Råb om hjælp: Hvordan skal vi overleve?

De gæstearbejdere, der bygger Qatars VM, lider. Tipsbladet har talt med en af dem, der frygter for, hvordan han og hans familie skal overleve.



Hvis det ikke var for de to millioner gæstearbejdere i Qatar, ville der ikke være noget VM om to år. Men deres betydning står ikke mål med den behandling, de får; gang på gang har NGO’er og medier afsløret, hvor kummerlige forhold de fleste af dem lever og arbejder under.

Et af de mest udbredte problemer handler om løn. Eller rettere: manglende løn. I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller indiske Rizwanullah Ansari sin historie om, hvordan han er blevet snydt for et års løn.

De penge skulle han have brugt til at betale husleje, mad og skolegang for sin familie hjemme i Indien: hustru og fire børn. I stedet har han været nødt til at låne penge, men det kan han ikke blive ved med. Når den mulighed forsvinder, er han og de fem mennesker, der af afhængige af ham, på bar bund.

Læs også:Det store overblik: Bør Danmark stille op til VM 2022?

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvad der så sker. Jeg ved, at gud er stor, men hvordan skal vi overleve uden penge? Det ved jeg ikke, siger han i Tipsbladet.

Er det det, du er bange for? At I ikke overlever?

– Ja. Hvis vi får ikke vores løn, hvordan skal folk så overleve derhjemme? Der er ikke andre muligheder nogen vegne. Vi er dem, der skal forsørge dem. Vi arbejder, og vi får løn, og på den måde overlever vores familier.

Læs også:Forhadt vært vil bruge Danmarks landshold til kæmpe PR-nummer

Ifølge en lang række rapporter og de eksperter, som Tipsbladet har talt med, er problemet med lønsvindel omfattende. Både i omfang, og hvad angår konsekvenser for den enkelte. Som Nicholas McGeehan, der er medstifter af og direktør i NGO’en FairSquare, som undersøger og dokumenterer brud på menneskerettighederne, siger:

– De her mænd og kvinder gør utrolige ofre. De forlader deres familier i årevis; deres børn, deres koner, deres mænd. De gør det, fordi de er desperate efter penge. Og det er ikke mange penge. Konsekvenserne, det har, er altødelæggende for arbejderne og deres familier, siger han.

– Når man taler med arbejdere, finder man ofte ud af, at de ikke bryder sig om forholdene og arbejdstiderne, og de finder sig i ting, som vi i Vesten ikke ville finde os i. Vi ville kalde det nedværdigende og umenneskeligt. Men de finder sig i det. Den eneste ting, de siger, er: ‘Bare giv mig mine penge. Giv mig det, jeg skrev mig op til.’ At frarøve dem det er ondskabsfuldt.

Læs hele historien om Rizwanullah Ansari og de hundredtusindvis af gæstearbejdere, der lever under slavelignende forhold i Qatar, i fredagens Tipsbladet. Du finder avisen som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler




Farzam spår: FC København henter en stor stjerne




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kontant dom over Elyounoussi

Mohamed Salah skriver under med denne klub

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Stor ændring i AGF?

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden