Hele verdens øjne rettes mod Qatar i denne måned, når VM går i gang i ørkenstaten. På samme tid holder myndighederne i Qatar et skarpt øje med hver og en, som krydser grænsen for at deltage i VM-festen.
Til det formål har VM-værtsnationen udviklet appen Hayya – ja, rent faktisk er det regeringstoppen i Qatar, der har stået for at udvikle den.
Alle, der rejser til Qatar, vil blive bedt om at hente Hayya ned på telefonen, og officielt bruges appen til at holde styr på kampbilletter, give tips til seværdigheder i Doha, og den er samtidig billetten, hvis man vil rejse gratis med metroen. Man får imidlertid en masse med i købet, som man ikke ønsker sig.
Når man accepterer vilkårene for appen – hvad man ikke kan slippe udenom, hvis man vil leve op til kravet om at have den på telefonen – godkender man samtidig, at myndighederne i Qatar kan holde øje med én.
Det er noget, norske NRK allerede har beskrevet, og her sammenlignes Hayya med søsterappen The Ehteraz, som indtil for nyligt også var et krav for at entrere Qatar.
– Når man downloader de her to apps, accepterer man samtidig vilkårene, og de er meget generøse. Man overlader kort og godt al information på telefonen. Man giver de mennesker, som kontrollerer appen, mulighed for at læse med og ændre tingene. De får også mulighed for at hente information fra andre apps, hvis de har kapaciteten til det, og det tror vi, at de har, siger Øyvind Vasaasen, der er sikkerhedschef på NRK.
Han bakkes op af Henning Mortensen, der er formand for Rådet for Digital Sikkerhed i Danmark.
– Det er usædvanligt og vidtgående, at en nationalstat beder om så mange oplysninger om en person, der rejser til et land, siger Mortensen til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvis det skulle ske i EU, skulle der være eksplicit hjemmel til at behandle oplysningerne og et klart formål, som var proportionalt med den europæiske charter for menneskerettigheder, og det, tænker jeg, er ganske tvivlsomt, om man kunne fastsætte et sådant formål.
– Desuden oplyses man ikke om, hvad oplysningerne bruges til, og hvor længe de opbevares. Der er al mulig god grund til at undlade at bruge den app til noget som andet end, hvad der er absolut påkrævet. Og desuden slette den igen, så snart man har forladt Qatar.
Tipsbladet har været i kontakt med FIFA, der ikke ønsker at kommentere værtslandets krav om at hente Hayya-appen. På forbundets hjemmeside kan man læse, at FIFA fralægger sig al ansvar i forbindelse med brug af appen.
Dansk Journalistforbund fordømmer
Det er ikke kun fodboldfans, der skal downloade Hayya før afrejse til Qatar – det samme gælder de journalister, der rejser til landet for at dække slutrunden.
For journalister er telefonen et vigtigt redskab i omgangen med kilder, og der kan derfor gemme sig mange fortrolige oplysninger på telefonen – oplysninger, der kan have fatale konsekvenser for kilderne, hvis de kommer i de forkerte hænder.
Derfor er det også yderst kritisabelt, at alle journalister skal have Hayya på deres telefoner ved indrejse til Qatar, lyder det fra Dansk Journalistforbund.
– Det er jo endnu en sideeffekt af at give et VM-værtsskab til et totalitært styre, og derfor skal man tage alle de forholdsregler, man kan. Vi fordømmer selvfølgelig den her app og synes, at de skal finde en anden løsning. Hvis de insisterer på, at det her er løsningen, er vores råd, at alle journalister medbringer en telefon, som kun bruges til at hente appen. Det nytter ikke noget, man er overvåget, bare fordi man skal dække en VM-slutrunde, siger Allan Boye Thulstrup, der er næstformand i Dansk Journalistforbund.
To journalister fra det norske medie NRK blev sidste år anholdt på en arbejdsrejse i Qatar, og ved den lejlighed blev de frataget deres telefoner og computere. I forlængelse heraf frarådede Dansk Journalistforbund danske journalister at rejse til Qatar, men det er ikke længere anbefalingen.
– På det tidspunkt var det svært at forudse, hvad der ville ske, hvis man rejste derned. Nu er vores råd til journalister, at man forbereder sig på samme måde, som hvis man skulle til en krigszone, lyder det fra næstformanden.
Tipsbladet ville gerne have spurgt DBU, om spillerne og staben også skal downloade Hayya inden afrejse til Qatar, men det har ikke været muligt at få en kommentar fra unionen.

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB

‘Sæt ham af!’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Får landsholdskarantæne

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League?

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger