Over 100 nødråb fra Qatar: De behandler mig som en hund

Over 100 kvinder fortæller i ny rapport om grov udnyttelse, fysisk og psykisk vold og ikke mindst frarøvelse af deres pas og mulighed for at flygte fra VM-værten Qatar.



– Jeg arbejdede fra klokken fem om morgenen til midnat uden fridage. Ingen mad. Jeg spiste rester. De behandlede mig som en hund. Undskyld, jeg græder. Jeg har ikke lyst til at huske tilbage på det nogensinde igen.

Siden Qatar fik tildelt VM, har verdenssamfundet håbet, at det ville føre til bedre forhold for de to millioner migrantarbejdere i landet. Og Qatars ledere har gang på gang lovet bod og bedring. Lige så ofte har medier og NGO’er dokumenteret, at ordene klinger hult, når de bliver målt op mod virkeligheden.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

Denne mandag ser endnu et eksempel på netop det dagens lys.

Citatet i indledningen på artiklen er af fra en af de 105 kvinder, som Amnesty International baserer deres nye rapport på. Den beskæftiger sig med de såkaldte domestic workers, som er ansat til at passe børn, vaske tøj og gøre rent for velhavende qatarske familier.

Skældsord som “hund”, “dum”, “dyr” og “kælling” går igen, når kvinderne beskriver, hvordan de bliver talt til.

Læs også:Forfatter til Qatar-rapport: Alle fortalte, at de bliver svindlet

Rapporten viser blandt andet, at…

  • 89 af de adspurgte ikke har en ugentlig fridag, selv om det er en lovfæstet ret,
  • 90 af kvinder jævnligt arbejder mere end 14 timer om dagen, mens halvdelen arbejder over 18 timer om dagen, hvilket også strider mod loven,
  • 87 af de adspurgte har fået deres pas konfiskeret, så de kan ikke forlade Qatar.

Desuden fortæller 15 af kvinderne, at de er blevet udsat for fysisk vold af deres arbejdsgivere.

– Den efterfølgende dag begyndte fruen at råbte ad alle stuepigerne. Hun begyndte at spytte på os og slog mig igen. Før det havde hun også sparket mig i ryggen, fortæller en af dem.

Det er tre år, siden Qatar indførte Domestic Workers Law, som på papiret sikrer de 173.000 hushjælpere basale rettigheder til pauser, ugentlige fridage og ferier. Amnestys rapport bekræfter dog det billede, som tegner sig for stort set alle reformer indført i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden: De bliver ikke ført ud i livet.

Det er end ikke to måneder, siden Human Rights Watch dokumenterede, at Qatars reformer for lønsvindel heller ikke har materialiseret sig i væsentligt bedre forhold for de mennesker, der bygger landets VM-stadioner.

Læs også:Retter hård kritik mod Qatar: Folk sulter, mens de forbereder VM
Læs også:Podcast: Hvad har FCM-modstanderens bagmænd med klub-VM at gøre?






LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Freiburg – Aston Villa

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Er den største Bournemouth-fan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Neymar er tilbage