Advarer: Alle VM-fans tvinges til at hente app

Alle, som rejser til Qatar for at se VM, skal hente en særlig app ned på telefonen. Appen giver myndighederne i Qatar mulighed for at tilgå informationer i den enkeltes telefon, lyder det fra flere eksperter, der advarer alle fodboldfans og journalister imod den.



Hele verdens øjne rettes mod Qatar i denne måned, når VM går i gang i ørkenstaten. På samme tid holder myndighederne i Qatar et skarpt øje med hver og en, som krydser grænsen for at deltage i VM-festen.

Til det formål har VM-værtsnationen udviklet appen Hayya – ja, rent faktisk er det regeringstoppen i Qatar, der har stået for at udvikle den. 

Alle, der rejser til Qatar, vil blive bedt om at hente Hayya ned på telefonen, og officielt bruges appen til at holde styr på kampbilletter, give tips til seværdigheder i Doha, og den er samtidig billetten, hvis man vil rejse gratis med metroen. Man får imidlertid en masse med i købet, som man ikke ønsker sig.

Når man accepterer vilkårene for appen – hvad man ikke kan slippe udenom, hvis man vil leve op til kravet om at have den på telefonen – godkender man samtidig, at myndighederne i Qatar kan holde øje med én. 

Det er noget, norske NRK allerede har beskrevet, og her sammenlignes Hayya med søsterappen The Ehteraz, som indtil for nyligt også var et krav for at entrere Qatar.

– Når man downloader de her to apps, accepterer man samtidig vilkårene, og de er meget generøse. Man overlader kort og godt al information på telefonen. Man giver de mennesker, som kontrollerer appen, mulighed for at læse med og ændre tingene. De får også mulighed for at hente information fra andre apps, hvis de har kapaciteten til det, og det tror vi, at de har, siger Øyvind Vasaasen, der er sikkerhedschef på NRK.

Han bakkes op af Henning Mortensen, der er formand for Rådet for Digital Sikkerhed i Danmark.

– Det er usædvanligt og vidtgående, at en nationalstat beder om så mange oplysninger om en person, der rejser til et land, siger Mortensen til Tipsbladet og fortsætter:

– Hvis det skulle ske i EU, skulle der være eksplicit hjemmel til at behandle oplysningerne og et klart formål, som var proportionalt med den europæiske charter for menneskerettigheder, og det, tænker jeg, er ganske tvivlsomt, om man kunne fastsætte et sådant formål.

– Desuden oplyses man ikke om, hvad oplysningerne bruges til, og hvor længe de opbevares. Der er al mulig god grund til at undlade at bruge den app til noget som andet end, hvad der er absolut påkrævet. Og desuden slette den igen, så snart man har forladt Qatar.

Tipsbladet har været i kontakt med FIFA, der ikke ønsker at kommentere værtslandets krav om at hente Hayya-appen. På forbundets hjemmeside kan man læse, at FIFA fralægger sig al ansvar i forbindelse med brug af appen. 

Dansk Journalistforbund fordømmer 
Det er ikke kun fodboldfans, der skal downloade Hayya før afrejse til Qatar – det samme gælder de journalister, der rejser til landet for at dække slutrunden. 

For journalister er telefonen et vigtigt redskab i omgangen med kilder, og der kan derfor gemme sig mange fortrolige oplysninger på telefonen – oplysninger, der kan have fatale konsekvenser for kilderne, hvis de kommer i de forkerte hænder. 

Derfor er det også yderst kritisabelt, at alle journalister skal have Hayya på deres telefoner ved indrejse til Qatar, lyder det fra Dansk Journalistforbund.

– Det er jo endnu en sideeffekt af at give et VM-værtsskab til et totalitært styre, og derfor skal man tage alle de forholdsregler, man kan. Vi fordømmer selvfølgelig den her app og synes, at de skal finde en anden løsning. Hvis de insisterer på, at det her er løsningen, er vores råd, at alle journalister medbringer en telefon, som kun bruges til at hente appen. Det nytter ikke noget, man er overvåget, bare fordi man skal dække en VM-slutrunde, siger Allan Boye Thulstrup, der er næstformand i Dansk Journalistforbund. 

To journalister fra det norske medie NRK blev sidste år anholdt på en arbejdsrejse i Qatar, og ved den lejlighed blev de frataget deres telefoner og computere. I forlængelse heraf frarådede Dansk Journalistforbund danske journalister at rejse til Qatar, men det er ikke længere anbefalingen.

– På det tidspunkt var det svært at forudse, hvad der ville ske, hvis man rejste derned. Nu er vores råd til journalister, at man forbereder sig på samme måde, som hvis man skulle til en krigszone, lyder det fra næstformanden.

Tipsbladet ville gerne have spurgt DBU, om spillerne og staben også skal downloade Hayya inden afrejse til Qatar, men det har ikke været muligt at få en kommentar fra unionen. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’