Ronaldo hylder Mbappe: Minder om mig selv

Brasilianske Ronaldo har et godt øje til Frankrigs Kylian Mbappe.



Den brasilianske Ronaldo, som også har navnet Luis Nazario de Lima, var i sin storhedstid i årene på begge sider af årtusindeskiftet en herre, som kunne bære hele sin nation på ryggen.

Under VM i 98 var han tæt på, men var for svag eller skadet til at gøre en forskel i finalen. Det fik han rettet op på fire år senere, da brasserne vandt med 2-0 i finalen mod Tyskland med to mål fra ham. Nu kan han se det samme i franske Kylian Mbappe, fortæller han i et interview med spanske AS.

– Det minder mig om dengang, jeg spillede. Han ved, hvordan han skal bruge sine færdigheder. Han har fart og power, men han er også meget teknisk, siger han og fortsætter:

– Han holder øje med holdet. Imponerer. Han er lige en my over resten. Særligt i dagens fodbold, hvor alle allerede er så hurtige, lyder det fra Ronaldo.

Når det kommer til Lionel Messi, så erkender den tidligere top-angriber, at det er flot, hvad den 35-årige argentiner kan. Han peger på, at tidligere i Messis karriere lavede han måske 30 aktioner på en kamp. Nu er det blot 10, men han er stadig afgørende.

– Jeg vil blive glad for at se ham vinde, men vi har en Brasilien-Argentina-rivalisering, og det ville være hyklerisk af mig at sige, at jeg ville blive glad for at se Argentina vinde. Jeg ser fodbold som en romantiker. Jeg vil nyde enhver mester, forklarer han.

Messi har desuden også været ude med en sviner af en dommer. Nu er han færdig ved VM. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’