FIFA-rapport: VM hvert 2. år vil give 29 mia. kr.

Ifølge Arsène Wenger er 90 procent af modstanden mod VM hvert andet år baseret på følelser og ikke fakta.



Forslaget om VM i fodbold hvert andet år i stedet for hvert fjerde er overordnet set populært blandt Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) medlemslande.

Det siger Fifa-præsident Gianni Infantino, efter at der mandag blev afholdt et møde, hvor idéen endnu en gang blev vendt.

– Hvis der skulle stemmes om det i morgen, ville flertallet nok stemme for VM hvert andet år, siger han til journalister efter mødet.

– Men det er ikke det, det skal handle om. Vi kigger på kalenderen som helhed og ser på, hvordan vi kan gøre fodbold bedre, og hvor mange vi kan få med om bord på en ny måde at organisere fremtidens fodbold.

Han vil ikke sige noget om, hvornår der eventuelt skal stemmes om forslaget, men tidligere mandag gættede Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør, Jakob Jensen, på, at det kan komme på dagsordenen, når Fifa i marts næste år afholder en kongres i Qatar.

Danmark er sammen med Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) modstander af at spille dobbelt så mange verdensmesterskaber som i dag.

Det vil gå ud over spillernes helbred, det kan føre til en negligering af kvindefodbold, og det kan udhule interessen for slutrunder generelt, lyder nogle af argumenterne.

Men spørger man Fifas chef for global udvikling, den tidligere Arsenal-manager Arsène Wenger, kigger skeptikerne ikke tilstrækkeligt på fordelene.

– Vi møder modstand, og det, der ærgrer mig, er, at 90 procent af modstanden er følelser og ikke fakta eller analyse. Vi må komme over den frygt, for de fleste af følelserne er baseret på frygt, siger han.

Der er modstridende rapporter om, hvad VM hvert andet år vil få af økonomiske konsekvenser.

Mandag fremlagde Fifa en rapport, der viser, at det vil øge Fifas omsætning med 4,4 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 29 milliarder kroner.

Af dem skal 3,5 milliarder dollar – 23 milliarder kroner – angiveligt gå til en fond, hvorfra hvert medlemsland over fire år modtager i omegnen af 16 millioner dollar svarende til 105 millioner kroner.

Uefa har til gengæld offentliggjort en rapport, der viser, at ændringerne i den internationale kalender vil føre til et stort milliontab for de europæiske medlemslande.

Her lyder vurderingen, at landene samlet set vil tabe mellem 2,5 og 3 milliarder euro over fire år. I danske kroner er det mellem 19 og 22 milliarder.

Ud over Uefa har Det Sydamerikanske Fodboldforbund (Conmebol) ytret modstand mod forslaget.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Skifter til Rangers

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub