Råb om hjælp: Hvordan skal vi overleve?

De gæstearbejdere, der bygger Qatars VM, lider. Tipsbladet har talt med en af dem, der frygter for, hvordan han og hans familie skal overleve.



Hvis det ikke var for de to millioner gæstearbejdere i Qatar, ville der ikke være noget VM om to år. Men deres betydning står ikke mål med den behandling, de får; gang på gang har NGO’er og medier afsløret, hvor kummerlige forhold de fleste af dem lever og arbejder under.

Et af de mest udbredte problemer handler om løn. Eller rettere: manglende løn. I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller indiske Rizwanullah Ansari sin historie om, hvordan han er blevet snydt for et års løn.

De penge skulle han have brugt til at betale husleje, mad og skolegang for sin familie hjemme i Indien: hustru og fire børn. I stedet har han været nødt til at låne penge, men det kan han ikke blive ved med. Når den mulighed forsvinder, er han og de fem mennesker, der af afhængige af ham, på bar bund.

Læs også:Det store overblik: Bør Danmark stille op til VM 2022?

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvad der så sker. Jeg ved, at gud er stor, men hvordan skal vi overleve uden penge? Det ved jeg ikke, siger han i Tipsbladet.

Er det det, du er bange for? At I ikke overlever?

– Ja. Hvis vi får ikke vores løn, hvordan skal folk så overleve derhjemme? Der er ikke andre muligheder nogen vegne. Vi er dem, der skal forsørge dem. Vi arbejder, og vi får løn, og på den måde overlever vores familier.

Læs også:Forhadt vært vil bruge Danmarks landshold til kæmpe PR-nummer

Ifølge en lang række rapporter og de eksperter, som Tipsbladet har talt med, er problemet med lønsvindel omfattende. Både i omfang, og hvad angår konsekvenser for den enkelte. Som Nicholas McGeehan, der er medstifter af og direktør i NGO’en FairSquare, som undersøger og dokumenterer brud på menneskerettighederne, siger:

– De her mænd og kvinder gør utrolige ofre. De forlader deres familier i årevis; deres børn, deres koner, deres mænd. De gør det, fordi de er desperate efter penge. Og det er ikke mange penge. Konsekvenserne, det har, er altødelæggende for arbejderne og deres familier, siger han.

– Når man taler med arbejdere, finder man ofte ud af, at de ikke bryder sig om forholdene og arbejdstiderne, og de finder sig i ting, som vi i Vesten ikke ville finde os i. Vi ville kalde det nedværdigende og umenneskeligt. Men de finder sig i det. Den eneste ting, de siger, er: ‘Bare giv mig mine penge. Giv mig det, jeg skrev mig op til.’ At frarøve dem det er ondskabsfuldt.

Læs hele historien om Rizwanullah Ansari og de hundredtusindvis af gæstearbejdere, der lever under slavelignende forhold i Qatar, i fredagens Tipsbladet. Du finder avisen som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler






LIVE

LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Deler nyt om fremtiden

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Der får David at vide, at han er fyret

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Tottenhams nedtur fortsætter

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nu svarer David Nielsen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Skal han på landsholdet, Riemer?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Reagerer på Brøndby-bombe

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansk milliardær smider 75.000



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Langer ud efter trænerlegende

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Medie afslører møde med Deco

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega