Efter en skadesplaget VM-optakt er landsholdsspilleren Christian Nørgaard glad for, at han onsdag eftermiddag er en af de 26 danske spillere, der deltager i fodboldlandsholdets første træning i Qatars bagende sol.
Midtbanespilleren var nervøs for, om Hjulmand ville udtage ham efter en skade i akillessenen, men Nørgaard fik en opløftende nyhed, da han blev udtaget som en af de fem sidste spillere til VM-truppen.
– Jeg vidste godt, at jeg skulle have minutter for at gøre mig gældende, så jeg nåede at blive nervøs for, om det ikke kunne lade sig gøre.
– Det har været svært på mange måder ikke at vide, hvad fremtiden ville bringe i forhold til VM. Da skanningen blev lavet i første omgang, vidste jeg, at der ikke var en garanti for, at jeg ville blive klar til VM, men jeg har trænet hårdt og dedikeret, og jeg er glad for min krops tilstand, siger Christian Nørgaard.
Inden slutrunden nåede han at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.
Landstræner Kasper Hjulmand fastslog flere gange inden sin endelige udtagelse, at han ville strække sig langt for at få Nørgaard med i sin VM-trup.
Dels fordi Nørgaard er det bedste alternativ til Pierre-Emile Højbjerg som defensiv midtbanespiller, dels fordi den boldsikre Brentford-spiller kan bruges som en ekstra gardering i midterforsvaret.
– De udtalelser betyder meget. Som spiller håber man, at træneren ser ens værdier og kvaliteter, og jeg har følt støtte fra Kasper. Så jeg er glad for udtagelsen, selv om min forberedelse ikke har været optimal.
– Til gengæld har jeg en ekstrem spillelyst, fordi jeg ikke har spillet så meget fodbold i de sidste par måneder, siger Christian Nørgaard.
Han erkender, at han formentlig er et stykke bagud i kampen om VM-spilletid, men ser lyst på sine muligheder for at spille sig varm undervejs.
– Mine forudsætninger for at få spilletid er lidt anderledes end tidligere, men under EM sidste år kæmpede jeg mig op gennem turneringen, selv om jeg ikke var en af de første på holdkortet.
– Gennem træning og hårdt arbejde kan der ske mange ting, og jeg håber, at der kommer spilletid min vej, selv om jeg godt kan forstå, hvis det ikke bliver lige med det første, siger Christian Nørgaard.
Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.
/ritzau/
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
Kæmper mod uret
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
Derfor vinder Brøndby ikke guld
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
Suveræn dansk sejr
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER