FIFA med ordre til Kjær og andre: Spil med det her

Simon Kjær og de andre anførere ved VM skal spille med anførerbind for forskellige kampagner, skriver Fifa.



Den danske landsholdskaptajn kan formentligt godt glemme alt om at få lov at spille med det "One Love"-anførerbind ved VM, som han har ønsket.

Anførerbindet er dekoreret med et hjerte i regnbuefarver og er en del af en antidiskriminationskampagne, men Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har andre planer.

Ifølge forbundets hjemmeside skal anførerne ved VM i Qatar nemlig spille med en række anførerbind, der repræsenterer forskellige kampagner.

Under de første gruppekampe – herunder Danmark mod Tunesien tirsdag – skal de 32 anførere bære et bind, der repræsentere kampagnen Football Unites The World.

Ifølge Fifas hjemmeside handler den om det simple budskab, at fodbold har en unik evne kan samle verden. Forleden blev den præsenteret af forbundets præsident, Gianni Infantino, sammen med en opfordring til våbenhvile i "krigen i Ukraine og Rusland".

Senere skal anførerne også bære anførerbind, der repræsenterer kampagner til fordel for klimaet, børn, uddannelse og mod diskrimination.

Ud over anførerbindene vil kampagnerne også indeholde blandt andet budskaber på stadionernes skærme og på flag.

Kjær havde ellers håbet på godkendelse fra Fifa til at bære "One Love"-anførerbind, som han også gjorde i september, da Danmark spillede mod Kroatien og Frankrig i Nations League.

Anførerne fra Tyskland og England, Manuel Neuer og Harry Kane, har bebudet, at de vil spille med anførerbindet under VM i Qatar, uanset om de får tilladelse eller ej. Men det er usikkert, om det stadig gælder efter Fifas lancering af sine kampagner.

Gianni Infantino sendte tidligere i november en opfordring rundt til deltagerlande ved VM om at droppe politiske og ideologiske budskaber til fordel for fokus på fodbold.

Dansk Boldspil-Union (DBU) havde ønsket, at de danske spillere skulle træne i en trøje med "Human Rights for All" påtrykt, men det blev afvist af Fifa med henvisning til, at politiske budskaber ikke er tilladt på tøj og udstyr.

DBU-direktør Jakob Jensen er ikke enig.

– For mig at se er det her en trøje med et ganske enkelt budskab om universelle menneskerettigheder, sagde Jakob Jensen i sidste uge.

Ifølge direktøren kan DBU dog straffes med både penge- og pointstraf ved brug af trøjen, og den risiko ønsker man ikke at løbe.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Pokalhelt knækker FC København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski