Råb om hjælp: Hvordan skal vi overleve?

De gæstearbejdere, der bygger Qatars VM, lider. Tipsbladet har talt med en af dem, der frygter for, hvordan han og hans familie skal overleve.



Hvis det ikke var for de to millioner gæstearbejdere i Qatar, ville der ikke være noget VM om to år. Men deres betydning står ikke mål med den behandling, de får; gang på gang har NGO’er og medier afsløret, hvor kummerlige forhold de fleste af dem lever og arbejder under.

Et af de mest udbredte problemer handler om løn. Eller rettere: manglende løn. I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller indiske Rizwanullah Ansari sin historie om, hvordan han er blevet snydt for et års løn.

De penge skulle han have brugt til at betale husleje, mad og skolegang for sin familie hjemme i Indien: hustru og fire børn. I stedet har han været nødt til at låne penge, men det kan han ikke blive ved med. Når den mulighed forsvinder, er han og de fem mennesker, der af afhængige af ham, på bar bund.

Læs også:Det store overblik: Bør Danmark stille op til VM 2022?

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvad der så sker. Jeg ved, at gud er stor, men hvordan skal vi overleve uden penge? Det ved jeg ikke, siger han i Tipsbladet.

Er det det, du er bange for? At I ikke overlever?

– Ja. Hvis vi får ikke vores løn, hvordan skal folk så overleve derhjemme? Der er ikke andre muligheder nogen vegne. Vi er dem, der skal forsørge dem. Vi arbejder, og vi får løn, og på den måde overlever vores familier.

Læs også:Forhadt vært vil bruge Danmarks landshold til kæmpe PR-nummer

Ifølge en lang række rapporter og de eksperter, som Tipsbladet har talt med, er problemet med lønsvindel omfattende. Både i omfang, og hvad angår konsekvenser for den enkelte. Som Nicholas McGeehan, der er medstifter af og direktør i NGO’en FairSquare, som undersøger og dokumenterer brud på menneskerettighederne, siger:

– De her mænd og kvinder gør utrolige ofre. De forlader deres familier i årevis; deres børn, deres koner, deres mænd. De gør det, fordi de er desperate efter penge. Og det er ikke mange penge. Konsekvenserne, det har, er altødelæggende for arbejderne og deres familier, siger han.

– Når man taler med arbejdere, finder man ofte ud af, at de ikke bryder sig om forholdene og arbejdstiderne, og de finder sig i ting, som vi i Vesten ikke ville finde os i. Vi ville kalde det nedværdigende og umenneskeligt. Men de finder sig i det. Den eneste ting, de siger, er: ‘Bare giv mig mine penge. Giv mig det, jeg skrev mig op til.’ At frarøve dem det er ondskabsfuldt.

Læs hele historien om Rizwanullah Ansari og de hundredtusindvis af gæstearbejdere, der lever under slavelignende forhold i Qatar, i fredagens Tipsbladet. Du finder avisen som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler






LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kultklub jagtede Brøndby-flop