Over 100 nødråb fra Qatar: De behandler mig som en hund

Over 100 kvinder fortæller i ny rapport om grov udnyttelse, fysisk og psykisk vold og ikke mindst frarøvelse af deres pas og mulighed for at flygte fra VM-værten Qatar.



– Jeg arbejdede fra klokken fem om morgenen til midnat uden fridage. Ingen mad. Jeg spiste rester. De behandlede mig som en hund. Undskyld, jeg græder. Jeg har ikke lyst til at huske tilbage på det nogensinde igen.

Siden Qatar fik tildelt VM, har verdenssamfundet håbet, at det ville føre til bedre forhold for de to millioner migrantarbejdere i landet. Og Qatars ledere har gang på gang lovet bod og bedring. Lige så ofte har medier og NGO’er dokumenteret, at ordene klinger hult, når de bliver målt op mod virkeligheden.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

Denne mandag ser endnu et eksempel på netop det dagens lys.

Citatet i indledningen på artiklen er af fra en af de 105 kvinder, som Amnesty International baserer deres nye rapport på. Den beskæftiger sig med de såkaldte domestic workers, som er ansat til at passe børn, vaske tøj og gøre rent for velhavende qatarske familier.

Skældsord som “hund”, “dum”, “dyr” og “kælling” går igen, når kvinderne beskriver, hvordan de bliver talt til.

Læs også:Forfatter til Qatar-rapport: Alle fortalte, at de bliver svindlet

Rapporten viser blandt andet, at…

  • 89 af de adspurgte ikke har en ugentlig fridag, selv om det er en lovfæstet ret,
  • 90 af kvinder jævnligt arbejder mere end 14 timer om dagen, mens halvdelen arbejder over 18 timer om dagen, hvilket også strider mod loven,
  • 87 af de adspurgte har fået deres pas konfiskeret, så de kan ikke forlade Qatar.

Desuden fortæller 15 af kvinderne, at de er blevet udsat for fysisk vold af deres arbejdsgivere.

– Den efterfølgende dag begyndte fruen at råbte ad alle stuepigerne. Hun begyndte at spytte på os og slog mig igen. Før det havde hun også sparket mig i ryggen, fortæller en af dem.

Det er tre år, siden Qatar indførte Domestic Workers Law, som på papiret sikrer de 173.000 hushjælpere basale rettigheder til pauser, ugentlige fridage og ferier. Amnestys rapport bekræfter dog det billede, som tegner sig for stort set alle reformer indført i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden: De bliver ikke ført ud i livet.

Det er end ikke to måneder, siden Human Rights Watch dokumenterede, at Qatars reformer for lønsvindel heller ikke har materialiseret sig i væsentligt bedre forhold for de mennesker, der bygger landets VM-stadioner.

Læs også:Retter hård kritik mod Qatar: Folk sulter, mens de forbereder VM
Læs også:Podcast: Hvad har FCM-modstanderens bagmænd med klub-VM at gøre?






LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Hold nu kæft, hvor er han god!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!