Raser over kovending: Det er en kæmpe skandale

Det er gennemført skandaløst, at Danmark og flere andre VM-deltagere nu har droppet at bære det specielle anførerbind, der var tænkt som en støtte til LGBT-rettigheder. Sådan lyder det fra chefredaktør.



Det er skandaløst, at Simon Kjær alligevel ikke skal spille med det såkaldte ‘One Love’-anførerbind, når Danmark tirsdag møder Tunesien ved VM. 

Sådan lyder det nu fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, der allerede nu er sikker på, hvad FIFA vil bruge som forklaring på forbuddet mod de regnbuefarvede anførerbind, som lande som Holland og England nu også har droppet. 

– Det er en kæmpe skandale, det her. FIFA og FIFA’s præsident Gianni Infantino vil lyve om denne sag og hævde, at det drejer sig om brud på reglementer og på et direktiv om, hvilke anførerbind, holdene skal spille med. Anførerbind, hvoraf nogle i øvrigt implicit støtter Infantino og FIFA’s budskaber om, at kritikere af VM 2022, Qatar og FIFA er fordumsfulde racister, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Men vi skal ikke tro på FIFA’s kyniske løgne. Det her er et direkte anslag mod kritikerne og konkret mod budskabet om, at homoseksuelle og alle andre skal kunne føle sig trygge, sikre og inkluderet, og muligvis også endnu et eksempel på, hvor langt Infantino vil gå for at please Qatars kongefamilie.

Ifølge Troels Bager Thøgersen er det dog ikke kun FIFA, der fortjener hård kritik. Også DBU har svigtet alvorligt i sagen, lyder det. 

– Det er enormt sølle af DBU, at man ikke for det første bare trodser FIFA og sammen med de andre forbund og anførere ser, om FIFA vover at beordre dommerne til at give gule kort for et harmløst budskab, siger Troels Bager Thøgersen.

– Det er simpelthen så ringe, at man ikke har haft en mere sikker kurs og gjort sig bevidst om, hvordan man gennemførte disse protestaktioner. Først træningstrøjen, nu armbindet. DBU’s kritiske dialog med FIFA og Qatar er nu fuldstændig stendød, hvis den ikke allerede var det.

Ifølge Troels Bager Thøgersen er tiden i den grad kommet til, at DBU sætter hårdt mod hårdt overfor FIFA.

– Man må virkelig håbe for DBU, at man nu kan fremvise nogle andre resultater eller markeringer, der batter. Billedet lige nu er, at man bøjer af ved den mindste modstand af frygt for et udemokratisk og autoritært FIFA, der altså gerne må kalde Danmark og andre kritisk indstillede lande og aktører for fordomsfulde racister, men hvor Danmark og en række allierede landshold til gengæld ikke må have et anførerbind, der signalerer støtte til kriminaliserede homoseksuelle og resten af LGBT-miljøet, siger Troels Bager Thøgersen således. 

DBU-direktør Jakob Jensen har mandag udtalt sig om One Love-kontroversen – det kan du læse om her.





Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar


Åge Hareide er alvorligt syg

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Ny kæmpeklub er interesseret

Vanvid! Vinder 9-1

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Vanvittigt VM-drama

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Udenlandske medier i chok over Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danske tenniskvinder rykker ned

Vanvittige scener i Parken!

GOG buldrer forbi bundhold

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’