Støtter stor VM-ændring: Det er det, fans ønsker

Arsene Wenger er fortaler for en stor ændring af VM-strukturen. Ændringen har imidlertid fået kritik fra andre kanter.



VM i fodbold har været afviklet hver fjerde siden 1930 – med undtagelse af 1942 og 1946 som følge af anden verdenskrig – men nu overvejer FIFA at afholde verdensmesterskaberne oftere.

FIFA undersøger muligheden for at at gøre som i håndbold og afvikle VM hvert andet år frem for hvert fjerde år. Og den idé støttes af den tidligere manager Arsene Wenger, som er Chief of Global Football Development hos netop FIFA. 

Over for det tyske fodboldmagasin Kicker påpeger han, at mange små landskampspauser ikke er godt for spillerne. I stedet vil én større landskampspause om året samt kun syv kvalifikationskampe være bedre, lyder det.

– Landsholdene kan mødes i oktober, spille alle syv kvalifikationskampe på en måned og derefter spille finalen i en turnering i juni. Vi ønsker at reducere antallet af kampe. Det er meget vigtigt, fordi vi skal passe på spillernes tilstand.

– Vi vil så garantere en hvileperiode efter hver turnering. Tænk på det på denne måde: 2026 er der VM i USA, Mexico og Canada. I 2027 er der et EM og andre kontinentale turneringer. I 2028 er der endnu en VM, og så videre, siger Arsene Wenger til Kicker og tilføjer:

– Flere knockoutkampe, færre kvalifikationskampe. Det er det, fansene ønsker.

Hård kritik
Det er imidlertid ikke alle, der er enige med Arsene Wenger og FIFA, og som kan se fidusen i at afholde VM hvert andet år.

Blandt andre Manchester Citys cheftræner, Pep Guardiola, var kritisk over for planen.

– Hver gang er det samme. Hele verden beder om bedre kvalitet, og fodboldverdenen ønsker mere kvantitet. Vi har ikke ansvaret. Vi er nødt til at bede UEFA, FIFA om at forlænge året. Måske kan vi finde 400 dage på et år, sagde Pep Guardiola tidligere på året ifølge Sports Illustrated.

Også Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, revsede idéen.

– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med. Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, lød det blandt andet fra Troels Bager Thøgersen i marts.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

UEFA med vild ændring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Snart sker det

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!