Hele verdens øjne rettes mod Qatar i denne måned, når VM går i gang i ørkenstaten. På samme tid holder myndighederne i Qatar et skarpt øje med hver og en, som krydser grænsen for at deltage i VM-festen.
Til det formål har VM-værtsnationen udviklet appen Hayya – ja, rent faktisk er det regeringstoppen i Qatar, der har stået for at udvikle den.
Alle, der rejser til Qatar, vil blive bedt om at hente Hayya ned på telefonen, og officielt bruges appen til at holde styr på kampbilletter, give tips til seværdigheder i Doha, og den er samtidig billetten, hvis man vil rejse gratis med metroen. Man får imidlertid en masse med i købet, som man ikke ønsker sig.
Når man accepterer vilkårene for appen – hvad man ikke kan slippe udenom, hvis man vil leve op til kravet om at have den på telefonen – godkender man samtidig, at myndighederne i Qatar kan holde øje med én.
Det er noget, norske NRK allerede har beskrevet, og her sammenlignes Hayya med søsterappen The Ehteraz, som indtil for nyligt også var et krav for at entrere Qatar.
– Når man downloader de her to apps, accepterer man samtidig vilkårene, og de er meget generøse. Man overlader kort og godt al information på telefonen. Man giver de mennesker, som kontrollerer appen, mulighed for at læse med og ændre tingene. De får også mulighed for at hente information fra andre apps, hvis de har kapaciteten til det, og det tror vi, at de har, siger Øyvind Vasaasen, der er sikkerhedschef på NRK.
Han bakkes op af Henning Mortensen, der er formand for Rådet for Digital Sikkerhed i Danmark.
– Det er usædvanligt og vidtgående, at en nationalstat beder om så mange oplysninger om en person, der rejser til et land, siger Mortensen til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvis det skulle ske i EU, skulle der være eksplicit hjemmel til at behandle oplysningerne og et klart formål, som var proportionalt med den europæiske charter for menneskerettigheder, og det, tænker jeg, er ganske tvivlsomt, om man kunne fastsætte et sådant formål.
– Desuden oplyses man ikke om, hvad oplysningerne bruges til, og hvor længe de opbevares. Der er al mulig god grund til at undlade at bruge den app til noget som andet end, hvad der er absolut påkrævet. Og desuden slette den igen, så snart man har forladt Qatar.
Tipsbladet har været i kontakt med FIFA, der ikke ønsker at kommentere værtslandets krav om at hente Hayya-appen. På forbundets hjemmeside kan man læse, at FIFA fralægger sig al ansvar i forbindelse med brug af appen.
Dansk Journalistforbund fordømmer
Det er ikke kun fodboldfans, der skal downloade Hayya før afrejse til Qatar – det samme gælder de journalister, der rejser til landet for at dække slutrunden.
For journalister er telefonen et vigtigt redskab i omgangen med kilder, og der kan derfor gemme sig mange fortrolige oplysninger på telefonen – oplysninger, der kan have fatale konsekvenser for kilderne, hvis de kommer i de forkerte hænder.
Derfor er det også yderst kritisabelt, at alle journalister skal have Hayya på deres telefoner ved indrejse til Qatar, lyder det fra Dansk Journalistforbund.
– Det er jo endnu en sideeffekt af at give et VM-værtsskab til et totalitært styre, og derfor skal man tage alle de forholdsregler, man kan. Vi fordømmer selvfølgelig den her app og synes, at de skal finde en anden løsning. Hvis de insisterer på, at det her er løsningen, er vores råd, at alle journalister medbringer en telefon, som kun bruges til at hente appen. Det nytter ikke noget, man er overvåget, bare fordi man skal dække en VM-slutrunde, siger Allan Boye Thulstrup, der er næstformand i Dansk Journalistforbund.
To journalister fra det norske medie NRK blev sidste år anholdt på en arbejdsrejse i Qatar, og ved den lejlighed blev de frataget deres telefoner og computere. I forlængelse heraf frarådede Dansk Journalistforbund danske journalister at rejse til Qatar, men det er ikke længere anbefalingen.
– På det tidspunkt var det svært at forudse, hvad der ville ske, hvis man rejste derned. Nu er vores råd til journalister, at man forbereder sig på samme måde, som hvis man skulle til en krigszone, lyder det fra næstformanden.
Tipsbladet ville gerne have spurgt DBU, om spillerne og staben også skal downloade Hayya inden afrejse til Qatar, men det har ikke været muligt at få en kommentar fra unionen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa