Marokko skrev lørdag fodboldhistorie, da holdet slog Portugal og spillede sig i semifinalen ved VM i Qatar.
Sejren på 1-0 i kvartfinalen betyder, at Marokko som det første afrikanske hold i VM-historien er blandt de fire sidste deltagere.
Youssef En Nesyri blev matchvinder, da han kort før pausen pandede Marokko i front. Derfra trykkede Portugal på, men det lykkedes nordafrikanerne at overleve et opskruet portugisisk pres.
I tillægstiden var Marokko endda i undertal, efter at Walid Cheddira fik to advarsler inden for et par minutter og blev udvist.
Portugals favoritter startede bedst og kom til flere pæne muligheder, før marokkanerne begyndte at true den anden vej.
Med hårdhed i duellerne og sikkert pasningsspil tiltvang Marokko sig efter en halv time et lille overtag, og det var derfor ikke helt overraskende, at holdet tog føringen fem minutter før pausen.
Her blev bolden lagt i en bue ind foran Portugals mål, hvor Youssef En Nesyri sprang højt og pandede Marokko på 1-0.
Angriberen fik taget et perfekt tilløb og oversprang sin oppasser Ruben Dias, mens målmand Diogo Costa fik placeret sig skidt.
De sidste minutter frem mod pausen trykkede Portugal på, og Bruno Fernandes var tæt på at udligne med et lumsk og dykkende skud fra en spids vinkel, men portugiseren måtte se sit forsøg ramme overliggeren.
To gange appellerede Portugal-spillerne også for straffespark, og da dommeren afviste dem, blev han omringet efter afslutningen på første halvleg.
Cristiano Ronaldo startede for anden gang på bænken, men efter pausen blev den klubløse profil sendt på banen i en offensiv satsning af landstræner Fernando Santos.
Det var Ronaldos 196. optræden i Portugal-trøjen, hvilket betyder, at han tangerer rekorden for mandlige spillere med flest landskampe i verden.
Marokko blev presset i bund, men kun få gange fik portugiserne skabt de helt store chancer.
Den bedste mulighed havde João Félix, men målmand Bono fik vippet bolden over målet til hjørnespark.
I tillægstiden på otte minutter havde Ronaldo også en pæn chance på et kontraangreb, men han blev presset og skudforsøget sad lige på Marokkos keeper.
Indskiftede Walid Cheddira bragte sine i forvejen pressede holdkammerater i yderligere problemer, da han to gange i tillægstiden fik en advarsel og derfor blev udvist.
Trods en mand i undertal var Zakaria Aboukhlal tæt på at øge til 2-0 på en friløber, men hans skudforsøg var for svagt.
Med et minut tilbage fik Pepe Portugals sidste chance, men et hovedstød fra kort afstand røg forbi mål.
I semifinalen skal Marokko op imod enten England eller de regerende verdensmestre fra Frankrig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
‘Det er dramatisk!’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
CUSTOM
Brighton – Liverpool
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM