Støtter stor VM-ændring: Det er det, fans ønsker

Arsene Wenger er fortaler for en stor ændring af VM-strukturen. Ændringen har imidlertid fået kritik fra andre kanter.



VM i fodbold har været afviklet hver fjerde siden 1930 – med undtagelse af 1942 og 1946 som følge af anden verdenskrig – men nu overvejer FIFA at afholde verdensmesterskaberne oftere.

FIFA undersøger muligheden for at at gøre som i håndbold og afvikle VM hvert andet år frem for hvert fjerde år. Og den idé støttes af den tidligere manager Arsene Wenger, som er Chief of Global Football Development hos netop FIFA. 

Over for det tyske fodboldmagasin Kicker påpeger han, at mange små landskampspauser ikke er godt for spillerne. I stedet vil én større landskampspause om året samt kun syv kvalifikationskampe være bedre, lyder det.

– Landsholdene kan mødes i oktober, spille alle syv kvalifikationskampe på en måned og derefter spille finalen i en turnering i juni. Vi ønsker at reducere antallet af kampe. Det er meget vigtigt, fordi vi skal passe på spillernes tilstand.

– Vi vil så garantere en hvileperiode efter hver turnering. Tænk på det på denne måde: 2026 er der VM i USA, Mexico og Canada. I 2027 er der et EM og andre kontinentale turneringer. I 2028 er der endnu en VM, og så videre, siger Arsene Wenger til Kicker og tilføjer:

– Flere knockoutkampe, færre kvalifikationskampe. Det er det, fansene ønsker.

Hård kritik
Det er imidlertid ikke alle, der er enige med Arsene Wenger og FIFA, og som kan se fidusen i at afholde VM hvert andet år.

Blandt andre Manchester Citys cheftræner, Pep Guardiola, var kritisk over for planen.

– Hver gang er det samme. Hele verden beder om bedre kvalitet, og fodboldverdenen ønsker mere kvantitet. Vi har ikke ansvaret. Vi er nødt til at bede UEFA, FIFA om at forlænge året. Måske kan vi finde 400 dage på et år, sagde Pep Guardiola tidligere på året ifølge Sports Illustrated.

Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, revsede idéen.

– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med. Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, lød det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i marts.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn