I denne uge modtager knap 30 nationale fodboldforbund verden over et brev fra Amnesty International. I det kan de læse organisationens seneste rapport, der på ny dokumenterer, hvor dårligt Qatar behandler de mennesker, der bygger VM-slutrunden, og et brev fra Amnesty.
I brevet, som tipsbladet.dk har set, oplister Amnesty en række forbedringer for de typisk fattige migrantarbejdere, som Qatar har indført. Amnesty slår dog også fast, at de fleste forbedringer kun eksisterer på papiret og ikke bliver ført ud i livet, og at gæstearbejderne stadig misbruges og mishandles på det groveste i stor stil.
– Med to år til kickoff beder vi derfor forbundforbund, inklusiv (det forbund, som de enkelte breve er sendt til), til at oppe deres indsats for at forhindre brud på menneskerettighederne for migrantarbejdere i Qatar, skriver Amnesty International blandt andet.
DBU er blandt de forbund, der modtager brevet og Amnestys seneste rapport.
Læs også:Over 100 nødråb fra Qatar: De behandler mig som en hund
– Selvom vi glæder os over, at Amnesty-rapporten bekræfter, at der er sket forbedringer, så viser undersøgelsen også, at der fortsat er meget kritisable og stærkt bekymrende forhold i Qatar. Vi har derfor allerede afholdt møde med Amnesty, hvor vi har drøftet, hvorledes vi kan fortsætte arbejdet med at lægge maksimalt pres på for at skabe yderligere forbedringer.
– Sammen med vore nordiske kolleger har vi derudover haft et møde med FIFA, hvor vi har drøftet status og udfordringer i Qatar, siger DBU-formand Jesper Møller til forbundets hjemmeside.
Han tilføjer, at DBU holder fast i sin kurs med kritisk dialog i stedet for eksempelvis boykot.
– Vi fortsætter strategien med i fællesskab at lægge et hårdt og kritisk pres for at se målbare forbedringer, da der stadig er to år til VM begynder. Vi ønsker at gå struktureret til værks med konkrete løftestænger, og her giver Amnestys rapport nogle gode anbefalinger til en målrettet indsats forud for afholdelse af VM.
– Et samlet, internationalt pres på Qatar er vigtigt, og derfor skal de nordiske fodboldforbund stå sammen med øvrige lande i FIFA, men også med Amnesty International og fagbevægelsen, så vi står stærkere. Kun på den måde kan vi skabe forandringer i Qatar og for migrantarbejderne.
De lande, hvis fodboldforbund har modtaget brevet fra Amnesty International, er:
Belgien
Spanien
Schweiz
Norge
Holland
Danmark
Tjekkiet
Italien
Sverige
Finland
Portugal
Østrig
Sydafrika
Senegal
Nigeria
Algeriet
Sierra Leone
Ghana
Malawi
Madagascar
Nepal
Kina
Japan
Argentina
USA
Australien
Storbritannien
Læs også:Ny VM-skandale i Qatar: Trusler, lockout og manglende løn siden 2019
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler
Læs også:Podcast: Hvad har FCM-modstanderens bagmænd med klub-VM at gøre?
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
