Råb om hjælp: Hvordan skal vi overleve?

De gæstearbejdere, der bygger Qatars VM, lider. Tipsbladet har talt med en af dem, der frygter for, hvordan han og hans familie skal overleve.



Hvis det ikke var for de to millioner gæstearbejdere i Qatar, ville der ikke være noget VM om to år. Men deres betydning står ikke mål med den behandling, de får; gang på gang har NGO’er og medier afsløret, hvor kummerlige forhold de fleste af dem lever og arbejder under.

Et af de mest udbredte problemer handler om løn. Eller rettere: manglende løn. I fredagens udgave af Tipsbladet fortæller indiske Rizwanullah Ansari sin historie om, hvordan han er blevet snydt for et års løn.

De penge skulle han have brugt til at betale husleje, mad og skolegang for sin familie hjemme i Indien: hustru og fire børn. I stedet har han været nødt til at låne penge, men det kan han ikke blive ved med. Når den mulighed forsvinder, er han og de fem mennesker, der af afhængige af ham, på bar bund.

Læs også:Det store overblik: Bør Danmark stille op til VM 2022?

– Jeg ved ærlig talt ikke, hvad der så sker. Jeg ved, at gud er stor, men hvordan skal vi overleve uden penge? Det ved jeg ikke, siger han i Tipsbladet.

Er det det, du er bange for? At I ikke overlever?

– Ja. Hvis vi får ikke vores løn, hvordan skal folk så overleve derhjemme? Der er ikke andre muligheder nogen vegne. Vi er dem, der skal forsørge dem. Vi arbejder, og vi får løn, og på den måde overlever vores familier.

Læs også:Forhadt vært vil bruge Danmarks landshold til kæmpe PR-nummer

Ifølge en lang række rapporter og de eksperter, som Tipsbladet har talt med, er problemet med lønsvindel omfattende. Både i omfang, og hvad angår konsekvenser for den enkelte. Som Nicholas McGeehan, der er medstifter af og direktør i NGO’en FairSquare, som undersøger og dokumenterer brud på menneskerettighederne, siger:

– De her mænd og kvinder gør utrolige ofre. De forlader deres familier i årevis; deres børn, deres koner, deres mænd. De gør det, fordi de er desperate efter penge. Og det er ikke mange penge. Konsekvenserne, det har, er altødelæggende for arbejderne og deres familier, siger han.

– Når man taler med arbejdere, finder man ofte ud af, at de ikke bryder sig om forholdene og arbejdstiderne, og de finder sig i ting, som vi i Vesten ikke ville finde os i. Vi ville kalde det nedværdigende og umenneskeligt. Men de finder sig i det. Den eneste ting, de siger, er: ‘Bare giv mig mine penge. Giv mig det, jeg skrev mig op til.’ At frarøve dem det er ondskabsfuldt.

Læs hele historien om Rizwanullah Ansari og de hundredtusindvis af gæstearbejdere, der lever under slavelignende forhold i Qatar, i fredagens Tipsbladet. Du finder avisen som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Efterretningsagenter og bestikkelse: Qatars VM var den vildeste beslutning
Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler






LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey