Lige siden Ståle Solbakkens ankomst i FC København, har den norske manager påpeget, at det aktuelle FCK-hold er under udvikling og endnu ikke har toppet.
I sommer blev der skiftet stort ud i truppen, og derfor er der stadig noget at arbejde med for Ståle Solbakken, der fortsat ser plads til forbedring.
– Vi er stadig et stykke vej fra der, hvor vi gerne vil være, men jeg synes, at det går i den rigtige retning. Det skal udmønte sig i point og godt spil på banen. Der er en god stemning i gruppen, og der er mange, der fortsat har et stort udviklingspotentiale individuelt, så jeg synes, at det ser lyst ud, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Mens FC Midtjylland har fået meget ros for klubbens handler i vinterens transfervindue, har der været mere stille om FC København, men Ståle Solbakken er godt tilfreds med januar-aktiviteten hos de danske vicemestre.
– Vi lavede så voldsomme forandringer i sommer, så det lå i kortene, at vi ikke kunne gøre så meget nu. Vi har et budget, vi skal forholde sig til, for vi har ikke en ejer, som kan forcere noget. Vi har et budget, og vi har ikke kunne gøre noget ekstra uden for det. Vi lavede mange forandringer i sommer, som vi er meget tilfredse med.
– Vi har været uheldige med Bashkims skade, og vi har erstattet ham med Björn Sigurdarsson, mens Nicolai Jørgensen også er tilbage og har trænet godt. Kevin Foley er kommet ind, mens vi afventer om Christoffer Remmer kommer tilbage, så vi har et alternativ på backen. Ludwig er også kommet til, og vi har en rigtig god startellever og en rigtig god bredde, mener Ståle Solbakken, der mener, at holdet er godt rustet til den kommende forårssæson.
– Alle hold vil sige, at de står godt rustet. Vi har haft perioder med godt spil i træningskampene. Vi har skabt chancer og scoret mål, men vi har lukket lidt for mange mål ind – særligt på dødbolde. En for stor del af målene er gået ind ved dødbolde, så det skal vi gøre noget ved. Vi skal fortsætte med at udvikle vores spil, og så går vi selvfølgelig efter DM-guldet indtil det ikke længere er muligt, siger han.
Han lægger ikke skjul på, at det bliver svært at indhente FC Midtjylland, der åbner forårssæsonen med et forspring på otte point.
– Hvis vi skal blive mestre, skal vi spille rigtig godt, men det er ikke nok. Vi skal tage mange point, men det heller ikke nok. Der er et andet hold, der skal snuble. Sådan er det bare. Men jeg håber og tror, at det kan blive spændende, siger Ståle Solbakken.
FC København åbenr forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Vestsjælland søndag klokken 17.00.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
