Ståle Solbakken: Godt spil og mange point er ikke nok

Ståle Solbakken er opmærksom på, at FC Midtjylland skal snuble, hvis FC København skal vinde det danske mesterskab.



Lige siden Ståle Solbakkens ankomst i FC København, har den norske manager påpeget, at det aktuelle FCK-hold er under udvikling og endnu ikke har toppet.

I sommer blev der skiftet stort ud i truppen, og derfor er der stadig noget at arbejde med for Ståle Solbakken, der fortsat ser plads til forbedring.

– Vi er stadig et stykke vej fra der, hvor vi gerne vil være, men jeg synes, at det går i den rigtige retning. Det skal udmønte sig i point og godt spil på banen. Der er en god stemning i gruppen, og der er mange, der fortsat har et stort udviklingspotentiale individuelt, så jeg synes, at det ser lyst ud, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Mens FC Midtjylland har fået meget ros for klubbens handler i vinterens transfervindue, har der været mere stille om FC København, men Ståle Solbakken er godt tilfreds med januar-aktiviteten hos de danske vicemestre.

– Vi lavede så voldsomme forandringer i sommer, så det lå i kortene, at vi ikke kunne gøre så meget nu. Vi har et budget, vi skal forholde sig til, for vi har ikke en ejer, som kan forcere noget. Vi har et budget, og vi har ikke kunne gøre noget ekstra uden for det. Vi lavede mange forandringer i sommer, som vi er meget tilfredse med.

– Vi har været uheldige med Bashkims skade, og vi har erstattet ham med Björn Sigurdarsson, mens Nicolai Jørgensen også er tilbage og har trænet godt. Kevin Foley er kommet ind, mens vi afventer om Christoffer Remmer kommer tilbage, så vi har et alternativ på backen. Ludwig er også kommet til, og vi har en rigtig god startellever og en rigtig god bredde, mener Ståle Solbakken, der mener, at holdet er godt rustet til den kommende forårssæson.

– Alle hold vil sige, at de står godt rustet. Vi har haft perioder med godt spil i træningskampene. Vi har skabt chancer og scoret mål, men vi har lukket lidt for mange mål ind – særligt på dødbolde. En for stor del af målene er gået ind ved dødbolde, så det skal vi gøre noget ved. Vi skal fortsætte med at udvikle vores spil, og så går vi selvfølgelig efter DM-guldet indtil det ikke længere er muligt, siger han.

Han lægger ikke skjul på, at det bliver svært at indhente FC Midtjylland, der åbner forårssæsonen med et forspring på otte point.

– Hvis vi skal blive mestre, skal vi spille rigtig godt, men det er ikke nok. Vi skal tage mange point, men det heller ikke nok. Der er et andet hold, der skal snuble. Sådan er det bare. Men jeg håber og tror, at det kan blive spændende, siger Ståle Solbakken.

FC København åbenr forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Vestsjælland søndag klokken 17.00.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Det er helt galt, Brøndby!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Victor Froholdt bliver matchvinder

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

‘Schmedes er under pres’

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager