Kan der afholdes VM i fodbold hvert andet år?
Det vil Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) nu have kigget nærmere på.
Fredag har 166 ud af de 188 medlemslande, der stemte på Fifas årlige kongres, vedtaget, at det skal undersøges, hvad et verdensmesterskab hvert andet år vil have af betydning for internationale fodbold.
Det skriver Reuters.
Forslaget var blevet fremsat af Saudi-Arabiens fodboldforbund og fik altså rigeligt med stemmer til at blive vedtaget. Siden 1950 er VM blevet afholdt hvert fjerde år.
– Vi tror på, at fremtiden for fodbold står ved en afgørende skillevej. De mange udfordringer, fodbolden har stået over for, er blevet forstærket af den igangværende pandemi, siger Fifa-præsident Gianni Infantino.
– Det er tid til at undersøge, hvordan spillet er struktureret på verdensplan, og overveje, hvad der er bedst for vores sports fremtid.
– Heriblandt om den nuværende cyklus på fire år forbliver det mest optimale udgangspunkt for, hvordan fodbold bliver administreret i forhold til både det konkurrencemæssige og det kommercielle.
På fredagens kongres fulgte seks nordiske lande – herunder Danmark – op på den kritik, de for nylig fremsatte over for Fifa angående forholdene i Qatar, hvor VM næste år skal spilles.
Ifølge Dansk Boldspil-Union (DBU) tog præsidenten for Finlands fodboldforbund, Ari Lahti, ordet på kongressen på vegne af de nordiske lande.
– Forholdene er nødt til at blive forbedret. Det er ikke bare et problem for Fifa, Qatar eller de nordiske fodboldforbund.
– Det er en problematik af største betydning for fodboldsammenslutningen over hele kloden, da vores smukke sport skal være den ansvarlige sport og bevise, at skuepladsen for de største drømme også kan være scenen for menneskerettigheder, respekt og antidiskrimination.
Til det sagde Gianni Infantino blandt andet, at der er sket fremskridt i Qatar, men at der stadig er plads til forbedring.
– VM i Qatar næste år bliver den bedste turnering nogensinde, og den vil efterlade en varig social forandring i landet og regionen. Både under turneringen, men også efterfølgende. Jeg tror, at fodbold har skabt en positiv forandring, lød det fra Fifa-præsidenten ifølge DBU.
DBU-formand Jesper Møller glæder sig over, at Fifa fortsat har fokus på problematikken, siger han på det danske forbunds hjemmeside.
– Det er vigtigt at fortsætte det arbejde fremadrettet, så vi kan sikre, at menneskerettighederne bliver forbedret i Qatar frem mod VM-slutrunden næste år, siger Møller.
/ritzau/

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Blæst bagover af dansk stjerne

– Jeg vil vinde Champions League

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Glem det, Pogacar! – stjerne vil selv vinde

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

FC Midtjylland – Viborg FF

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

FC København – Silkeborg IF

Bendtner scorer nyt job

En fynsk kongetransfer!

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Dansker i stort kinesisk eventyr

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Her er trupperne til midtjysk derby

Engelsk legende til Wrexham?

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Sker for første gang

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet
