VM i fodbold har været afviklet hver fjerde siden 1930 – med undtagelse af 1942 og 1946 som følge af anden verdenskrig – men nu overvejer FIFA at afholde verdensmesterskaberne oftere.
FIFA undersøger muligheden for at at gøre som i håndbold og afvikle VM hvert andet år frem for hvert fjerde år. Og den idé støttes af den tidligere manager Arsene Wenger, som er Chief of Global Football Development hos netop FIFA.
Over for det tyske fodboldmagasin Kicker påpeger han, at mange små landskampspauser ikke er godt for spillerne. I stedet vil én større landskampspause om året samt kun syv kvalifikationskampe være bedre, lyder det.
– Landsholdene kan mødes i oktober, spille alle syv kvalifikationskampe på en måned og derefter spille finalen i en turnering i juni. Vi ønsker at reducere antallet af kampe. Det er meget vigtigt, fordi vi skal passe på spillernes tilstand.
– Vi vil så garantere en hvileperiode efter hver turnering. Tænk på det på denne måde: 2026 er der VM i USA, Mexico og Canada. I 2027 er der et EM og andre kontinentale turneringer. I 2028 er der endnu en VM, og så videre, siger Arsene Wenger til Kicker og tilføjer:
– Flere knockoutkampe, færre kvalifikationskampe. Det er det, fansene ønsker.
Hård kritik
Det er imidlertid ikke alle, der er enige med Arsene Wenger og FIFA, og som kan se fidusen i at afholde VM hvert andet år.
Blandt andre Manchester Citys cheftræner, Pep Guardiola, var kritisk over for planen.
– Hver gang er det samme. Hele verden beder om bedre kvalitet, og fodboldverdenen ønsker mere kvantitet. Vi har ikke ansvaret. Vi er nødt til at bede UEFA, FIFA om at forlænge året. Måske kan vi finde 400 dage på et år, sagde Pep Guardiola tidligere på året ifølge Sports Illustrated.
Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, revsede idéen.
– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med. Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, lød det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i marts.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
NYHEDER
