Tipsbladet i Qatar.
Allerede før VM-slutrundens begyndelse har et hav af stjerner måttet melde fra, og man kan blot nævne Paul Pogba, N’Golo Kante, Sadio Mane og Marco Reus for at fremhæve en håndfuld.
Sent lørdag aften qatarsk tid måtte endnu en decideret superstjerne så også opgive at deltage i slutrunden, netop franske Karim Benzema fra Real Madrid.
Og selvom Danmark og Frankrig er i gruppe sammen og formentlig skal kæmpe om førstepladsen her, er nyheden om skaden ikke ligefrem en, der får smilet frem hos spillerne i den danske landsholdslejr søndag formiddag.
– Det er ærgerligt for Benzema. Jeg synes, VM fortjener de bedste spiller. Det er ærgerligt for ham og Frankrig. Jeg ved ikke, hvem de henter ind som erstatning, men det er vel også en kvalitetsangriber. Men Benzema har lige vundet Ballon d’Or, så alt andet lige er det en svækkelse af Frankrig, siger Victor Nelsson og tilføjer dog:
– Men det kan være en god ting for os.
Også hos Yussuf Poulsen, der selv har døjet med skader i dele af efteråret, er der ærgrelse at spore over lørdagens store nyhed.
– Det er ærgerligt for turneringen, at verdens bedste fodboldspiller ikke kan være med. Det sker desværre engang imellem, men de har stadig et stærkt hold, siger RB Leipzig-danskeren og fortsætter:
– De vandt VM uden Benzema sidste gang. Om det er en fordel eller ej, ved jeg ikke. Selvfølgelig er det ærgerligt for dem, at de har mistet verdens bedste fodboldspiller, men de har mange gode spillere. Da vi senest spillede mod Frankrig, blev (Raphael) Varane skadet, og så hentede de (Ibrahima) Konaté ind, som lige havde spillet Champions League-finale, men ikke var udtaget i truppen. Det siger lidt om deres kvalitet.
Frankrig spiller første kamp ved VM tirsdag. Senest mandag kan de hente en afløser ind for Karim Benzema
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
BIZART