Fifa-præsident i angreb: Bør undskylde i 3000 år

Qatar og Fifas kritikere blev kaldt både dobbeltmoralske og racistiske af Gianni Infantino i en lang tale.



Danmark og de andre kritiske stemmer fyldte lørdag langt størstedelen af en lang enetale fra Gianni Infantino forud for VM i Qatar.

Præsidenten i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) opfordrede for et par uger siden til at fokusere på fodbold frem for politik og ideologi. Men den kurs holdt han sig på ingen måde til.

Faktisk fyldte fodbold meget lidt i den mere end time lange tale, inden der blev åbnet op for spørgsmål.

Infantino nævnte ikke Danmark eller DBU ved navn, men omtalte flere gange sine kritikere som europæiske.

– Vi bør som europæere undskylde i de næste 3000 år for, hvad vi har gjort i de seneste 3000 år, inden vi begynder at give moralske råd til andre, siger den schweizisk-italienske Infantino blandt andet.

Fifa-præsidenten erklærede sig også trist over "dobbeltmoralen" og "hykleriet" i Europa, og at der mangler anerkendelse for de forbedrede forhold for migrantarbejdere i Qatar, som der er sket i løbet af de seneste år.

Infantino havde også svært ved at forstå, hvorfor videoerne af indiske fans i trøjer fra blandt andet Argentina, Tyskland og England i gaderne i Qatar har mødt kritik.

– Kan en, der ligner en inder, ikke heppe på England, Spanien eller Tyskland? Ved I, hvad det er? Det er racisme. Det er ren racisme. Det skal vi stoppe med.

– Alle i verden har ret til at heppe på dem, som han har lyst til, siger Infantino.

Fifa-præsidenten understregede flere gange, som han har gjort tidligere, at han forventer, at slutrunden i Qatar bliver den bedste nogensinde.

Han blev også bedt om en reaktion på de fans, der har proklameret, at de ikke glæder sig til at se kampene fra VM på grund af kontroverserne med blandt andet migrantarbejdere og menneskerettigheder.

– Til de fans, der ikke vil se VM? Hvad vil du have, jeg skal sige til dem? Lad vær at se med. Jeg er overbevist, at de kommer til det.

– Offentligt siger de, at de ikke vil se VM. Men privat tager de hjem og ser selvfølgelig kampene, for for fodboldfans er der intet større end VM. Fem milliarder mennesker kommer til at se med.

– Til alle, der ser med åbent eller hemmeligt, vil jeg sige, at de kommer til at se den bedste fodbold nogensinde og de største følelser nogensinde. De kommer til at nyde det, som de aldrig har nydt en VM-slutrunde tidligere.

Infantino åbnede hele seancen lørdag ved at sige, at han følte sig som både qatarsk, arabisk, homoseksuel, handicappet og migrantarbejder. Ingen af dele er han dog reelt.

Værtsnationen Qatar åbner søndag klokken 17 dansk tid VM med en kamp mod Ecuador.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Er han den nye Rurik Gislason?



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Barcelona trækker sig fra turnering

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby IF – Randers FC

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Han kan blive den næste store profil!



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Tæt på utrolig kamprekord

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC Midtjylland – FC København

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Superliga-profil skadet

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Hylder Manchester United-stjerne

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Superliga-premiere aflyst

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte