Glæden var stor i Danmark, da landsholdet i denne måned sikrede sig en topseedning til den kommende VM-kvalifikation.
Der trækkes lod til puljerne i Europa 7. december, og med seedningen slipper Danmark for topnationer som Frankrig, Belgien, Spanien og Italien, når der i 2021 skal spilles hele 10 VM-kvalifikationskampe.
Men lodtrækningen markerer også begyndelsen på Danmarks deltagelse i et VM i Qatar i 2022, der er den mest omdiskuterede turnering i fodboldhistorien, og ifølge flere eksperter skal man ikke gøre sig nogen illusioner om, hvad det er for et politisk projekt, dansk fodbold dermed bliver gjort til del af.
– Qatar er en klar nummer ét i verden, når det kommer til systematisk at udnytte sport politisk, siger Stanis Elsborg, der er analytiker ved Play the Game.
Qatars rivaler i Mellemøsten har ved gentagne lejligheder anklaget landet for at huse personer med tilknytning til terrororganisationer. Selvom de beskyldninger er en del af et meget stort politisk opgør i Mellemøsten, er en betydelig del af Qatars mission med VM 2022 at få verden til at glemme den type anklager og se Qatar, der ledes af en enevældig emir med diktatoriske beføjelser, i et positivt lys.
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler
– Qatar bruger VM-slutrunden og sportsbegivenheder til at renskure deres image som en terrorstøttende stat, og ligesom andre autoritære stater har de set, at sport er et relativt billigt og nemt område at gå ind, hvor man har hurtig adgang til at sole sig i sportens værdier, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.
Det største projekt nogensinde
I Tipsbladets fredagsudgave spores Qatars globale indflydelse i fodboldverdenen og den systematiske brug af landets store gas-rigdom og globale virksomheder i det enorme PR-projekt, som fodbold og ikke mindst VM 2022 er for den lille golfstat.
Og der er ekstremt meget på spil for Qatar.
– Qatar har som ingen andre brugt sport til at promovere sig internationalt. Sport er også blevet brugt til at afvæbne al potentiel uro i hjemlandet. Champions League-finalen mellem Bayern og Paris Saint-Germain er jo nok det ypperste, man kunne opnå med denne politik ud over det kommende VM, siger David Harding, der er international redaktør på The Independent og tidligere chef for nyhedsbureauet AFP’s afdeling i Qatar, til Tipsbladet.
Omvendt, påpeger Harding, kan sport ikke klare det alene. Han fremhæver eksempelvis en episode i 2017, hvor nabolandene De Forenede Arabiske Emirater og Saudi-Arabien gjorde seriøse overvejelser om en militær invasion af Qatar.
Læs også:Over 100 nødråb fra Qatar: De behandler mig som en hund
– Soft power har også sine begrænsninger. Det har fået Qatar til at fremstå som noget nyt, som et fremtidens land. Men Qatar har også været afhængig af hård magt, som at huse amerikanske tropper, et styrket militært samarbejde med Tyrkiet, og militære samarbejder med lande som Storbritannien, hvor den nuværende emir gik på militærakademiet i Sandhurst.
– Emiren måtte også desperat lobbye regeringsfolk i Washington i 2017 for at undgå invasionen. Alverdens trøjesponsorater kunne jo ikke alene have forhindret den invasion.
Tipsbladet ser i disse uger nærmere på Qatars VM-slutrunde i fire artikler, der belyser tildelingen af VM-slutrunden til det lille land, gæstearbejdernes umenneskelige forhold i landet og den danske deltagelse i VM-kvalifikationen og VM-slutrunden i 2022.
Hele denne uges historie om Qatars enorme indflydelse i fodboldverdenen kan læses i Tipsbladets fredagsudgave.

Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:Forfatter til Qatar-rapport: Alle fortalte, at de bliver svindlet
Læs også:Retter hård kritik mod Qatar: Folk sulter, mens de forbereder VM
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
