Over 100 nødråb fra Qatar: De behandler mig som en hund

Over 100 kvinder fortæller i ny rapport om grov udnyttelse, fysisk og psykisk vold og ikke mindst frarøvelse af deres pas og mulighed for at flygte fra VM-værten Qatar.



– Jeg arbejdede fra klokken fem om morgenen til midnat uden fridage. Ingen mad. Jeg spiste rester. De behandlede mig som en hund. Undskyld, jeg græder. Jeg har ikke lyst til at huske tilbage på det nogensinde igen.

Siden Qatar fik tildelt VM, har verdenssamfundet håbet, at det ville føre til bedre forhold for de to millioner migrantarbejdere i landet. Og Qatars ledere har gang på gang lovet bod og bedring. Lige så ofte har medier og NGO’er dokumenteret, at ordene klinger hult, når de bliver målt op mod virkeligheden.

Læs også:Eksklusivt interview: Måtte drikke urin og flygte for sit liv i Dubai

Denne mandag ser endnu et eksempel på netop det dagens lys.

Citatet i indledningen på artiklen er af fra en af de 105 kvinder, som Amnesty International baserer deres nye rapport på. Den beskæftiger sig med de såkaldte domestic workers, som er ansat til at passe børn, vaske tøj og gøre rent for velhavende qatarske familier.

Skældsord som “hund”, “dum”, “dyr” og “kælling” går igen, når kvinderne beskriver, hvordan de bliver talt til.

Læs også:Forfatter til Qatar-rapport: Alle fortalte, at de bliver svindlet

Rapporten viser blandt andet, at…

  • 89 af de adspurgte ikke har en ugentlig fridag, selv om det er en lovfæstet ret,
  • 90 af kvinder jævnligt arbejder mere end 14 timer om dagen, mens halvdelen arbejder over 18 timer om dagen, hvilket også strider mod loven,
  • 87 af de adspurgte har fået deres pas konfiskeret, så de kan ikke forlade Qatar.

Desuden fortæller 15 af kvinderne, at de er blevet udsat for fysisk vold af deres arbejdsgivere.

– Den efterfølgende dag begyndte fruen at råbte ad alle stuepigerne. Hun begyndte at spytte på os og slog mig igen. Før det havde hun også sparket mig i ryggen, fortæller en af dem.

Det er tre år, siden Qatar indførte Domestic Workers Law, som på papiret sikrer de 173.000 hushjælpere basale rettigheder til pauser, ugentlige fridage og ferier. Amnestys rapport bekræfter dog det billede, som tegner sig for stort set alle reformer indført i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden: De bliver ikke ført ud i livet.

Det er end ikke to måneder, siden Human Rights Watch dokumenterede, at Qatars reformer for lønsvindel heller ikke har materialiseret sig i væsentligt bedre forhold for de mennesker, der bygger landets VM-stadioner.

Læs også:Retter hård kritik mod Qatar: Folk sulter, mens de forbereder VM
Læs også:Podcast: Hvad har FCM-modstanderens bagmænd med klub-VM at gøre?




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

FCK-profil med hattrick i målfest

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle Solbakken i stort forsvar

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu