmelding møder nu opbakning fra AaB Support Club. AaB’s officielle fanklub skriver på sin hjemmeside, at den både står bag Danske Fodbold Fans, der har stillet en række krav til FIFA og Qatar og sagt, at hvis de ikke opfyldes, bør slutrunden boykottes, og bag Brøndby-fangruppernes udmelding.

– Hos AaB Support Club har vi internt længe været i dialog omkring vores ståsted i forhold til VM i Qatar. Fodboldens værdier er svære at få øje på i nutidens moderne fodbold, hvorfor vi i AaB Support Club ønsker at tage aktiv stilling i debatten. AaB Support Club støtter op omkring DFF’s krav til Qatar og FIFA, og ønsker med denne udmelding offentligt at vise, at vi står bag disse krav.

– AaB Support Club ønsker ligeledes at kvittere for Brøndby Support og Fanafdelingens aktive stillingtagen til problemstillingen. I denne debat er der mere der samler os, end adskiller os, skriver fanklubben.

Tidligere har Vejle-fansene i “Forenet Nørreskoven” også ytret opbakning til Brøndby Support og Fanafdelingen.

De to Brøndby-fangruppers initiativ fik blandt andet Brøndby IF til at blande sig i debatten. Læs mere her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Mexico – Ecuador

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

England – DR Congo

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Colombia – Portugal

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Spår rekordtransfer i dette vindue

Brøndby i dialog med Christopher Olivier