Råb om hjælp: Hvordan skal vi overleve?

De gæstearbejdere, der bygger Qatars VM, lider. Tipsbladet har talt med en af dem, der frygter for, hvordan han og hans familie skal overleve.



Hvis det ikke var for de to millioner gæstearbejdere i Qatar, ville der ikke være noget VM om to år. Men deres betydning står ikke mål med den behandling, de får; gang på gang har NGO’er og medier afsløret, hvor kummerlige forhold de fleste af dem lever og arbejder under.

Et af de mest udbredte problemer handler om løn. Eller rettere: manglende løn. I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller indiske Rizwanullah Ansari sin historie om, hvordan han er blevet snydt for et års løn.

De penge skulle han have brugt til at betale husleje, mad og skolegang for sin familie hjemme i Indien: hustru og fire børn. I stedet har han været nødt til at låne penge, men det kan han ikke blive ved med. Når den mulighed forsvinder, er han og de fem mennesker, der af afhængige af ham, på bar bund.

Læs også:Det store overblik: Bør Danmark stille op til VM 2022?

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvad der så sker. Jeg ved, at gud er stor, men hvordan skal vi overleve uden penge? Det ved jeg ikke, siger han i Tipsbladet.

Er det det, du er bange for? At I ikke overlever?

– Ja. Hvis vi får ikke vores løn, hvordan skal folk så overleve derhjemme? Der er ikke andre muligheder nogen vegne. Vi er dem, der skal forsørge dem. Vi arbejder, og vi får løn, og på den måde overlever vores familier.

Læs også:Forhadt vært vil bruge Danmarks landshold til kæmpe PR-nummer

Ifølge en lang række rapporter og de eksperter, som Tipsbladet har talt med, er problemet med lønsvindel omfattende. Både i omfang, og hvad angår konsekvenser for den enkelte. Som Nicholas McGeehan, der er medstifter af og direktør i NGO’en FairSquare, som undersøger og dokumenterer brud på menneskerettighederne, siger:

– De her mænd og kvinder gør utrolige ofre. De forlader deres familier i årevis; deres børn, deres koner, deres mænd. De gør det, fordi de er desperate efter penge. Og det er ikke mange penge. Konsekvenserne, det har, er altødelæggende for arbejderne og deres familier, siger han.

– Når man taler med arbejdere, finder man ofte ud af, at de ikke bryder sig om forholdene og arbejdstiderne, og de finder sig i ting, som vi i Vesten ikke ville finde os i. Vi ville kalde det nedværdigende og umenneskeligt. Men de finder sig i det. Den eneste ting, de siger, er: ‘Bare giv mig mine penge. Giv mig det, jeg skrev mig op til.’ At frarøve dem det er ondskabsfuldt.

Læs hele historien om Rizwanullah Ansari og de hundredtusindvis af gæstearbejdere, der lever under slavelignende forhold i Qatar, i fredagens Tipsbladet. Du finder avisen som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chelsea med historiens største PL-underskud

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Rasmus Højlund har ikke set det før

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham præsenterer ny træner

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

En historisk katastrofe for Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Undskylder efter italiensk fiasko

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Stor profil glad for Brøndby

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres