Fransk VM-chok: Danske profiler ærgrer sig

Lørdagens nyhed om Karim Benzemas skade ærgrer de danske landsholdsprofiler.



Tipsbladet i Qatar. 

Allerede før VM-slutrundens begyndelse har et hav af stjerner måttet melde fra, og man kan blot nævne Paul Pogba, N’Golo Kante, Sadio Mane og Marco Reus for at fremhæve en håndfuld.

Sent lørdag aften qatarsk tid måtte endnu en decideret superstjerne så også opgive at deltage i slutrunden, netop franske Karim Benzema fra Real Madrid.

Og selvom Danmark og Frankrig er i gruppe sammen og formentlig skal kæmpe om førstepladsen her, er nyheden om skaden ikke ligefrem en, der får smilet frem hos spillerne i den danske landsholdslejr søndag formiddag.

– Det er ærgerligt for Benzema. Jeg synes, VM fortjener de bedste spiller. Det er ærgerligt for ham og Frankrig. Jeg ved ikke, hvem de henter ind som erstatning, men det er vel også en kvalitetsangriber. Men Benzema har lige vundet Ballon d’Or, så alt andet lige er det en svækkelse af Frankrig, siger Victor Nelsson og tilføjer dog:

– Men det kan være en god ting for os.

Også hos Yussuf Poulsen, der selv har døjet med skader i dele af efteråret, er der ærgrelse at spore over lørdagens store nyhed.

– Det er ærgerligt for turneringen, at verdens bedste fodboldspiller ikke kan være med. Det sker desværre engang imellem, men de har stadig et stærkt hold, siger RB Leipzig-danskeren og fortsætter:

– De vandt VM uden Benzema sidste gang. Om det er en fordel eller ej, ved jeg ikke. Selvfølgelig er det ærgerligt for dem, at de har mistet verdens bedste fodboldspiller, men de har mange gode spillere. Da vi senest spillede mod Frankrig, blev (Raphael) Varane skadet, og så hentede de (Ibrahima) Konaté ind, som lige havde spillet Champions League-finale, men ikke var udtaget i truppen. Det siger lidt om deres kvalitet.

Frankrig spiller første kamp ved VM tirsdag. Senest mandag kan de hente en afløser ind for Karim Benzema





Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København