Spil: Schalke holder fast i toppen

Felix Magath har fået en god start på livet som boss i Schalke, men den indtil videre sværeste test venter i aften



Det går man ihvertfald ud fra, eftersom Nürnberg og Bochum, som Schalke begge har slået i sæsonens to første kampe, ikke rangeres på linie med Hoffenheim. Men skulle Schalke ikke kunne klare den test i aften? Jeg kan ikke se, hvorfor de ikke skulle kunne.

Hoffenheim vandt 3-2 ude over Schalke på sidste spilledag i den gamle sæson, men der var Schalke-mandskabet også så bovlamt af desillusion, at de var “there for the taking”, som de siger i England. Under Magath er der kommet andre boller på suppen, og de bliver næppe så nemme at lægge ned som i sidste sæson.

Hoffenheim har åbnet med uafgjort mod Bayern og nederlag hos Leverkusen, så ikke nogen superstart for dem, og de kunne nok godt have tænkt sig en kamp mod en modstander, der ikke havde åbnet med sejre i begge sine første kampe.

Da Schalke gæstede Hoffenheim i sidste sæson, endte kampen 1-1, og uafgjort er det også det højeste, jeg tror, at hjemmeholdet får ud af matchen i aften. For hjemme har de nemlig haft ikke så få problemer på det seneste.

Når vi lægger sæsonens første hjemmekamp sammen de sidste fra den gamle sæson, har Hoffenheim kun vundet én af deres seneste otte hjemmekampe, og det var over et utroligt skidt kørende Köln-mandskab. Jeg skyder på, at Schalke-holdet er stærkt nok til at udvide Hoffenheims ikke alt for positive hjemmeserie.

Husk at følge med på tipsbladet.dk/spil, hvor bladets ekspert løbende lægger spilforslag ud.

Lige nu findes der blandt andet tips om Serie A, der starter i weekenden og som du kan læse meget mere om i Tipsbladet Indsigt – på gaden i dag

Fredag 20.30
Hoffenheim – Schalke 04 X2
Odds 1,53 Nordicbet

Følg kampen live her

Forslaget indgår i Tipsbladets regnskab





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’