Glæden var stor i Danmark, da landsholdet i denne måned sikrede sig en topseedning til den kommende VM-kvalifikation.
Der trækkes lod til puljerne i Europa 7. december, og med seedningen slipper Danmark for topnationer som Frankrig, Belgien, Spanien og Italien, når der i 2021 skal spilles hele 10 VM-kvalifikationskampe.
Men lodtrækningen markerer også begyndelsen på Danmarks deltagelse i et VM i Qatar i 2022, der er den mest omdiskuterede turnering i fodboldhistorien, og ifølge flere eksperter skal man ikke gøre sig nogen illusioner om, hvad det er for et politisk projekt, dansk fodbold dermed bliver gjort til del af.
– Qatar er en klar nummer ét i verden, når det kommer til systematisk at udnytte sport politisk, siger Stanis Elsborg, der er analytiker ved Play the Game.
Qatars rivaler i Mellemøsten har ved gentagne lejligheder anklaget landet for at huse personer med tilknytning til terrororganisationer. Selvom de beskyldninger er en del af et meget stort politisk opgør i Mellemøsten, er en betydelig del af Qatars mission med VM 2022 at få verden til at glemme den type anklager og se Qatar, der ledes af en enevældig emir med diktatoriske beføjelser, i et positivt lys.
Læs også:VM-skandalens vilde detalje: Spioner holdt øje med Qatars rivaler
– Qatar bruger VM-slutrunden og sportsbegivenheder til at renskure deres image som en terrorstøttende stat, og ligesom andre autoritære stater har de set, at sport er et relativt billigt og nemt område at gå ind, hvor man har hurtig adgang til at sole sig i sportens værdier, siger Stanis Elsborg til Tipsbladet.
Det største projekt nogensinde
I Tipsbladets fredagsudgave spores Qatars globale indflydelse i fodboldverdenen og den systematiske brug af landets store gas-rigdom og globale virksomheder i det enorme PR-projekt, som fodbold og ikke mindst VM 2022 er for den lille golfstat.
Og der er ekstremt meget på spil for Qatar.
– Qatar har som ingen andre brugt sport til at promovere sig internationalt. Sport er også blevet brugt til at afvæbne al potentiel uro i hjemlandet. Champions League-finalen mellem Bayern og Paris Saint-Germain er jo nok det ypperste, man kunne opnå med denne politik ud over det kommende VM, siger David Harding, der er international redaktør på The Independent og tidligere chef for nyhedsbureauet AFP’s afdeling i Qatar, til Tipsbladet.
Omvendt, påpeger Harding, kan sport ikke klare det alene. Han fremhæver eksempelvis en episode i 2017, hvor nabolandene De Forenede Arabiske Emirater og Saudi-Arabien gjorde seriøse overvejelser om en militær invasion af Qatar.
Læs også:Over 100 nødråb fra Qatar: De behandler mig som en hund
– Soft power har også sine begrænsninger. Det har fået Qatar til at fremstå som noget nyt, som et fremtidens land. Men Qatar har også været afhængig af hård magt, som at huse amerikanske tropper, et styrket militært samarbejde med Tyrkiet, og militære samarbejder med lande som Storbritannien, hvor den nuværende emir gik på militærakademiet i Sandhurst.
– Emiren måtte også desperat lobbye regeringsfolk i Washington i 2017 for at undgå invasionen. Alverdens trøjesponsorater kunne jo ikke alene have forhindret den invasion.
Tipsbladet ser i disse uger nærmere på Qatars VM-slutrunde i fire artikler, der belyser tildelingen af VM-slutrunden til det lille land, gæstearbejdernes umenneskelige forhold i landet og den danske deltagelse i VM-kvalifikationen og VM-slutrunden i 2022.
Hele denne uges historie om Qatars enorme indflydelse i fodboldverdenen kan læses i Tipsbladets fredagsudgave.

Læs også:Sender brev til DBU og andre forbund: I skal oppe jer
Læs også:Forfatter til Qatar-rapport: Alle fortalte, at de bliver svindlet
Læs også:Retter hård kritik mod Qatar: Folk sulter, mens de forbereder VM
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
