Spil: Arsenal kan få problemer

I fem ud af seks »vind-eller-forsvind« kampe mod engelske hold, er Porto endt med at have trukket det korteste strå, men, men, men…



Tirsdag 20.45
Arsenal – Porto (asian handicap +1) 2
Odds 1,76 Expekt

Senest mod Manchester United i sidste sæson, men som nogen vil huske, lykkedes det faktisk Porto at få uafgjort i den første kamp på Old Trafford, så helt uden evner er portugiserne ikke, hvilket de iøvrigt også flere gange har vist i Champions League, men stadig bliver de en smule undervurderet hvert år.

For lige at føje spot til skade i forbindelse med ovennævnte statistik, så har de tabt seks ud af seks besøg hos et London-hold, men alle serier er jo til at for at blive brudt, og hvem siger, at det ikke vil lykkes Porto tirsdag aften?

Der findes altid undtagelser, som bekræfter reglen, og Porto kan til gengæld hente moralsk opbakning i to andre statistikker, hvoraf ihvertfald den ene er ustyrligt imponerende.

De seneste 24 gange, hvor Porto har vundet den første kamp, er det også lykkedes dem at gå videre i sidste ende. Prøv lige at lægge det sammen med det faktum, at Arsenal kun i ét ud af ni forsøg er gået videre, efter at have tabt den første kamp.

Nå, statistik gør det ikke alene, og selvfølgelig er Arsenal en magtfaktor i Champions League, men det kan ikke undgå at være en svækkelse, at Cesc Fabregas ikke bliver klar til kampen, efter at han i lørdags humpede ud fra kampen mod Burnley.

Udover at være en fremragende playmaker, er han også holdets i både Premier League og Champions League.

Porto var i gruppespillet oppe imod Chelsea, hvor de tabte 1-0 i London. Taber de også 1-0 her, får vi indskuddet retur. Taber de større, er de ude af turneringen, og vi har tabt vores penge. Taber de slet ikke, får vi odds 1,76.

Følg kampen live her





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner